Do końca listopada ma powstać projekt budowlany Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie. Z kolei pierwsi turyści ekspozycję mają zwiedzać najpóźniej w 2020 roku.
Umowę na wykonanie projektu budowlanego podpisano właśnie z firmą Architekt Kaczmarczyk. W przeszłości projektowała między innymi Muzeum Armii Krajowej, pracowała również nad przebudową Pałacu Młodzieży w Katowicach, ośrodkami treningowymi EURO 2012 we Wrocławiu, modernizacją zabytkowego Pałacu Morskich w Lublinie czy budynków Ambasad RP w Paryżu, Johannesburgu, Madrycie, Sztokholmie oraz Lublanie. Podpisanie umowy jest kolejnym krokiem do stworzenia nowoczesnej placówki muzealnej, która powinna być gotowa na przyjęcie turystów w setną rocznicę wielkiego polskiego zwycięstwa w 1920 roku nad bolszewikami.
Liderem projektu jest Gmina Wołomin, która powołała do życia Samorządową Instytucję Kultury "Park Kulturowy – Ossów – Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku".
Ciemne moduły, jasne świetliki
Projekt będzie opracowywany na podstawie koncepcji architektonicznej. Przewiduje ona budynek z sześciu nieregularnych brył, których obrys ma symbolizować ciężką walkę.
Trzy główne moduły będą pozbawione okien, bo takie warunki pozwalają lepiej zorganizować ekspozycję. Zaciemnione części ekspozycyjne zostaną przedzielone świetlikami z widokiem na dawne pole bitwy. Budynek zostanie skierowany lekko na zachód, co ma - według jego projektantów - symbolizować zwycięstwo nad bolszewikami, a w dalszej perspektywie także nad komunizmem.
Potyczka z bolszewikami
Podwarszawski Ossów był miejscem krwawej potyczki z bolszewikami, podczas której zginął m.in. wojskowy kapelan ksiądz Ignacy Skorupka. Zacięte walki z Armią Czerwoną poprzedziły Cud nad Wisłą i ostateczne zwycięstwo, które pozwoliło Polsce zachować niepodległość.
Prace nad profesjonalnym upamiętnieniem tamtych wydarzeń rozpoczęły się kilka lat temu. W kwietniu 2009 Wołomin i Zielonka powołały do życia park kulturowy Ossów - Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku.
Co roku, 15 sierpnia w Ossowie odbywa się tam rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej:
bf/ran
Źródło zdjęcia głównego: Arkon Atelier