Muzeum Techniki: "wywieźli hutnictwo, biorą się za górnictwo"

Rozebrane wystawy w Muzeum Techniki
Rozebrane wystawy w Muzeum Techniki
Artur Węgrzynowicz, montaż Marcin Chłopaś/tvnwarszawa.pl
Rozebrane wystawy w Muzeum TechnikiArtur Węgrzynowicz, montaż Marcin Chłopaś/tvnwarszawa.pl

"Wywożone są nie wiadomo gdzie. Przy okazji uszkodzono model walcowni sprzed 60 lat" - alarmują tvnwarszawa.pl czytelnicy. Dyrekcja zmagającej się z ogromnymi problemami finansowymi placówki uspokaja, że to tylko zmiana ekspozycji.

Aby zweryfikować niepokojące sygnały udaliśmy się na miejsce. - Z galerii poświęconej hutnictwu niewiele zostało. Przed salą znajduje się wywieszka "ekspozycja nieczynna", a dalej "ekspozycja w przebudowie". O tym, że były tu kiedyś eksponaty świadczą tylko przebarwienia na podłodze. W sali panuje bałagan, na środku leżą jakieś narzędzia - potwierdza Artur Węgrzynowicz, reporter tvnwarszawa.pl.

Takie obserwacje muszą niepokoić w świetle trwających od czterech lat problemów finansowych Muzeum Techniki, które w czerwcu - wraz z wypowiedzeniem umowy najmu na lokal w Pałacu Kultury - jeszcze się pogłębiły. Zasłużonej placówce grozi przymusowa wyprowadzka, która oznaczałoby w praktyce jej likwidację.

Pojechały do Chlewisk

Dyrektor Piotr Mady zapewnia, że muzeum jeszcze walczy. - Wciąż wierzymy w pozytywne zakończenie sprawy, dlatego podęliśmy działania, żeby zmienić ekspozycję. Zarzucano nam wielokrotnie, że wystawa nie zmieniała się przez dziesiątki lat. Jeśli mamy okazję ją odświeżyć, to chcemy to zrobić. Stąd ruch z eksponatami - wyjaśnia Mady.

I dodaje, że placówka stara się działać normalnie, mimo kłopotów, w których się znalazła. Myśli o przyszłości i planuje dalsze zmiany. - Potrzebujemy więcej uniwersalnych przestrzeni na wystawy czasowe. One przyciągają więcej osób i pozwalają nam zarobić pieniądze, których teraz bardzo potrzebujemy - tłumaczy dyrektor Mady. Na razie nie jest jednak przesądzone, co zastąpi wystawę o historii hutnictwa.- Prowadzimy rozmowy z dużym partnerem na temat nowej dużej wystawy czasowej. Są bliskie finalizacji, ale jeśli się nie uda, mamy plan B. Eksponatów na pewno nie zabraknie, przypominam, że mamy ich 15 tysięcy i pokazujemy tylko niewielką część - argumentuje nasz rozmówca.

Zapewnia przy tym, że z modelem walcowni, o której pisał nasz czytelnik, nic złego się nie stało. - Został rozebrany na części, wraz z innymi eksponatami trafiła do naszego oddziału w Chlewiskach - zapewnia dyrektor. W miejscowości nieopodal Skarżyska Kamiennej znajduje się Muzeum Hutnictwa i Przemysłu Maszynowego, a także magazyny warszawskiej centrali.

Ministrowie się przerzucają

Początki Muzeum Techniki sięgają XIX wieku, ale pod tą nazwą i w tym miejscu, działa od 1955 roku i jest prowadzone przez Naczelną Organizację Techniczną, której to zadanie powierzyło państwo. W ostatnich latach państwo nie poczuwa się jednak do jego finansowania. Uważa je za "muzeum prywatne", a do przejęcia się nie kwapi (choć jednocześnie przyznaje, że byłoby to najwłaściwsze rozwiązanie!).

Źródłem dzisiejszych problemów jest odmowa dotacji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Resort Jarosława Gowina twierdzi, że nie ma podstaw prawnych do finansowania bieżącej działalności muzeum, tylko na wspierania konkretnych zadań popularyzujących naukę. W związku z tym placówka nie miała z czego zapłacić Pałacowi Kultury za wynajmowaną powierzchnię, dlatego ten wypowiedział umowę. Z końcem września muzeum powinno opuścić zajmowane sale.

- Na razie nie pakujemy eksponatów, liczymy, że będziemy mogli zostać. Sprawy są w toku, negocjacje trwają, nie można mówić o przełomie, ale myślę, że idą w dobrym kierunku – mówi nam Ewa Mańkiewicz-Cudny, prezes NOT.

Muzeum miałoby przejąć Ministerstwo Rozwoju, bo tak ustalono kilka lat temu (kiedy było jeszcze Ministerstwem Gospodarki). Dla resortu Mateusza Morawieckiego jest to jednak ewidentnie kukułcze jajo i ciężko w nim uzyskać jakąkolwiek deklarację ponad nic nie wnoszące "rozmowy trwają". Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego również odcina się od tematu, bo uważa, że "nie jest stroną w sprawie".

Piotr Bakalarski

Pozostałe wiadomości

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 38. rocznicę awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga". Zorganizowany został przez białoruskich aktywistów niezależnych organizacji społecznych i przedstawicieli diaspory.

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP