Przygotuj się na:

WEEKENDOWE UTRUDNIENIA

Nachodzący weekend będzie pracowity dla drogowców i wodociągowców. Ci pierwsi dokończą naprawę nawierzchni buspasa w alei Stanów Zjednoczonych, drudzy będą działać na Płockiej. Zmiany w organizacji ruchu spowoduje też białołęcki Bieg Wolności i Warszawskie Spotkanie Wigilijne na Pradze Północ.

Kiedy zamknęli most Śląsko-Dąbrowski ludzie przesiedli się do metra

Warszawa

ZTMPasażerowie wybierali metro

Kiedy drogowcy pracowali na moście Śląsko-Dąbrowskim pasażerowie komunikacji miejskiej przesiedli się do metra. Tam liczba pasażerów wzrosła o 20 procent.

W piątek późnym wieczorem most został otwarty. Wróciły autobusy, a niebawem trasą W-Z znów pojadą tramwaje. "Zamknięcie przeprawy przełożyło się na wzrost liczby wchodzących do linii M2 na stacji Dworzec Wileński o 37%" - powiedział Transportowi Publicznemu Igor Krajnow, rzecznik prasowy ZTM-u.

Wizyta Trumpa, wakacje

Dodał, że najbardziej popularną stacją pozostawał Dworzec Wileński. "Pierwszego dnia funkcjonowania nowej organizacji ruchu liczba wejść na stację C15 Dworzec Wileński wyniosła 37,7 tys. osób. Tydzień przed, czyli 30 czerwca, na stację C15 weszło 27,5 tys. osób. Tym samym zamknięcie mostu przełożyło się na wzrost liczby wchodzących do linii M2 na stacji Dworzec Wileński o 37%" – wylicza Igor Krajnow. Szczególny wzrost pasażerów odnotowano w weekendy. "W niedzielę 9 lipca na stację C15 weszło 14,4 tys. osób – o 59% więcej niż tydzień wcześniej" – mówi serwisowi Krajnow. Rzecznik ZTM zwrócił też uwagę, że pasażerów do metra "przekonał" prezydent Trump, który w lipcu odwiedził Warszawę. W punkcie kulminacyjnym jego wizyty - 6 lipca - ze stacji C14 Stadion Narodowy podróżowało o 50 procent więcej pasażerów niż dzień wcześniej.

Przystanki typu wiedeńskiego

Podczas piątkowej konferencji prasowej wiceprezydent Renata Kaznowska podkreślała wagę stworzenia przystanku typu wiedeńskiego, czyli o podniesionej jezdni. To wymusza na kierowcach aut wciśnięcie hamulca.

Przystanek w kierunku Pragi nadal ma mieć 66 metrów długości. Drugi został skrócony po ustaleniach między drogowcami, Zarządem Transportu Miejskiego i Miejskim Zakładami Autobusowymi.

Do dyspozycji kierowców aut i autobusów są zewnętrzne pasy mostu (tak jak przed remontem, kierowcy nie będą mogli przejeżdżać w godzinach szczytu przez wiadukt Pancera w kierunku placu Bankowego). Trambuspas ma być dostępny w ostatni weekend lipca.

Dyrektor Zarządu Dróg Miejskich o przystankachMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

kz