Lambretty, dansingi i kabarety. Niewinni Czarodzieje wracają

Niewinni Czarodzieje 2016
Niewinni Czarodzieje 2016
| MPW
Niewinni Czarodzieje 2016 | MPW

Ten festiwal do najlepszego, co zdarzyło się w polskiej kulturze po odwilży '56 roku. Będą skecze Dudka, jazz Komedy, piosenki Zylskiej, zdjęcia Rolkego, spacery w kręgu modernistycznej architektury i wiele więcej.

Punktem wyjścia festiwalu Niewinni Czarodzieje był rok 1956. Symboliczny dla polskiej historii, przede wszystkim w warstwie politycznej, ale także w kulturze. Po stalinowskim zaduchu odwilż stała się dla artystów haustem świeżego powietrza. Pozwoliła wypłynąć na szerokie wody takim ludziom jak Roman Polański, Leopold Tyrmand, Marek Hłasko czy Krzysztof Komeda.

Ten czas dał polskiej kulturze dzieła, do których chce się wracać. Bo - jak celnie zauważają organizatorzy imprezy - lambretty, saksofony, sukienki w grochy, architektura modernistyczna do dziś pozostają miarą estetycznej doskonałości. Dlatego "niewinni czarodzieje" PRL-u, stali się patronami powołanego do życia 10 lat temu festiwalu. Aby uniknąć powtórek kolejne edycje imprezy zajmowały się późniejszymi dekadami aż do lat 90. W tym roku organizatorzy postanowili jednak wrócić do źródeł – roku przełomu.

Ponadczasowy Komeda

Będzie dużo muzyki, przede wszystkim jazzu, bo właśnie w tym czasie ten gatunek wyszedł z podziemia i szturmem wziął warszawskie kluby. We wnętrzach teatru WARSawy Orkiestra Dancingowa Michała Polcyna zagra standardy rock’n’rolla, bigbitu i jazzu w autorskich aranżacjach.

Plakat festiwaluMPW

- Kompozycje Komedy to materiał, który się nie zestarzał. Gdy powstawały, wyprzedzały to, co później zdarzyło się w Ameryce. Jego kompozycjami zaczniemy nasz występ – zapowiedział Polcyn podczas konferencji prasowej.

Po jego 11-osobowym bandzie sceną zawładnie jeszcze większy zespół L.U.C & Rebel Babel z osobistą interpretacją tematu odwilży.

Z kolei swoje wersje piosenek Nataszy Zylskiej przedstawi Monika Borzym. – Zylska jest znana głównie z "Kasztanów" i "Czekolady", a miała dużo więcej ciekawych piosenek. Wszystkie są pełne pięknej melodyki i wykwintnej poetyki, których ciężko szukać, gdzie indziej, chyba tylko u Starszych Panów. To lekkie utwory z zupełnie innym poziomem dowcipu, od tego, który dominuje dziś – inteligenckim, nieordynarnym – mówiła wokalistka.

O jazzie będzie się także rozmawiać. A konkretnie rozmawiać będą w klubie Stodoła muzycy Michał Urbaniak i Krzysztof Sadowski.

Adres kabaretowy

Nowością w programie 11. edycji Niewinnych Czarodziejów będzie kabaret. Ale rozumiany tak, jak 60 lat temu: jak inteligencka rozrywka, zabawa słowem i gra literackich skojarzeń. Daleko od dzisiejszych konotacji tego słowa, czyli potoku chamskich, rubasznych dowcipasów w rytmie prostackiego rechotu. W pomieszczeniach dawnej kawiarni Nowy Świat Grupa Teatralna Warszawiaki zaprezentuje najbardziej popularne skecze i piosenki kabaretów Dudek, Wagabunda i Starszych Panów.

- Poprzeczkę ustawili bardzo wysoko. Dziś sytuowalibyśmy ich twórczość pomiędzy kultura popularną a wysoką – zauważył Dariusz Gawin, szef Instytutu Starzyńskiego.

Miejsce spektaklu jest nieprzypadkowe – to właśnie w kawiarni na rogu Nowego Światu i Świętokrzyskiej przez wiele lat przy pełnej sali (250-260 osób) występował Dudek. – To był ostatni polski kabaret literacko-satyryczno-aktorski. To co dziś nazywane jest kabaretem to cienka chałtura, zaprzeczenie rzemiosła – nie owijał w bawełnę Roman Dziewoński (syn Edwarda, czyli twórcy Dudka).

- Zapraszając tych artystów, chcemy przejść się po tamtej Warszawie - podsumował Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

W programie znalazł się także wątek gastronomiczny. Co jadało się zanim Polskę podbił kebab? Inaczej jadali towarzysze na wystawnych przyjęciach, a czym innym żywiła się klasa robotnicza w barach mlecznych. Szczegóły poznają uczestnicy warsztatów kulinarnych "Bary, lokale i skandale, czyli pejzaż gastronomiczny Warszawy". Miejsce też będzie szczególne - Kameralna przy Foksal, czyli kontynuatorka "Kamery", gdzie przesiadywali i popijali Hłasko i Tyrmand.

Odwilż w architekturze

Na fanów fotografii czekać będzie wystawa zdjęć stereoskopowych stolicy lat 50. i 60. w Fotoplastikonie Warszawskim oraz spotkanie z Tadeuszem Rolkem w Staromiejskim Domu Kultury. Prekursor polskiej fotografii reportażowej opowie o zdjęciach przedstawiających jego rodzinne miasto.

W części filmowej nie mogło zabraknąć Andrzej Wajdy. Obrazy stolicy w filmach zmarłego niedawno reżysera pokażą w Kino.Labie varsavianista Jerzy S. Majewski i filmoznawca Andrzej Werner. A w Iluzjonie odbędzie się pokaz "Nocnej zmiany", czyli historii nocnego życia w czasach odwilży ukazanej poprzez kolaż scen z klasyków polskiej szkoły filmowej oraz muzyki skomponowanej specjalnie na tę okazję.

Odwilż miała wpływ także na architekturę. W Centrum Bankowo-Finansowym, czyli dawnym Domu Partii opowiedzą o tym Krzysztof Mordyński, Grzegorz Piątek i Jarosław Zieliński – eksperci w dziedzinie historii sztuki, architektury i varsavianistyki. Swoistą częścią praktyczną tej dyskusji będzie spacer, który poprowadzi miejski przewodnik przez miasto Radosław Głowacki.

Stylową oprawę wizualną festiwalu stworzyła Magdalena Pilaczyńska.

Organizatorem Niewinnych Czarodziejów jest Instytut Stefana Starzyńskiego, oddział Muzeum Powstania Warszawskiego. Impreza potrwa od 16 do 26 listopada.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM ZNAJDZIESZ TUTAJ

Piotr Bakalarski

Pozostałe wiadomości

Na nagraniach ze śmiertelnego wypadku na Trasie Łazienkowskiej widać, jak volkswagen z impetem wjeżdża w forda, widać ludzi stojących przy rozbitych autach, porozrzucane przedmioty. Aresztowanych zostało trzech mężczyzn. Ostatni z podejrzanych, który miał spowodować wypadek - Łukasz Żak - jest poszukiwany, wystawiono za nim list gończy. Jak informowała prokuratura, w sprawie wypadku śledczy spotkali się z bezwzględnym mataczeniem i poplecznictwem.

Nagrania z wypadku na Trasie Łazienkowskiej. Sprawca się ukrywa, prokuratura zszokowana skalą mataczenia

Nagrania z wypadku na Trasie Łazienkowskiej. Sprawca się ukrywa, prokuratura zszokowana skalą mataczenia

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Fakty" TVN

Podczas gaszenia pożaru domu w miejscowości Wolkowe strażacy znaleźli spalone ciało 77-letniego mężczyzny. Z ustaleń prokuratury wynika, że to 41-letni syn zmarłego podłożył ogień. Podejrzany usłyszał zarzut zabójstwa oraz znęcania się nad ojcem.

Groził ojcu, że go zabije i spali. Prokuratura: podłożył ogień w budynku, 77-latek zginął w płomieniach

Groził ojcu, że go zabije i spali. Prokuratura: podłożył ogień w budynku, 77-latek zginął w płomieniach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kręcono w nim "Pana Tadeusza", nowi właściciele zapowiadali powstanie luksusowego hotelu. Deweloperowi przerwała prace sprawa w sądzie. Został oskarżony o uszkodzenie zabytkowego spichlerza, dziś zapadł wyrok. Sąd uniewinnił dewelopera. Prokuratura nie wyklucza apelacji.

Finał sprawy uszkodzenia zabytkowego spichlerza, deweloper uniewinniony

Finał sprawy uszkodzenia zabytkowego spichlerza, deweloper uniewinniony

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tempo przyrostu jest bardzo duże, widać je wręcz gołym. Spodziewamy się, że w weekend będzie około dwóch metrów - mówi Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta Warszawy do spraw Wisły, pytany o sytuację na stołecznym odcinku rzeki.

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. "Tempo przyrostu jest bardzo duże"

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. "Tempo przyrostu jest bardzo duże"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkał na szczycie Pałacu Kultury i Nauki. Sokół Franek nie żyje. Jego szczątki na jednym z dachów Pałacu znalazła grupa FalcoFans. Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt Sokół przyjrzy się sprawie.

"Żegnaj Franiu, byłeś wspaniałym ojcem". Sokół z Pałacu Kultury znaleziony martwy

"Żegnaj Franiu, byłeś wspaniałym ojcem". Sokół z Pałacu Kultury znaleziony martwy

Źródło:
PAP

Wyniesione przejście dla pieszych przy szkole podstawowej na Czarnomorskiej zostało rozebrane na rzecz wyspowych progów zwalniających. Mieszkańcy alarmują, że kierowcy omijają je środkiem jezdni, zamiast zwolnić przed "zebrą". Urzędnicy zapewniają, że to tymczasowa organizacja ruchu, a bezpieczne przejście zostanie przywrócone.

Rozebrali wyniesione przejście przed szkołą. "Kierowcy przyspieszają zamiast zwolnić"

Rozebrali wyniesione przejście przed szkołą. "Kierowcy przyspieszają zamiast zwolnić"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Fabryka narkotyków w niepozornym gospodarstwie sadowniczym w Grójcu. W budynku gospodarczym policjanci znaleźli prawie 150 kilogramów narkotyków. Ich czarnorynkowa wartość to kilka milionów złotych. Pięciu mężczyzn zostało zatrzymanych.

Fabryka narkotyków w gospodarstwie sadowniczym. Prawie 150 kilogramów mefedronu, amfetaminy i marihuany

Fabryka narkotyków w gospodarstwie sadowniczym. Prawie 150 kilogramów mefedronu, amfetaminy i marihuany

Źródło:
PAP

Na jednej ze stacji benzynowych w Radomiu doszło do wycieku gazu. Ewakuowanych zostało kilkadziesiąt osób. Zbiornik został uszczelniony. Są utrudnienia w ruchu.

Wyciek gazu na stacji benzynowej. Kilkadziesiąt osób ewakuowanych

Wyciek gazu na stacji benzynowej. Kilkadziesiąt osób ewakuowanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Najpierw w powiatach okalających stolicę, potem w samej Warszawie specjaliści przeprowadzą kompleksowe badania ruchu. Będą zbierać informacje o sposobach podróżowania mieszkańców metropolii, a także dane o ruchu pojazdów.

Jak podróżują mieszkańcy Warszawy i okolic? Pierwsze takie badanie od prawie dekady

Jak podróżują mieszkańcy Warszawy i okolic? Pierwsze takie badanie od prawie dekady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 24-letniego mieszkańca Otwocka, który - według śledczych - zaatakował ojca metalową rurką i uciekł. Mężczyzna na trafił do aresztu na trzy miesiące, grozi mu pięć lat więzienia.

24-latek zaatakował ojca metalową rurką

24-latek zaatakował ojca metalową rurką

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Patrolujący okolicę Zakroczymia (Mazowieckie) policjanci zauważyli dobrze im znanego 38-latka. Mężczyzna miał do odbycia karę siedmiu miesięcy więzienia. Ale odsiadka była mu nie w smak, dlatego na widok radiowozu, wskoczył do stawu. Chytry plan miał jeden słaby punkt - po krótkim czasie trzeba się było wynurzyć.

Na widok policjantów ukrył się w stawie

Na widok policjantów ukrył się w stawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od kilku tygodni rejon ulic Jasnej, Sienkiewicza, Złotej i Zgoda paraliżują prace budowlane. Z niedogodnościami mierzą się mieszkańcy i kierowcy. Zarząd Dróg Miejskich, wspólnie z Biurem Zarządzania Ruchem Drogowym, strażą miejską oraz policją wprowadzają zmiany w organizacji ruchu.

Budowa korkuje Śródmieście, będą zmiany w organizacji ruchu

Budowa korkuje Śródmieście, będą zmiany w organizacji ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd przychylił się do wniosku prokuratury i zastosował tymczasowy areszt wobec trzech zatrzymanych w sprawie śmiertelnego wypadku na Trasie Łazienkowskiej. Ostatni z podejrzanych - Łukasz Żak - jest poszukiwany. Prokuratura poinformowała o wystawieniu za nim listu gończego. W sprawę zamieszane są jeszcze inne osoby, które miały utrudniać postępowanie.

Karany za jazdę po pijanemu, oszustwa i narkotyki. List gończy za sprawcą wypadku na Trasie Łazienkowskiej

Karany za jazdę po pijanemu, oszustwa i narkotyki. List gończy za sprawcą wypadku na Trasie Łazienkowskiej

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej uspokaja: Warszawa nie jest zagrożona powodzią. Fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do stolicy w piątek.

Kiedy fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do Warszawy?

Kiedy fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do Warszawy?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek z Warszawy wyruszył pierwszy konwój z pomocą dla powodzian. Artykuły pierwszej potrzeby zgromadzone na zbiórkach dojadą do Lądka-Zdroju, Nysy i Kłodzka. W środę w podróż wyruszy kolejny, m.in. do Głuchołazów. - Przecież trzeba pomagać. To normalny ludzki odruch - powiedziała jedna z kobiet, wspierająca zbiórkę. Zbierane są także artykuły dla zwierząt.

85 palet artykułów pierwszej potrzeby. Z Warszawy wyjechał konwój z pomocą dla powodzian

85 palet artykułów pierwszej potrzeby. Z Warszawy wyjechał konwój z pomocą dla powodzian

Źródło:
PAP

Dwóch nastolatków w środku nocy przyjechało do Ostrołęki z oddalonego o 60 kilometrów Przasnysza, aby driftować przy jednej z galerii handlowych. Jazda z poślizgiem i piskiem opon została przerwana przez miejscową drogówkę. "Drifterów" odebrali rodzice.

15-latkowie jechali 60 kilometrów, by driftować na parkingu

15-latkowie jechali 60 kilometrów, by driftować na parkingu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z mieszkań przy placu Hallera doszło do pożaru. Do akcji wkroczyli strażacy, którzy prowadzili działania z podnośnika oraz z klatki schodowej.

Dym wydobywał się z okna na ostatnim piętrze. Akcja strażaków

Dym wydobywał się z okna na ostatnim piętrze. Akcja strażaków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dom Studenta nr 7 "Sulimy" położony jest na Służewie. Może w nim zamieszkać 380 studentów. Mają do dyspozycji 130 jedno- i dwuosobowych pokojów. Wkrótce rozpocznie się kwaterowanie pierwszych mieszkańców.

Uniwersytet Warszawski otworzył nowy akademik

Uniwersytet Warszawski otworzył nowy akademik

Źródło:
PAP

Nie miał uprawnień i był pijany. Mimo to wsiadł na motocykl. Na Białołęce wjechał w taksówkę i próbował uciec z miejsca zdarzenia. Został ujęty przez strażnika miejskiego, który podbiegł, sądząc, że będzie walczył o życie motocyklisty.

Pijany motocyklista uderzył w auto, sunął po asfalcie kilkadziesiąt metrów

Pijany motocyklista uderzył w auto, sunął po asfalcie kilkadziesiąt metrów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilku pijanych chłopaków przepychało się dla żartu na bulwarach wiślanych. Dla jednego z nich skończyło się to upadkiem, uderzeniem o krawężnik i 7-centrymetrową raną głowy. Uratowali go strażnicy miejscy.

Przepychanki "dla żartu" skończyły się 7-centymetrową raną głowy i krwotokiem

Przepychanki "dla żartu" skończyły się 7-centymetrową raną głowy i krwotokiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pasjonaci historii wydostali z dna Wisły dwa wagoniki z czasów II wojny światowej oraz fragment płyty kamiennej z pałacu Villa Regia, którą w czasie potopu próbowali wywieźć Szwedzi.

"To mogą być wagoniki służące do wywożenia gruzu z getta". Znaleźli je w Wiśle

"To mogą być wagoniki służące do wywożenia gruzu z getta". Znaleźli je w Wiśle

Źródło:
PAP

Prokuratura wyjaśnia okoliczności śmierci noworodka, którego ciało znaleziono w śmietniku pod Mińskiem Mazowieckim. Do sprawy zatrzymano cztery osoby, matka dziecka przebywa w szpitalu.

Ciało noworodka w śmietniku. Prokuratura: zatrzymano cztery osoby

Ciało noworodka w śmietniku. Prokuratura: zatrzymano cztery osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl