Kolejarze szykują remont. Wykarczują setki drzew

Drzewa oznaczono do inwentaryzacji
Drzewa oznaczono do inwentaryzacji
Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
Drzewa oznaczono do inwentaryzacjiMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Ponad tysiąc drzew wzdłuż torów kolejowych na Jelonkach zostało oznaczonych czerwoną farbą. Kolejarze przyznają, że porządkują teren przed remontem i każda sztuka rosnąca bliżej niż 15 metrów od torów pójdzie pod topór. – Takie są przepisy – rozkładają ręce.

Chodzi o odcinek między Połczyńską a Górczewską. Teren po obu stronach torów jest zadrzewiony, co w najbliższym czasie może się zmienić. - Ponad tysiąc drzew zostało oznaczonych na czerwono, każdemu przypisano numer – relacjonuje Mateusz Szmelter, reporter tvnwarszawa.pl.

Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe potwierdza, że szykuje się do wycinki, dlatego prowadzi szczegółową inwentaryzację. - Linia kolejowa 509 będzie modernizowana w ramach przebudowy Warszawskiego Węzła Kolejowego. Jesteśmy obecnie na etapie określania ile drzew i w jakich lokalizacjach kwalifikuje się do przycięcia bądź wycięcia - informuje nas Łukasz Kwasiborski z PKP PLK.

Do wycinki zmusza prawo

Do wycinki tych, które znajdują się bliżej niż 15 metrów od toru, obliguje kolejarzy Ustawa o Transporcie Kolejowym oraz rozporządzenie ministra infrastruktury z 2008 roku o utrzymaniu bezpieczeństwa na liniach kolejowych.

- Polskie Linie Kolejowe są zobowiązane do usunięcia wszystkich drzew rosnących w odległości 15 m od osi skrajnego toru. Jest to zadanie konieczne do wykonania ze względu na bezpieczeństwo przewozów kolejowych - tłumaczy Kwasiborski.

- Te, które znajdują się w odległości bliższej niż 15 metrów od pasa kolejowego, mogą być bezpośrednim zagrożeniem dla przejeżdżających w pobliżu pociągów i pasażerów, którzy się w nich znajdują. Drzewa spadające na tory zawsze powodują zablokowanie linii kolejowej i duże opóźnienia pociągów, a w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do poważnych i tragicznych w skutkach wypadków – dodaje i zapewnia, że PLK starają się maksymalnie ograniczać wycinkę.

Oznaczyli dalej niż 15 metrów

Jednak wbrew tym deklaracjom, na Bemowie na czerwono oznaczono także te znajdujące się dalej niż 15 metrów od torów. - Zmierzyłem dokładnie. Duża część, szacuję, że nawet 1/3 ze wszystkich oznaczonych, znajduje się dalej niż 15 metrów od torów - twierdzi Szmelter.

Przedstawiciel PLK zapewnia nas, że żadne drzewo znajdujące się za wyznaczonym przepisami odcinkiem wycięte nie zostanie.

- Oznaczanie drzew, które znajdują się dalej niż 15 metrów od pasa kolejowego nie jest równoznaczne z przeznaczeniem ich do wycinki. W ten sposób oznaczane są również drzewa, które w przyszłości mogą rozrosnąć się tak, że ich korony i gałęzie zbliżą się do torów na odległość mniejszą niż 15 metrów. W przypadku tych drzew analizowane będą niezbędne zabiegi pielęgnacyjne – wyjaśnia i zapewnia, że PLK działają w zgodzie z wskazówkami wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska i nigdy nie ingerują w otoczenie bardziej niż jest to niezbędne.

15 metrów czy więcej?
15 metrów czy więcej?Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Dostali pieniądze, nadrabiają zaległości

Ale nawet przyjmując, że znikną tylko drzewa położone do 15 metrów od torów skala wycinki będzie ogromna. - Nie zazdroszczę okolicznym mieszkańcom. Dziś mogą mówić, że mieszkają przy lesie, jutro będą mieszkać przy linii kolejowej. Miejsce straci klimat, estetyczne i przyrodnicze walory – ocenia nasz reporter.

Kolejarze odpowiadają tym samym – wspomnianymi przepisami prawnymi egzekwowanymi przez Urząd Transportu Kolejowego. Nasuwa się jednak pytanie, dlaczego przez długie lata roślinność była akceptowana, a teraz nie. Według kolejarzy było to wyłącznie wynikiem zaniedbań wynikających zwykle z braku pieniędzy. Teraz zastrzyk funduszy unijnych pozwala na wykonanie niezbędnych prac, a modernizacja linii kolejowych jest do tego doskonałą okazją. Według danych, które udostępniają PLK, porządkowanie terenów obok linii kolejowych daje oczekiwane efekty – liczba utrudnień spowodowanych powalonymi drzewami spada, choć wciąż jest za wysoka (w ubiegłym roku 380 przypadków).

Wycinka na Bemowie odbędzie się w związku z realizacją projektu "Prace na linii obwodowej w Warszawie (odc. Warszawa Gołąbki/Warszawa Zachodnia – Warszawa Gdańska", który ma ruszyć jeszcze w tym roku. Na wspomnianym odcinku kolejarze zamontują nowoczesny system sterowania ruchem kolejowym i wyremontuję budynek nastawni na Jelonkach.

WKD też miała karczować

Niedawno pisaliśmy, że drzewa wzdłuż linii zamierzała wyciąć także Warszawska Kolej Dojazdowa. Po protestach mieszkańców zawnioskowała jednak do UTK o odroczenie decyzji. Udało się, karczowanie zostało przesunięte o dwa lata, do 2018 roku. WKD liczy, że do tego czasu zmienią się przepisy i drzewa uda się ocalić.

Szykują się do wycinki drzew
Szykują się do wycinki drzewMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Piotr Bakalarski

Pozostałe wiadomości

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 38. rocznicę awarii elektrowni atomowej w Czarnobylu w Warszawie odbył się marsz "Czarnobylska Droga". Zorganizowany został przez białoruskich aktywistów niezależnych organizacji społecznych i przedstawicieli diaspory.

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP