Przygotuj się na:

Utrudnienia na Ochocie i Ursynowie

Na Ochocie startują prace poprzedzające przebudowę niebezpiecznego skrzyżowania Grójeckiej z Harfową i Racławicką Z kolei w weekend na Płaskowickiej ciąg dalszy prac związanych z budową Południowej Obwodnicy Warszawy. Z utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej.

Godzina "W" na placu Zamkowym. Rezerwacja do 2021 roku

TVN Warszawa

TVN24Nowe przepisy o zgromadzeniach

Wojewoda mazowiecki zarejestrował trzecie, po miesięcznicach i Marszu Niepodległości, zgromadzenie cykliczne w stolicy. Chodzi o rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego na placu Zamkowym. Rejestracja obowiązuje do 2021 roku. O sprawie poinformował portal OKO.press.

Jak ustaliło OKO.press, 22 grudnia 2017 roku wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera wydał zgodę na cykliczne organizowanie zgromadzeń na placu Zamkowym – każdego 1 sierpnia do 2021 roku, od godziny 16.00 do 17.15.

Oznacza to, że do tej daty osoba, która uzyskała zgodę wojewody będzie miała pierwszeństwo w organizacji zgromadzeń. Innych, zaplanowanych na ten dzień w tym miejscu, władze stolicy będą musiały zakazać. A tych odbywających się w odległości bliższej niż 100 metrów mogą zakazać ze względów bezpieczeństwa.

Polska Walcząca z drona

Jako cel zgromadzenia we wniosku podano "uczczenie rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego oraz oddanie hołdu Powstańcom". Napisano też, że ludzie zgromadzeni na placu mają sformować symbol Polski Walczącej, a organizatorzy zrobią im z góry zdjęcie.

Jak podaje OKO.press, początkowo wnioskodawca występował o zarejestrowanie zgromadzenia cyklicznego na Placu Zamkowym do 2032 roku. Później skorygował datę (zgodnie z prawem, zgromadzenie cykliczne można zarejestrować maksymalnie na trzy lata).

Wojewoda nie ujawnia wnioskodawcy, ale jak ustalił portal, za "osobą fizyczną" z dokumentu stoi prawdopodobnie grupa prawicowych organizacji: Reduta Dobrego Imienia, założona przez Macieja Świrskiego, stowarzyszenie senatora PiS Jana Żaryna Polska jest Najważniejsza, Stowarzyszenie Historyczne Polonia Restituta i Fundacja Służba Niepodległej.

Z patronatem ministra kultury

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął wówczas wicepremier Piotr Gliński i Komitet Katyński, którego szefem jest poseł PiS Andrzej Melak.

Jak przypomina OKO.press, zgodnie ze znowelizowaną ustawą o zgromadzeniach, wojewoda może uznać zgromadzenia za cykliczne, jeśli już wcześniej odbywały się regularnie przez trzy lata, miały tego samego organizatora, a ich celem było "uczczenie doniosłych i istotnych dla historii RP wydarzeń".

b