Mieszkanie plus w Warszawie. Tu mogą powstać bloki

Gdzie powstaną pierwsze mieszkania z programu "Mieszkanie plus"?
Gdzie powstaną pierwsze mieszkania z programu "Mieszkanie plus"?
TVN24 BIŚ
TVN24 BIŚGdzie powstaną pierwsze mieszkania z programu "Mieszkanie plus"?

Rząd zaprezentował program budowy tanich mieszkań na wynajem z możliwością wykupu Mieszkanie plus. Sprawdziliśmy, gdzie w stolicy mogłyby powstać bloki w ramach rządowego projektu.

W poniedziałek RMF FM podał, że pierwszą możliwą lokalizacją bloków są tereny kolejowe na Woli. Na Odolanach miałoby powstać nawet 30 tys. mieszkań w trzy- i czteropiętrowych blokach bez piwnic z piętrowymi garażami.

O szczegóły zapytaliśmy kolejarzy. Należący do PKP S.A. teren liczy ok. 70 hektarów.

- O tym, które grunty wejdą do programu, zdecyduje finalnie jego operator, czyli Narodowy Fundusz Mieszkaniowy. Do momentu dokonania wyboru trudno określić, jaka część gruntów kolejowych może wejść do programu - odpowiada Paulina Jankowska, rzeczniczka PKP S.A. - Trwają analizy dotyczące sposobu ich zagospodarowania. Sposób zagospodarowania działki na Odolanach nie jest jak dotąd przesądzony. Rozważane są różne modele inwestycji – dodaje.

Kolejowe, wojskowe, pocztowe

Dlaczego rząd wskazał akurat tereny kolejowe? Według rządowych założeń do Narodowego Funduszu Mieszkaniowego mają trafić grunty będące należące do Skarbu Państwa, a kolejarze dysponują duża liczba nieruchomości. Podobnie jak Agencja Mienia Wojskowego.

W pierwszej kolejności inwestycje mają być realizowane w miastach o największych i najbardziej płynnych rynkach najmu. Istotna będą skomunikowanie, bliskość miejsc pracy czy ośrodków akademickich.

Jakie tereny spełniają powyższe kryteria? W ostatnim czasie PKP S.A. chciało pozbyć się działek przy ul. Zabranieckiej o powierzchni ponad 12 tys. mkw. oraz przy Pratulińskiej o powierzchni ponad 16 tys. mkw. Obie lokalizacje na Targówku, blisko Dworca Warszawa Wileńska i II linii metra.

Ponadto działka przy Pratulińskiej znajduje się w sąsiedztwie osiedla i objęta jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, co ułatwia przeprowadzenie inwestycji.

Z kolei Poczta Polska od długiego czasu wystawia na sprzedaż działkę przy Chmielnej 75 w ścisłym centrum miasta, doskonale skomunikowaną: w sąsiedztwie Dworca Centralnego, przystanków WKD Ochota, tramwajów i autobusów.

Agencja Mienia Wojskowego dysponuje natomiast prawie półhektarową działką na Białołęce w sąsiedztwie ul. Strumykowej. Czy te tereny znajdą się w puli NFM? Na razie nikt tego nie potwierdza.

Lokalizacje? Najpierw ustawa

Dokładne lokalizacje poznamy nie wcześniej niż pod koniec roku. Jak informuje Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, mieszkania na wynajem finansowane przez Narodowy Fundusz Mieszkaniowy będą powstawać w różnych miejscach.

- Strategie realizacji inwestycji mieszkaniowych w ramach Mieszkania plus będzie można podać po wejściu w życie ustawy o NFM. Przyjęcie przez Radę Ministrów projektu ustawy o Narodowym Funduszu Mieszkaniowym planowane jest w IV kwartale 2016 roku - informuje zespół prasowy Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

Program Mieszkanie plus ma być powszechny, jednak premier Beata Szydło wskazała, że pierwszeństwo będą miały rodziny wielodzietne. Nabór chętnych miałby się rozpocząć w drugiej połowie przyszłego roku. Same inwestycje ruszyłyby na początku 2018 roku. Czynsze mają wynosić od 10 do 20 zł za metr kwadratowy.

skw/b

Mieszkanie plus w WarszawieGoogle / tvnwarszawa.pl
Pozostałe wiadomości