Chcą robić z Warszawy województwo. Co z Markami, Piasecznem, Otwockiem?

Podwarszawskie miejscowości czują się pominięte w dyskusji o podziale MazowszaMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Proste wydzielenie samej Warszawy z województwa mazowieckiego to szkodliwe rozwiązanie – twierdzą przedstawiciele władz z podwarszawskich gmin. I nie kryją swojego zaniepokojenia w sprawie reformy. Bo na temat podziału Mazowsza politycy PiS mówią coraz częściej, ale o opinię władz lokalnych nikt się nie upomina.

Oficjalnych informacji o reformie, która ma dotyczyć Warszawy i Mazowsza, jest na razie niewiele. Władze i mieszkańcy śledzą więc doniesienia w mediach i na Twitterze. Tam właśnie marszałek Sejmu Marek Kuchciński zapowiadał: "Przed nami wyzwanie podziału Mazowsza". Jeszcze więcej mówił poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Suski w jednej z lokalnych stacji radiowych. Padły możliwe terminy wyborów. Te wypowiedzi tonuje jednak Jacek Sasin, inny poseł PiS i niedawny kandydat na prezydenta Warszawy. Zasugerował w TOK FM, że nowy podział administracyjny wszedłby w życie dopiero po 2020 roku. - Partia chce, aby stolica wraz z przyległymi miejscowościami stała się oddzielnym województwem - zapowiedział.

Trudno jednak uznać, że jego radiowe wystąpienie przesądza o tym, że podwarszawskie miasta znalazłyby się w jednym województwie ze stolicą - o ile w ogóle takie województwo ostatecznie powstanie.

"Nad naszymi głowami"

– Debata na temat podziału województwa toczy się nad głowami mieszkańców i władz samorządowych, a chyba nie tak powinno to wyglądać – przekonuje burmistrz Piastowa Grzegorz Szuplewski (Nasz Piastów - Wspólnota Samorządowa).

Włodarze pozostałych podwarszawskich gmin mają ten sam problem – nikt ze strony rządowej nie próbował się z nimi kontaktować. Bieżące informacje przesyła jedynie marszałek Adam Struzik z PSL, który akurat w tym przypadku nie jest osobą decyzyjną.

Do oceny reformy burmistrzowie podchodzą ostrożnie. – Trudno się ustosunkowywać, jeśli nie znamy konkretów, być może ma ona w sobie dużo dobrych stron, o których jeszcze nie wiemy – mówi Jacek Orych, burmistrz Marek (startujący w wyborach z komitetu Mareckie Stowarzyszenie Gospodarcze). – Myślę, że możemy spodziewać się pewnej rewolucji: zmiany terytorialne, administracyjne, nowe wybory. Dużo się zmieni i jeśli miałbym oceniać tą reformę w oparciu o dotychczasowe informację, widzę w niej więcej minusów niż plusów – dodaje.

"Nie" dla wydzielenia Warszawy

Burmistrz Piastowa w rozmowie z nami stwierdza: województwo podzielić trzeba, ale mądrze. – Nie może być tak, że Mazowsze z Warszawą jest najbogatszym województwem, a bez niej – najbiedniejszym. Jednak mechaniczny podział polegający na wycięciu stolicy to zły pomysł – ocenia i w zamian za to proponuje podział statystyczny ze względu na poziom zamożności (o taki podział postulował w listopadzie rząd Ewy Kopacz).

Podobne stanowisko prezentuje też wójt Izabelina Witold Malarowski (Forum Samorządowe Gmin). – Jeśli wydzieli się samą stolicę, będzie to bardzo szkodliwe – przestrzega i przypomina, że Warszawa wraz z podwarszawskimi gminami funkcjonuje prawie jak metropolia. – Mamy wspólne sieci komunalne czy komunikacyjne. Cały czas ze sobą współpracujemy i nie powinno się tego rozbijać – przekonuje. Zwłaszcza, że w październiku posłom udało się przegłosować ustawę metropolitarną, która miała umożliwić m.in. tańszy transport oraz więcej połączeń autobusowych i kolejowych.

Zmianom w podziale województwa wójt Izabelina nie mówi jednak "nie". – Jestem założycielem stowarzyszenia Metropolia Warszawa, w którym od dawna postulujemy, aby gminy okalające stolicę stanowiły jeden powiat, wówczas współpraca między nami byłaby znacznie prostsza – dodaje, mając nadzieję, że nowy rząd weźmie to pod uwagę.

Zdecydowanie bardziej sceptyczny jest za to Kazimierz Jańczuk (Konstancin Jutra), burmistrz jednej z najbogatszych gmin w Polsce - Konstancin-Jeziorna. – Jeśli ten podział ma na celu dowartościowanie gmin uboższych, to my się do nich oczywiście nie zaliczamy i musimy płacić "janosikowe". Jeśli po zmianie będę musiał płacić je dalej, a może nawet w wyższej kwocie, to ta reforma mnie nie urządza – mówi wprost.

Izabelin i Sulejówek z Warszawą

Niektóre gminy, jak na przykład Sulejówek, w nowym podziale widzą dla siebie tylko jedno miejsce. – Naszym żywotnym interesem jest, aby zostać w tym województwie, w którym będzie Warszawa – przekonuje burmistrz Arkadiusz Śliwa (startujący z list PiS). Czy cieszy się z propozycji rządu? – Jeszcze nie wiem, bo nie mam żadnych konkretnych informacji. W czwartek w Sejmie organizowana jest konferencja na ten temat. Liczę, że tam poznam wszystkie argumenty „za” i „przeciw” tej propozycji, i wtedy wyrobię sobie własne zdanie – uzupełnia.

Bycia poza Warszawą nie wyobraża sobie również wójt Izabelina. – Nasza gmina powinna znaleźć się w ramach województwa warszawskiego. W przeciwnym razie mielibyśmy dwa regiony i bardzo utrudnioną współpracę – przekonuje Witold Malarowski.

"Ministerstwo nie prowadzi prac"

O opinię na temat zapowiadanych zmian prosiliśmy również przedstawicieli innych podwarszawskich miejscowości (m.in. Legionowa czy Józefowa). W odpowiedzi słyszeliśmy najczęściej, że "z wydawaniem sądów lepiej czekać na oficjalne informacje i konkretne propozycje".

Wszyscy jednak przekonywali, że żadnych rozmów ze stroną rządową nie było. A kiedy będą? To pytanie skierowaliśmy do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Urząd potwierdza opisywane na tvnwarszawa.pl stanowisko wojewody i przekonuje, że nie prowadzi jeszcze żadnych działań w zakresie zmian terytorialnych kraju. – Zmiany takie wymagałyby wnikliwych analiz i akceptacji społecznej – zapowiedział rzecznik ministerstwa.

Głos w sprawie zabierają także przedstawiciele opozycji. Zdaniem polityków Platformy Obywatelskiej, planowana reforma nie poprawi sytuacji Mazowsza, a prawdziwym celem PiS są przyspieszone wybory i obalenie rządzącej w Warszawie Hanny Gronkiewicz-Waltz, której trzecia kadencja ma zakończyć się w 2018 roku.

Materiał programu Polska i Świat:

Będzie podział województwa?
Będzie podział województwa?"Polska i świat" TVN24

Karolina Wiśniewska

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 38. rocznicę awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga". Zorganizowany został przez białoruskich aktywistów niezależnych organizacji społecznych i przedstawicieli diaspory.

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP