Morawiecki, Pence, Netanjahu przed Pomnikiem Bohaterów Getta

Warszawa

Złożenie wieńców przed pomnikiemTVN24
wideo 2/3

Premier Mateusz Morawiecki, wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence i premier Izraela Benjamin Netanjahu wspólnie złożyli wieńce przed Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie.

Pence i Netanjahu przebywają w Warszawie w związku z konferencją na temat Bliskiego Wschodu, w której biorą udział delegacje z kilkudziesięciu krajów.

Pomnik Bohaterów Getta na warszawskim Muranowie upamiętnia bohaterów powstania w getcie. Został wzniesiony w pobliżu miejsca pierwszych walk bojowców żydowskich z Niemcami w czasie powstania w getcie w kwietniu 1943. Jego projekt wykonał Leon Suzin, monument został odsłonięty 16 kwietnia 1946 roku.

W związku z czwartkową uroczystością pomnik został otoczony wysokim ogrodzeniem, a przed nim stanął namiot.

Pamiątkowy wpis w księdze muzeum

Później Mike Pence złożył wpis w księdze pamiątkowej Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, jak poinformowała na Twitterze Ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie.

Wpis informuje, że wiceprezydent Pence wraz z żoną, premierem Morawieckim i premierem Izraela uczcili pamięć tych, którzy zginęli w powstaniu w getcie warszawskim. Jest w nim również mowa o złożeniu wieńców przed Pomnikiem Bohaterów Getta i o tym, że Mike Pence wpisał się w księdze  pamiątkowej muzeum.

Kolejnym punktem programu było złożenie wieńców przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich przez premiera Morawieckiego oraz wiceprezydenta Pence'a.

Spotkanie Morawiecki-Netanjahu

Wcześniej, na marginesie konferencji, doszło do spotkania Morawieckiego z Netanjahu. Rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska mówiła, że tematem rozmów z premierem Izraela miały być m.in. zagadnienia dotyczące stosunków dwustronnych, a także współpraca w formacie Grupa Wyszehradzka plus Izrael. Najbliższe spotkanie w tym formacie odbędzie się 19 lutego w Izraelu.

W czwartek w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zaplanowano również spotkanie dwustronne szefa polskiego rządu z wiceprezydentem USA.

 

PAP/mp/b