Miasto Jest Nasze: 55 tysięcy lokatorów poszkodowanych przez reprywatyzację

Aktywiści podaję dane w sprawie poszkodowanych reprywatyzacją | Shutterstock

"Do tej pory szacunki mówiły o 40 tysiącach ofiar warszawskiej reprywatyzacji. Z naszych nowych wyliczeń wynika, że ta liczba jest znacznie wyższa!" - oświadczyło w poniedziałek Miasto Jest Nasze. Aktywiści przekonują, że problem mógł dotknąć nawet 55 tysięcy lokatorów. Ratusz zaprzecza tym doniesieniom.

Ile osób wskutek reprywatyzacji straciło dach nad głową? To pytanie wraca do debaty publicznej systematycznie i budzi kontrowersje. Tym większe, że odpowiedzi, które padają z różnych stron, drastycznie się od siebie różnią. Środowiska lokatorskie mówią nawet o 40 tysiącach poszkodowanych. Ratusz odbija piłeczkę i niemal na każdej konferencji prasowej związanej z reprywatyzacją podkreśla, że liczba ta nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

Tymczasem w poniedziałek działacze Miasto Jest Nasze podali nową i jeszcze wyższą liczbę - aż 55 tysięcy poszkodowanych przez reprywatyzację.

Skąd nowe dane?

"Za pośrednictwem radnych wystosowaliśmy do dzielnicowych działów meldunkowych wnioski o podanie liczby osób zameldowanych w dniu wydania decyzji zwrotowej w każdej pojedynczej zreprywatyzowanej nieruchomości [ich lista jest dostępna w białej księdze reprywatyzacji na stronie ratusza - red.]" - informują aktywiści.

"Dostaliśmy dane za okres 11.2002-06.2016. W zreprywatyzowanych wówczas 2500 adresach było zameldowanych 33 545 ludzi. Niestety wydziały meldunkowe twierdzą, że niemożliwe jest ustalenie danych za okres 1990-10.2002. Dlatego założyliśmy, że liczba lokatorów we wcześniejszym okresie jest proporcjonalna do liczby zreprywatyzowanych wówczas kamienic. Wynikałoby z tego, że warszawska reprywatyzacja bezpośrednio dotknęła ok. 55.000 osób!" - opisuje swoje działanie Miasto Jest Nasze.

MJN policzyło dotkniętych reprywatyzacjąMiasto Jest Nasze

Aktywiści sami zastrzegają wprawdzie, że liczba nie jest w stu procentach pewna, ale przekonują, że ich wyliczenie "jest na pewno dużo skrupulatniejsze niż przedstawione przez prezydenta Olszewskiego".

W komentarzu umieszczonym w mediach społecznościowych aktywiści sugerują też, że dotkniętych reprywatyzacją może być jeszcze więcej. "Liczba ta [55 tysięcy - red.] nie uwzględnia też mnóstwa osób, które reprywatyzacja dotknęła pośrednio, jak tych, które nagle musiały przygarnąć pod swój dach eksmitowanych członków rodzin" - wskazują.

Ratusz mówi o 10 tysiącach poszkodowanych

Liczba 55 tysięcy poszkodowanych jest znacznie wyższa od danych podawanych przez urząd miasta.

W ubiegłym tygodniu wiceprezydent Michał Olszewski powiedział, że reprywatyzacja dotknęła około 10,3 tysiące lokatorów. Mówił jednak tylko o latach 2007-2016 (zaś aktywiści liczyli od roku 2002). Jak tłumaczył, w powyższym okresie miasto zwróciło 4,5 tysiące mieszkań, w których średnio mogło zamieszkiwać 2,3 osoby.

"Skąd wziął [Michał Olszewski – red.] te 2,3? Nie wiemy" - komentują aktywiści.

- To jest średnia jeśli chodzi o gospodarstwo domowe w naszych lokalach miejskich. W 2008 roku ten mnożnik wynosił 2,4 - odpowiada pytana przez nas Agnieszka Kłąb z biura prasowego ratusza. Dodaje, że Miasto Jest Nasze przeszacowało liczbę poszkodowanych.

- Liczyli od 2002 roku. Mamy informację, że do końca 2006 roku zwrócono około 2820 lokali zamieszkałych. Wtedy ten mnożnik wynosił 2,4, więc to daje około 6900 lokatorów. Czyli łącznie za lata 2002-2016 to będzie około 17 tysięcy lokatorów - podaje Kłąb.

- Nie umniejszając roli organizacji pozarządowych, ale mamy dostęp do szczegółowych danych o nieruchomościach objętych reprywatyzacją. Pani prezydent prezentowała je na ostatniej konferencji prasowej. Tam dokładnie było rozpisane, ile nieruchomości objęła reprywatyzacja i ilu mieszkańców zamieszkiwało poszczególne lokalne - komentuje doniesienia aktywistów Agnieszka Kłąb z biura prasowego warszawskiego ratusza.

Na wspomnianej konferencji Hanna Gronkiewicz-Waltz podkreślała też, że od 2007 roku miasto udzieliło pomocy 3,5 tys. rodzin mieszkających w tzw. budynkach dekretowych i prowadziło ponad 18 tys. spraw związanych z pomocą lokatorom w ogóle. Zaznaczyła też, że oburzają ją opinie (np. płynące ze strony komisji weryfikacyjnej), że miasto nic dla lokatorów nie robi.

Kilka miesięcy temu Miasto Jest Nasze zapowiedziało społeczny audyt reprywatyzacji:

[object Object]
Jan Mencwel o audycie reprywatyzacjiMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

kw/mś

Źródło zdjęcia głównego:  | Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 38. rocznicę awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga". Zorganizowany został przez białoruskich aktywistów niezależnych organizacji społecznych i przedstawicieli diaspory.

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP