Przygotuj się na:

Utrudnienia na Ursynowie

W weekend na Płaskowickiej ciąg dalszy prac związanych z budową Południowej Obwodnicy Warszawy. Z utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej.

Liceum, technikum czy zawodówka? Gimnazjaliści wybierają szkoły

TVN Warszawa

UMNa gimnazlialistów czekają miejsca w technikach i zawodówkach

90 publicznych liceów, 45 techników i 22 szkoły branżowe, a w nich 19 tys. miejsc dla uczniów kończących w tym roku gimnazjum. W poniedziałek ruszyły zapisy.

W stołecznych szkołach ponadpodstawowych na tegorocznych absolwentów gimnazjów czeka 19 tys. miejsc w 90 publicznych liceach, 45 technikach i 22 szkołach branżowych. Przed wyborem dalszej ścieżki edukacji stanie 13 tys. warszawskich gimnazjalistów. W poniedziałek 8 maja ruszyły zapisy prowadzone z wykorzystaniem systemu elektronicznego. Czas na wskazanie wymarzonej szkoły jest do 19 maja.

Każdy może wybrać w sumie 8 szkół, a w nich dowolną liczbę oddziałów. Ale wydrukowany wniosek zanosi się tylko do jednej, tej wskazanej jako pierwszej. W maju są również sprawdziany językowe i sprawnościowe do wybranych szkół. Listy zakwalifikowanych będą ogłoszone 5 lipca.

Szczegółowe informacje o zasadach rekrutacji i jej harmonogramie można znaleźć na stronach ratusza.

Warszawskie licea z sukcesami

W styczniu 2017 r. już po raz dziewiętnasty miesięcznik "Perspektywy" opublikował ranking szkół ponadgimnazjalnych. Największy sukces Warszawa odniosła w Ogólnopolskim Rankingu Maturalnym 2017. W pierwszej dziesiątce znalazło się aż 8 warszawskich liceów. Natomiast w Ogólnopolskim Rankingu Liceów Ogólnokształcących 2017 w pierwszej pięćdziesiątce jest 18 warszawskich liceów.

Nowe zawody w technikum

W roku szkolnym 2017/2018 w stołecznych technikach młodzi ludzie będą mogli zdobyć doświadczenie w nowych zawodach takich, jak technik: fotografii i multimediów, grafiki i poligrafii cyfrowej, realizacji nagrań i nagłośnień, budowy dróg, robót wykończeniowych w budownictwie, szerokopasmowej komunikacji elektronicznej, inżynierii sanitarnej, inżynierii środowiska i melioracji.

Jak informuje ratusz, w Warszawie można się kształcić w technikum w 50 zawodach, w tym w 8 nowych i w 23 w branżowej szkole I stopnia (w tym w 4 nowych: mechatronik, elektronik, kierowca-mechanik, monter sieci i instalacji sanitarnych).

- W technikum uczymy się projektować, szyć, pokazujemy to, co zrobiliśmy, a dzięki temu możemy znaleźć później pracę u najlepszych, tak jak ja znalazłam u Roberta Kupisza. Zdecydowanie polecam wybór technikum odzieżowego - mówi Blanka Kozłowska, absolwentka technikum odzieżowego cytowana w komunikacie ratusza.

- To była bardzo dobra decyzja, żeby pójść do technikum budowlanego. Wykorzystałem tę wiedzę przy budowie stacji metra Dworzec Wileński i przy budowie Hali Koszyki - mówi z kolei Paweł Suchowiecki, absolwent technikum budowlanego.

Więcej idzie do zawodówek

Edukacji w szkołach zawodowych towarzyszą praktyki. Ratusz i szkoły zawarły porozumienia ze związkami pracodawców, uczelniami, firmami. - Dzięki tym działaniom, a także współpracy z pracodawcami prowadzonej bezpośrednio przez szkoły zawodowe (około 30 porozumień), praktyki odbywają się w nowoczesnych firmach – informują urzędnicy.

Jak przekonują urzędnicy, poszerzenie oferty o nowe zawody daje efekty. - Pozytywnym akcentem, a także potwierdzeniem powyższego jest fakt, iż już 1/3 absolwentów gimnazjów wybiera szkołę zawodową - podsumowuje stołeczny ratusz. Dziesięć lat wcześniej decydował się to co czwarty uczeń.

Zaplanowana przez rząd reforma edukacji wzbudza wiele kontrowersji. Strajkowali nauczyciele:

Strajk nauczycieli przeciw reformie oświatyTVN24
wideo 2/4

skw/pm/jb