Ratusz przedstawił plan działania kryzysowego w czasie epidemii

Źródło:
PAP
343 nowe zakażenia w czwartek, 28 osób zmarło
343 nowe zakażenia w czwartek, 28 osób zmarło
wideo 2/3
343 nowe zakażenia w czwartek, 28 osób zmarło

Pieniądze na pomoc dla służby zdrowia, zapewnienie opieki dla mieszkańców i utrzymanie ciągłości działania administracji. Sekretarz miasta przedstawił plan działania kryzysowego w czasie epidemii COVID-19.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Plan działania kryzysowego w trakcie epidemii COVID-19 przedstawił podczas czwartkowego posiedzenia Rady Warszawy sekretarz ratusza Marcin Wojdat. Miasto ma na ten cel ponad 24 miliony złotych z rezerwy kryzysowej.

Na sprzęt dla szpitali

Wojdat poinformował, że w związku z epidemią dla miasta najważniejsze jest zapobieganie zarażeniom i udzielanie wsparcia miejskiej służbie zdrowia oraz zapewnianie opieki mieszkańcom, a także utrzymanie ciągłości działania infrastruktury i administracji miejskiej. Jak powiedział, miasto dysponowało 63 milionami złotych rezerwy kryzysowej, zostały ponad 24 miliony złotych.

Sekretarz ratusza wyliczył, że Warszawa przekazała na początku marca 8,5 miliona złotych na zakup dla stołecznych szpitali potrzebnego sprzętu, czyli: 30 stanowisk do intensywnej terapii, 30 respiratorów, 30 kardiomonitorów, 30 łóżek specjalistycznych, 30 stacji pomp infuzyjnych, 30 ssaków medycznych, 6 aparatów do terapii nerkozastępczej oraz 10 urządzeń do biodekontaminacji.

Jak dodał, sprzęt jest kupowany zgodnie z zapotrzebowaniem szpitali w przypadku, gdyby zostały przekształcone w placówki jednoimienne, czyli takie, w których leczeni są wyłącznie pacjenci z COVID-19. Pod koniec marca ratusz wydał 12 milionów złotych z budżetu miejskiego na sprzęt ochrony osobistej - fartuchy ochronne, rękawice, ochraniacze na głowę i obuwie, przyłbice, maski oraz termometry bezdotykowe. Wojdat podkreślił, że przygotowany jest kolejny zakup ze względu na duże zużycie wyposażenia.

Infolinia NFZ dotycząca koronawirusaKancelaria Prezesa Rady Ministrów

10 szpitali może funkcjonować jako jednoimienne

Warszawa wytypowała siedem z 10 szpitali miejskich do ewentualnego funkcjonowania jako jednoimienne kliniki zakaźne. - Należy zaznaczyć, że te placówki jeszcze nie zostały przekształcone w szpitale zakaźne, tylko pozostają w gotowości - powiedział Wojdat.

Dodał, że przygotowano jednostki opieki zdrowotnej do działania w zmniejszonych składach, tak aby nie było braków kadrowych w sytuacjach kryzysowych. Pracownicy służby zdrowia mają do dyspozycji 60 mieszkań, które zostały udostępnione przez prywatne osoby.

Jak przekazał sekretarz ratusza, miasto współpracuje z kluczowymi spółkami dla stolicy i jej mieszkańców. Są to między innymi Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, Innogy, Veolia Energia, Polska Spółka Gazownictwa, Warszawski Transport Publiczny, Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania oraz firmy zajmujące się wywozem i zagospodarowaniem odpadów. Ratusz opracował z tymi podmiotami plan ciągłości ich działania, gdyby poszczególne ich działy musiały zostać poddane kwarantannie.

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE O KORONAWIRUSIE. RAPORT TVN24.PL >>>

Ozonowanie, pomoc dla DPS-ów i seniorów

Wojdat przypomniał, że by zapobiec zakażeniom, ulice są co noc poddawane dezynfekcji za pomocą wody ozonowanej. Dezynfekowane są także środki transportu miejskiego. Jak zaznaczył, działania te podejmowane są zgodnie z zaleceniami służb sanitarnych.

Sekretarz ratusza powiedział, że miasto udziela wsparcia domom pomocy społecznej, bezdomnym, seniorom oraz osobom objętym kwarantanną. Seniorzy mogą liczyć również na wsparcie psychologiczne ze strony organizacji, takich jak Polski Czerwony Krzyż i stowarzyszenie Syntonia.

- Wznowiliśmy też akcję zapewniania ciepłych posiłków najbardziej potrzebującym uczniom. Dostarczamy im je do domów - zapewnił Wojdat. Dodał, że uczniowie i ich rodzice mogą znaleźć na stronie edukacja.waw.pl materiały wspomagające zdalną naukę. Rodzice i nauczyciele mogą też liczyć na psychologiczną pomoc online.

Jak wskazał sekretarz miasta, w stosunku do firm komercyjnych miasto wprowadziło system odraczania opłat za użytkowanie wieczyste oraz podatków lokalnych. Ci, którzy zawiesili lub porzucili działalność, mogą liczyć na bezpłatne poradnictwo. - Wpłynęło do nas ponadto 3 tysiące wniosków o zwolnienie z czynszu za prowadzenie lokali użytkowych - powiedział Wojdat.

Wojdat przypomniał o umawianiu wizyt bezpośrednich na konkretną godzinę, uruchomieniu specjalnych numerów telefonów do załatwiania niektórych spraw, ponadto o pracy zdalnej w trybie zmianowym.

Autorka/Autor:katke/ran/kwoj

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa auta zderzyły się w nocy z czwartku na piątek na zjeździe z mostu Poniatowskiego. Jak podaje policja, nikt nie ucierpiał. Jeden z kierowców po stłuczce uciekł.

Nocna kolizja na zjeździe z mostu. Kierowca auta z wypożyczalni uciekł

Nocna kolizja na zjeździe z mostu. Kierowca auta z wypożyczalni uciekł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na czas majówki zmianie ulegnie rozkład jazdy pojazdów komunikacji miejskiej. 1 i 3 maja będzie kursować według świątecznego harmonogramu, a 2 maja podjedzie na przystanki zgodnie z sobotnim rozkładem.

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechał całą szerokością jezdni, jego auto miało uszkodzone koło i urwany zderzak. Na drodze w Ostrołęce świadkowie zablokowali mu drogę, ale kierowca rzucił się jeszcze do ucieczki. Po zatrzymaniu przez policję okazało się, że mężczyzna był pijany, miał sądowy zakaz prowadzenia i jechał kradzionym samochodem.

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczną sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

Źródło:
tvnwarzawa.pl

W piśmie z 25 kwietnia ministra zdrowia Izabela Leszczyna zwróciła się do Uczelnianej Komisji Wyborczej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego o anulowanie obecnego postępowania w sprawie wyboru rektora, a także do właściwych organów uczelni o wszczęcie nowej procedury, w tym o wybór nowego składu uczelnianej komisji wyborczej oraz nowego kolegium elektorów w celu "zapewnienia pełnego obiektywizmu tego wyboru" - czytamy na stronie WUM. To pokłosie zamieszania wokół dwóch kandydatów: ubiegającej się o funkcję rektora prof. Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej i obecnego rektora uczelni prof. Zbigniewa Gacionga.

Ministra zdrowia zabiera głos sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Ministra zdrowia zabiera głos sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Źródło:
PAP

W stolicy rozpoczął się przegląd syren alarmowych. W jego trakcie mogą być one uruchamiane. Prace potrwają miesiąc.

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Źródło:
PAP

Zgłoszenie świadka i szybka reakcja służb zapobiegły tragedii w Ciechanowie. Policjanci tuż przed przyjazdem pociągu ściągnęli z torów zagubionego i zdezorientowanego 75-latka. Mężczyzna nie potrafił wytłumaczyć, dlaczego się tam znalazł. Senior trafił pod opiekę lekarzy.

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Źródło:
PAP

Stołeczni drogowcy poinformowali o priorytetach w zakresie remontów jezdni i budowy dróg rowerowych. Wskazali też miejsca, gdzie niebawem pojawi się więcej zieleni, a także podsumowali, co zostało do zrobienia w kwestii oświetlenia ulic.

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcę autobusu zaniepokoiła starsza kobieta, która siedziała w pojeździe od dłuższego czasu i nic nie wskazywało na to, by zamierzała wysiąść. Wezwał strażników miejskich, którzy się nią zajęli. Okazało się, że 82-latka ma problemy z pamięcią, a jej zaginięcie zgłosiła rodzina.

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura poinformowała o zatrzymaniu pięciu osób w sprawie kradzieży woluminów z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Powołano międzynarodowy zespół śledczy. Wiadomo, że jednej z zatrzymanych osób przedstawiono już zarzuty.

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Źródło:
PAP

Ksiądz pełniący posługę w jednej z warszawskich parafii został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Duchowny usłyszał zarzuty, jest podejrzany o oszustwa podatkowe oraz przywłaszczenie pieniędzy pochodzących z darowizn. Straty Skarbu Państwa mogły wynieść ponad pięć milionów złotych.

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pierwsza sesja nowej Rady Warszawy z zaprzysiężeniem prezydenta stolicy odbędzie się we wtorek 7 maja o godzinie 14.30 w Pałacu Kultury i Nauki w Sali Warszawskiej na IV piętrze - poinformował komisarz wyborczy.

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 21-latka, który jak ustalili, podawał się za prokuratora oraz policjanta Centralnego Biura Śledczego. Młody mężczyzna usłyszał zarzut oszustwa.

21-letni "prokurator" zatrzymany

21-letni "prokurator" zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę, 27 kwietnia, tramwajarze wrócą na ulicę Obozową, gdzie wybudują kolejne przystanki. Zmiany wiążą się z utrudnieniami. Będzie zamykana zarówno jezdnia w stronę Śródmieścia, jak i na Bemowo. Kierowcy pojadą objazdami. Zmienią się też trasy komunikacji miejskiej.

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace przy budowie linii tramwajowej na Sielce w ciągu ulicy Spacerowej i Gagarina zbliżają się do końca. Ratusz zapowiada, że pierwsze składy z pasażerami pojadą na przełomie maja i czerwca. Otwarcie Spacerowej dla kierowców obu kierunkach ma nastąpić już w połowie przyszłego miesiąca.

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Koszykowej będzie więcej zieleni. Miejsce betonowych płyt zajmą nasadzenia krzewów i bylin. Zmieni się otoczenie przy ulicy Lindleya, Chałubińskiego i Krzywickiego.

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy na Placu Pięciu Rogów rozstawili kamery i rozpoczęli liczenie. Okazuje się, że miesięcznie przemieszcza się tamtędy ponad milion osób. Tygodniowo ponad 12 tysięcy spacerowiczów ogląda "niebieskie jajo" - interaktywną rzeźbą Joanny Rajkowskiej.

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Źródło:
PAP

Dwóch mężczyzn usłyszało zarzut posiadania znacznej ilości narkotyków. W mieszkaniu na terenie Radomia i samochodach podejrzanych znaleziono łącznie 16,5 kilograma kokainy i heroiny.

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

Źródło:
PAP