Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Miasta kontra smog. Tak to robią w Europie

Warszawa

ShutterstockZe smogiem musi radzić sobie również Paryż

- Zaczynamy serię spotkań na temat smogu, adresowanych głównie do rodziców małych dzieci - ogłosili w czwartek działacze Miasto Jest Nasze. Planują wystartować w styczniu, w Śródmieściu i na Żoliborzu. Jednocześnie podpowiadają miastu, jak ze smogiem radzą sobie inne europejskie miasta.

- Chcemy uświadomić mieszkańców, zwłaszcza rodziców dzieci ze żłobków i przedszkoli, jak poważne skutki zdrowotne przynosi smog – podkreślił Maciej Czapliński, członek Miasto Jest Nasze. Dlatego w spotkaniach informacyjnych mają wziąć udział lekarze i eksperci zajmujący się badaniem jakości powietrza. Po Śródmieściu i Żoliborzu podobne "pogadanki" mają być organizowane w kolejnych dzielnicach.

"Kropla w morzu potrzeb"

W czwartek mieszkańcy miasta mogą korzystać z darmowej komunikacji miejskiej. To decyzja ratusza wywołana prognozą dużej ilości smogu.

- Jako Miasto Jest Nasze od dwóch lat apelujemy o działania w tej sprawie. Przekonujemy, że Warszawa ma bardzo złe powietrze. Wczoraj w końcu okazało się że mieliśmy rację. Cieszymy się z tego, ale uczulamy, że to mała kropla w morzu potrzeb – powiedział w czwartek Jan Mencwel, szef stowarzyszenia. Dodał, że takie działania powinny być w Warszawie normą, podobnie jak w wielu stolicach na Zachodzie.

MJN podaje konkretne przykłady. Wylicza, że Londynie wydatki na walkę z zanieczyszczeniem powietrza w najbliższych pięciu latach wyniosą 875 mln funtów. Dzienne opłaty za wjazd ciężarówek, busów i furgonetek sięgają 200 tunów dziennie. W Mediolanie w tym roku wprowadzono trzydniowy zakaz poruszania się samochodami i skuterami przez sześć godzin dziennie i wprowadzono tanie bilety komunikacji (1,5 euro za jeden dzień).

Paryż nie wpuszcza aut zarejestrowanych po określonej dacie. W konkretne dni wjazd mają tylko nieparzyste lub parzyste numery rejestracyjne, a komunikacja miejska jest darmowa. Zakaz wjazdu dla samochodów niespełniających norm ekologicznych obowiązuje także w Berlinie. Monachium natomiast wprowadziło zakaz tranzytowy dla ciężarówek - przypomina stowarzyszenie.

Tak Paryż radzi reaguje na smog
MJN

"36 groszy na głowę mieszkańca"

Miasto Jest Nasze zaapelowało do radnych, aby zwiększyli środki zawarte w przyszłorocznym budżecie właśnie na walkę z zanieczyszczonym powietrzem.

- Pani prezydent zaproponowała, żeby na ten cel przeznaczyć 620 tys. zł, czyli 36 groszy na głowę mieszkańca. To śmiesznie mało – oburzali się aktywiści. Poinformowali, że zwrócili się do radnych z propozycją, aby podczas czwartkowego uchwalania budżetu zwiększyli kwotę co najmniej 100-krotnie. - Te pieniądze można by przeznaczyć m.in. na zwiększenie sieci stacji pomiarowych w stolicy. Powinny znajdować się w każdej dzielnicy – powiedział Czapliński. - Mieszkańcy zgłaszali podobne inicjatywy w tej sprawie w ramach poprzednich edycji budżetu partycypacyjnego, jednak urzędnicy torpedowali je twierdząc, że to nie są zadania własne gminy – dodał. Polska jest krajem, które ma najbardziej zanieczyszczone w Unii Europejskiej. Dzielimy ten niechlubny tytuł razem z Bułgarią. Mimo to, polskie miasta bardzo leniwie podchodzą do walki o poprawę tego stanu. Ratusz zapewnia, że dąży do poprawy jakości powietrza w Warszawie na bieżąco. Dowodem ma być m.in. wymiana taboru komunikacji miejskiej na pojazdy niskoemisyjne, przyjęty w maju – wart 16 mld zł – Plan gospodarki niskoemisyjnej dla Warszawy, czy też ogłoszone w środę dofinansowanie do wymiany pieców.

Niebezpieczne prognozy

Zgodnie z prognozą zamieszczoną na stronie WIOŚ na czwartkowe popołudnie, poziom szkodliwych pyłów może przekraczać 200 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3). To duże przekroczenie, norma umiarkowana wynosi od 60 do 100 µg/m3. Sytuacja zacznie pogarszać się około godziny 14.00. Początkowo głównie na terenie Woli i Włoch. Natomiast około godz. 19.00-20.00 przekroczony poziom szkodliwych pyłów PM10 obejmie już niemal całą Warszawę (z wyjątkiem północnych krańców Białołęki).

EKSPERT O SMOGU W WARSZAWIE:

Piotr Klech o smogu w Warszawie
TVN24

Karolina Wiśniewska