Jeździli do szkoły rowerami, teraz zostali za to nagrodzeni

Warszawa

Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.plRowerowy maj

55 szkół i ponad 33 tys. uczniów wzięło udział w pierwszej warszawskiej edycji kampanii "Rowerowy Maj", która zachęca do przyjazdu do szkoły rowerem. Najlepsza okazała się Szkoła Podstawowa nr 66 z dzielnicy Włochy, gdzie "frekwencja rowerowa" wyniosła 74 proc.

Jak informuje miasto, które było organizatorem kampanii, zostały do niej zaproszone szkoły podstawowe z całej Warszawy. W kwietniu uczniowie wzięli udział w warsztatach przygotowujących do bezpiecznego udziału w akcji. O wygranej szkoły decydowała "frekwencja rowerowa", czyli procent przyjazdów do szkoły na rowerach, hulajnogach czy rolkach w stosunku do wszystkich przyjazdów."Frekwencja rowerowa" w skali całej Warszawy wyniosła 47 proc. Prawie 25 tys. uczniów minimum raz przyjechało do szkoły na rowerze, ponad 2,7 tys. uczniów jeździło na rowerze codziennie.

Zadaszony parking

Najlepsza w Warszawie okazała się Szkoła Podstawowa nr 66 im. ks. Juliana Chrościckiego z dzielnicy Włochy, w której "frekwencja rowerowa" wyniosła 74 proc., a w akcję włączyło się ponad 94 proc. uczniów. Dla tej szkoły Zarząd Dróg Miejskich ufundował zadaszony parking rowerowy.Drugie miejsce, z frekwencją 66 proc. zajęła Szkoła Podstawowa nr 209 im. Hanki Ordonówny, gdzie "aktywnych" było ponad 93 proc. uczniów. Szkoła zdecydowała się na nagrodę w postaci kompletu rowerów, dzięki czemu uczniowie będą mogli doskonalić techniki jazdy na rowerze podczas lekcji w-f i wycieczek szkolnych.Trzecie miejsce zajęty dwie szkoły z taką samą "frekwencję rowerową" – 64 proc.: Szkoła Podstawowa nr 205 im. Żołnierzy Powstania Warszawskiego i Szkoła Podstawowa nr 313 im. Polskich Odkrywców. Dla tych placówek nagrodami będzie mobilne miasteczko ruchu drogowego.

W rankingu klas najlepsza okazała się klasa 4A ze Szkoły Podstawowej nr 261 im. St. Kostki Potockiego na Wilanowie. Tam na rowerze jeździli wszyscy, łącznie z wychowawczynią i robili to niemal codziennie – "frekwencja rowerowa" wyniosła ponad 95 proc.Pomysłodawcą kampanii "Rowerowy Maj" jest miasto Gdańsk, gdzie uczniowie dojeżdżali do szkoły "na kółkach" po raz trzeci. Frekwencja rowerowa w Gdańsku w tym roku wyniosła 55 proc.

PAP/ran