Czuwanie w rocznicę śmierci papieża. "Nie lękajcie się"

Warszawa

Rocznica śmierci Jana Pawła IITVN24
wideo 2/2

Czuwanie w 13. rocznicę śmierci Jana Pawła II na placu Piłsudskiego. Hasłem tegorocznych obchodów są słowa wypowiedziane podczas mszy świętej inaugurującej pontyfikat papieża Polaka - "Nie lękajcie się".

W tradycyjnym czuwaniu modlitewnym wziął udział między innymi biskup pomocniczy Archidiecezji Warszawskiej Michał Janocha. Zgromadzonym na placu towarzyszył Chór Centrum Myśli Jana Pawła II.

Animacja z wizerunkiem

Czuwanie rozpoczęło się po godzinie 21 na placu Piłsudskiego - miejscu, gdzie podczas pielgrzymek do Polski papież spotykał się z warszawiakami.Na pobliskim budynku Dowództwa Garnizonu Warszawa wyświetlono animację z wizerunkiem Jana Pawła II i napisem: "Nie lękajcie się". Zgromadzeni słuchali nagrań fragmentów homilii Jana Pawła II.Organizatorem obchodów 13. rocznicy śmierci papieża Polaka w Warszawie jest Centrum Myśli Jana Pawła II. "Dla Jana Pawła II wolność wspólnoty jest połączona z wolnością osoby. Jednym z największych zniewoleń człowieka może być lęk, który zamyka go w jego egoizmie i nie pozwala wyjść na spotkanie z drugim człowiekiem. A to właśnie takie spotkanie jest jednym z fundamentów budowania solidarności" – wskazywali organizatorzy czuwania.

21.37

Papież zmarł 2 kwietnia 2005 roku w sobotę - w dzień maryjny o godz. 21.37 w wigilię Niedzieli Miłosierdzia Bożego, mając prawie 85 lat. W nocy 30 marca papież przeszedł ciężki zawał, ale po reanimacji odmówił przewiezienia do kliniki Gemelli i zmarł w swoim łóżku na Watykanie.Jego pontyfikat trwał prawie 26 i pół roku i był trzecim co do długości w historii papiestwa – po św. Piotrze i Piusie IX. Na datę liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II wybrano 22 października – rocznicę uroczystej inauguracji pontyfikatu.

PAP/ran