Największe mózgi świata w Koperniku

fot. CNK
| Polska Agencja Prasowafot

Twórca Google Earth i szef japońskiego centrum astronomicznego będą jednymi z gości prestiżowej konferencji ESCITE, która odbędzie się w Centrum Nauki Kopernik.

Warszawa czeka na przyjazd tysiąca naukowców, przedstawicieli firm i ośrodków badawczych z całego świata.

Międzynarodowa konferencja Europejskiej Sieci Centrów i Muzeów Sztukio potrwa od 24 do 29 maja. - Jest to jedno z największych dorocznych wydarzeń w branży komunikacji naukowej w Europie – mówi Katarzyna Nowicka, rzecznik prasowy Kopernika.

Gospodarze przygotowali dla gości atrakcje. Wśród nich wieczorne zwiedzanie nieotwartego jeszcze planetarium.

Kopernik zaświeci jaśniej

Wśród gości konferencji zapowiadany jest Mamoru Mohri, japoński astronauta, dyrektor National Museum of Emerging Science and Innovation w Tokio. Podczas swojego wystąpienia na czwartkowej uroczystości otwarcia ma opowiedzieć o niedawnym trzęsieniu ziemi w Japonii i roli centrów nauki w sytuacjach kryzysowych.

W Warszawie zagości też Derrick de Kerckhove, profesor romanistyki na wydziale Literatury Francuskiej uniwersytetu w Toronto. De Kerckhove był asystentem i bliskim współpracownikiem Marshalla McLuhana, uznawanego za proroka Internetu. Opowie o ideologii kultury elektronicznej i potrzebie myślenia "na skalę Ziemi".

Trzecią gwiazdą konferencji będzie Michael Jones, jeden z kluczowych twórców m.in. GoogleMaps i GoogleEarth. Przedstawi możliwości, jakie nowoczesne technologie otwierają przed komunikacją naukową, muzeami, centrami nauki i ich zwiedzającymi. Opowie też o wolności w dostępie do informacji i we wdrażaniu innowacji.

Wolność dla nauki

Właśnie "Wolność" będzie tematem przewodnim konferencji. Jak podkreślają naukowcy, wolność to możliwość badań naukowych, publikacji, wymiany poglądów, ale też odpowiedzialność za nie.

Wyróżnienie dla Warszawy

Podczas spotkania swoje doświadczenia i najnowsze osiągnięcia naukowe zaprezentuje 400 placówek z pięćdziesięciu krajów świata.

Konferencje odbywają się corocznie od ponad 20 lat. Gospodarzem wydarzenia jest zawsze jedno z europejskich centrów, wybrane w konkursie. W tym roku to szczególne wyróżnienie przypadło Centrum Nauki Kopernik. – Będzie to doskonała okazja do promocji kraju, miasta i polskiej nauki – mówi Nowicka.

Piknik z robotem

Konferencja ESCITE to impreza zamknięta, w związku z tym Centrum Nauki Kopernik będzie nieczynne. Rekompensatą dla miłośników nauki jest sobotni Piknik Naukowy. Będzie można na nim zobaczyć między innymi spacer za rękę z robotem czy niebieskie pomidory.

Instytucje z kraju i zagranicy przygotują ponad tysiąc atrakcji. Wspólne eksperymentowanie w sobotę w godzinach 11.00 – 20.00, w parku im. Marszałka Edwarda Rydza Śmigłego. Wstęp wolny. Więcej informacji na stronie www.pikniknaukowy.pl.

mm/ms//mz

Źródło zdjęcia głównego:  | Polska Agencja Prasowa

Pozostałe wiadomości