Biskup Guzdek: wiara nie jest sprawą prywatną

Najnowsze

| sanfrancisco.ibtimes.comfot. PAP/Paweł Supernak

- Wiara nie jest sprawą prywatną, chrześcijaninem jest się zawsze i wszędzie - powiedział biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek podczas wojskowej pasterki w Warszawie.

Podczas nabożeństwa w Katedrze Polowej bp Guzdek mówił, że podobnie jak dwa tysiące lat temu ludzie obecnie przyjmują odmienne postawy wobec Boga.

Niepokojące postawy

Zdaniem bp Guzdka istnieją dwie niepokojące postawy. - Wielu ludzi uważa, że sprawy Boga i sprawy człowieka znajdują się na przeciwległych biegunach. Drugie niebezpieczne zjawisko polega na tym, że dzieli się przestrzeń, w której żyjemy, na tę, która należy wyłącznie do człowieka, i na tę, która należy wyłącznie do Boga - powiedział bp Guzdek, nawiązując do ubiegłorocznego wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który nakazywał usunięcie krzyży ze szkół.

Jak mówił biskup polowy WP, część społeczeństwa, a zwłaszcza wpływowe środowiska Europy, twierdzi, że dla Boga nie ma miejsca na świecie. Tymczasem, jak podkreślił bp Guzdek, czas Boga i czas człowieka przenikają się nawzajem.

Połączyli się z żołnierzami

Nabożeństwo w nocy z piątku na sobotę było pierwszą pasterką bp Guzdka jako biskupa polowego. Jego nominację na tę funkcję ogłoszono 4 grudnia.

Mszę św. poprzedziło, podobnie jak w poprzednich latach, łączenie telefoniczne i wideo z żołnierzami służącymi na misji w Afganistanie, Iraku, Bośni i Hercegowinie, Kosowie oraz w polskim przedstawicielstwie przy komitetach wojskowych NATO i UE w bazie Brunssun w Holandii.

bf

Źródło zdjęcia głównego:  | sanfrancisco.ibtimes.com