Czerwona lampka dla Jeziorka Czerniakowskiego

Fot. TVN Warszawa / Zielone Mazowsze / jeziorkoczerniakowskie.blogspot.com
Fot. TVN Warszawa / Zielone Mazowsze / jeziorkoczerniakowskie.blogspot.com | TVN Meteo, MSW

Napięta sytuacja wokół Jeziorka Czerniakowskiego - ekolodzy kłócą się z deweloperem, na brzeg wypływają śnięte ryby. Wydaje się jednak, że kolejne doniesienia zamiast zwrócić, odwracają uwagę od najważniejszej kwestii. Stan jeziorka jest zły i systematycznie się pogarsza. Czerwona lampka w głowach decydentów powinna się już zapalić, bo jeśli szybko nie zajmiemy się tym rezerwatem, to wkrótce nie będzie czego chronić.

"Teren rezerwatu, otoczony rozrastającym się miastem, jest enklawą przyrodniczą stolicy. Jeziorko Czerniakowskie jest ostoją zarówno gatunków wodnych i związanych z wodą, jak też różnych zwierząt lądowych" - czytamy opracowaniu, zamieszczonym na stronie urzędu miasta.

Zaniedbany rezerwat

Tymczasem jaki jest stan akwenu - widzą nawet laicy. Na forach internetowych dla wędkarzy roi się od wpisów na temat.

"Widzę, że rozmawiacie o naszym jeziorku kochanym, który z roku na rok jest coraz gorzej nie do ryb, a do samego łowiska. Należę do tego koła i wiem prawie wszystko, co się dzieje na jeziorku. Od 2005 roku jeziorko zarasta i to bardzo szybko, poruszałem ten temat na zebraniach, jeżeli nic nie zrobi z tym, to jeziorko się zniszczy a ryba zginie" - pisał już w 2006 roku internauta Dr. Jacky.

Dziś - alarmują obrońcy przyrody - pełno tam miniwysypisk, "na dziko" parkują też samochody. - Są nawet nielegalne ogródki działkowe - przypomina z kolei prezes Marvipolu Andrzej Nizio. Jak twierdzi, sam entuzjastycznie przyjąłby działania ochronne w rezerwacie, bo zwiększą atrakcyjność jego osiedla.

Jak uratować jeziorko?

Co się dzieje z jeziorkiem? Specjaliści mają na to odpowiedź.

Przez całe lata Jezioro Czerniakowskie odcięte od zasilania wodami powierzchniowymi płynącymi po tarasie pradoliny Wisły, osuszone wskutek prac melioracyjnych i budowlanych, zasilane depozytem popiołów i kwaśnych deszczów, doprowadzone zostało do stanu, w którym określanie go mianem rezerwatu przyrody stanowi dramatyczny przejaw przerostu formy nad treścią.

Stale obniżający się poziom lustra wody, osuszenie trzcinowisk północnej części jeziora, stanowiącej przez lata ostoję ptactwa wodnego, silna eutrofizacja wód jeziora oraz zaśmiecanie obszaru misy jeziora przez ludzi szukających "kontaktu" z przyrodą dopełnia obrazu zniszczeń środowiskowych jakie zostały dokonane w ostatnich dziesięcioleciach.

To fragment dokumentu, który specjaliści przygotowali... 12 lat temu. Opracowanie zaprezentowano na międzynarodowej konferencji, której współorganizatorem był stołeczny ratusz. Dokument jest dostępny w internecie.

Co na to poradzić? Ogłoszenie przetargu na koncepcję rewaloryzacji jeziora Czerniakowskiego w Warszawie przez Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych stanowi naszym zdaniem ostatni moment dla rozpoczęcia prac, które w perspektywie najbliższych dwóch-trzech lat spowodować mogą odwrócenie niekorzystnych skutków zaniedbań i degradacji środowiska wodnego rezerwatu przyrody - czytamy w opracowaniu.

Urzędnicy: jest źle od lat

prawoMiasto zdaje sobie z tego sprawę. Na komisji dialogu społecznego urzędnicy miejskiego biura planowania mówili w kuluarach, że od czasu tamtego opracowania, w rezerwacie nic się nie zmieniło. Pokazywali zdjęcia nielegalnych miniwysypisk i parkingów, które powstają w okolicy zbiornika wodnego.

Podobnie jak wiele innych obiektów przyrodniczych położonych w aglomeracji warszawskiej, jeziorko ulega wzrastającemu naporowi urbanizacji. Konsekwencją tego procesu jest systematyczne obniżanie się poziomu wody w starorzeczu, a w rezultacie zmniejszanie się jego powierzchni. - tak na stronie miasta sytuację akwenu opisuje mgr Jolanta Pawlak.

Planowanie... a działanie?

Teraz co prawda plan ochrony tych terenów został przyjęty przez radę, ale musi go jeszcze zaopiniować Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Ta nie chce deklarować kiedy i z jakimi zmianami go przyjmie. Dokument jest miejscami niezgodny ze studium uwarunkowań i kierunków rozwoju przestrzennego Warszawy. Uzgadnianie ich może potrwać nawet 3 lata.

Czy plan poprawi stan rezerwatu? Zależy od determinacji urzędników miasta, wojewody i RDOŚ. Jeziorko, mimo że jest rezerwatem, ulega degradacji.

Eksperci: potrzebne konsekwentne działania

- Najlepiej by było, żeby miasto teren wokół jeziorka wykupiło i zadbało o niego (są tam m.in. działki i pola uprawne) - sugerował na posiedzeniu komisji dialogu społecznego ds. środowiska, hydrolog dr Michał Fic. - Jeziorko samo się nie obroni.

- Najłatwiej czegoś zakazać, a żeby wprowadzić plan, potrzeba zaangażowania miasta lub potężnego inwestora - tłumacz Fic. I podaje liczby: od 1925 roku powierzchnia jeziorka spadła z 19,6 do 14,6 ha, długość zmniejszyła się o 100, zaś szerokość o ponad 60 m, zaś głębokość spadła o 2 m.

Ptaki też się wyniosą

Kolejny problem zauważają ornitolodzy. Służby ochrony przyrody powinny jak najszybciej odławiać pleniące się norki amerykańskie, które uniemożliwiają rozmnażanie prawochronionych gatunków m.in. bączka - tłumaczy dr Tomasz Mazgajski, szef pracowni ornitologicznej Muzeum i Instytutu Zoologii Polskiej Akademii Nauk. Ostrzega, że w innym wypadku ptaki się wyniosą z okolic jeziorka. - W ostatnim czasie na 18 lęgów udał się tylko jeden - dodaje.

Na komisji dialogu społecznego konserwator przyrody Anna Ronikier-Dolańska oznajmiła, że na ten rok nie ma zaplanowanych podobnych działań. Zdaniem ornitologa, służby będą czekać na wprowadzenie planu ochrony jeziorka w życie. To przesuwa ochronę przyrody w nieokreśloną przyszłość.

Mieszkańcy będą sprzątać

Na sobotę obrońcy jeziorka umawiają się na wielkie sprzątanie jego brzegów. Zbiórka o godz. 12 pomiędzy blokami Bernardyńska 1A, 2 i 4. "Worki na śmieci zapewni nam Rada Dzielnicy Mokotów. Wskaże również miejsce, gdzie mamy je zostawić i z których w poniedziałek te worki zostaną odebrane." - czytamy na stronie internetowej Obronić Osiedle Bernardyńska.

Deweloper na celowniku

Uwaga obrońców przyrody skupiła się w ostatnich miesiącach na deweloperze - firmie Marvipol, która w otulinie rezerwatu buduje apartamenty.

To, że deweloper stał się kozłem ofiarnym przyznają nawet ekolodzy. - Nie wykluczam tego, ta budowa przepełniła czarę goryczy, a on jest wrogiem widocznym - mówi w rozmowie z portalem tvnwarszawa.pl dr Witold Jaszczuk z Zielonego Mazowsza.

Czytaj więcej o konflikcie wokół jeziorka

Milena Zawiślińska

Źródło zdjęcia głównego:  | TVN Meteo, MSW

Pozostałe wiadomości

Koparka połączyła nowy tunel dla pasażerów ze starym przejściem podziemnym na Dworcu Zachodnim. W grudniu Wola zyska nowe podziemne połączenie z Ochotą.

Podziemne połączenie Woli z Ochotą

Podziemne połączenie Woli z Ochotą

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Zachęta została metaforycznie wyczyszczona. Odgłosy sprzątania: szorowania, odkurzania, froterowania można było usłyszeć podczas symbolicznego odświeżania gmachu galerii w performansie "Czyszczenie Zachęty" Katarzyny Krakowiak–Bałki.

Symboliczne "Czyszczenie Zachęty"

Symboliczne "Czyszczenie Zachęty"

Źródło:
PAP

Kładka pieszo-rowerowa łącząca brzegi Wisły, została otwarta. Od teraz panoramę stolicy mogą z niej podziwiać mieszkańcy i turyści. Konstrukcja łączy ulicę Karową na Powiślu i Okrzei na Pradze. Nowy most ma 452 metry długości i pod tym względem stał się jedną z najdłuższych tego typu przepraw na świecie.

Pierwsi spacerowicze i rowerzyści na nowym moście

Pierwsi spacerowicze i rowerzyści na nowym moście

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Po awaryjnym lądowania na początku marca, niewielka awionetka nadal leży na podmokłym terenie w okolicy Zakola Wawerskiego. Prokuratura do wyciągnięcia samolotu z trudno dostępnego terenu rozważa wykorzystanie śmigłowca. Jak wynika z naszych informacji, zarówno policja jak i straż pożarna nie chcą podjąć się tego zadania, a koszt wynajęcia śmigłowca od prywatnej firmy jest dla prokuratury za wysoki. 

Uszkodzony  samolot od miesiąca leży na mokradłach, ma trafić na parking kościoła. Jest jeden problem 

Uszkodzony samolot od miesiąca leży na mokradłach, ma trafić na parking kościoła. Jest jeden problem 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

1. Warszawską Brygadę Pancerną zasiliły czołgi Abrams. Do stolicy przyjechały z Poznania. Wojskowi pochwalili się nagraniem z odbioru sprzętu. Jest to kolejna dostawa amerykańskiego.

Sznur czołgów na platformach. Abramsy przyjechały do Warszawy

Sznur czołgów na platformach. Abramsy przyjechały do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl, TVN24

Kolizja z udziałem nietrzeźwego kierowcy na Ochocie. Brały w niej udział cztery samochody osobowe, nikt nie ucierpiał.

Cztery auta rozbite, jeden z kierowców pijany. Zderzenie przy Dworcu Zachodnim

Cztery auta rozbite, jeden z kierowców pijany. Zderzenie przy Dworcu Zachodnim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pojawił się nowy pomysł na zagospodarowanie kamienicy po Empiku, nieopodal ronda de Gaulle'a. Wicemarszałkini Senatu i kandydatka na prezydentkę Warszawy Magdalena Biejat zaproponowała, by urządzić tam dom rzemiosła.

Pustostan po Empiku straszy od dwóch lat. Biejat ma pomysł na kamienicę

Pustostan po Empiku straszy od dwóch lat. Biejat ma pomysł na kamienicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

ABW przeprowadziła w środę szereg czynności procesowych, w tym przeszukań na terenie Warszawy i Tychów - poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński. Chodzi o śledztwo w sprawie ujawnionej działalności szpiegowskiej na rzecz Rosji. Jak dodał Dobrzyński, zabezpieczono 48,5 tysiąca euro oraz 36 tysięcy dolarów.

Akcja ABW w Warszawie i Tychach przeciwko siatce rosyjskich szpiegów

Akcja ABW w Warszawie i Tychach przeciwko siatce rosyjskich szpiegów

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Policjanci warszawskiej drogówki dostali zgłoszenie, że na parkingu centrum handlowego przy ulicy Modlińskiej driftuje kierowca mercedesa. Zareagowali natychmiast i przerwali "popisy". Wystawili kierowcy mandat na pięć tysięcy złotych i zatrzymali dowód rejestracyjny auta.

"Popisy" na parkingu kosztowały go pięć tysięcy złotych

"Popisy" na parkingu kosztowały go pięć tysięcy złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 1998 roku zginął pracownik jednej z warszawskich hurtowni. Tej sprawy przez lata nie udawało się wyjaśnić. Teraz śledczy poinformowali o przełomie i zatrzymaniu podejrzanego o zbrodnię. Usłyszał już zarzuty i został aresztowany.

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z mieszkania w Śródmieściu zniknął zegarek warty 40 tysięcy złotych. Zostało puste pudełko, ale nie było żadnych śladów kradzieży.

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

24 automaty znaleźli funkcjonariusze podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej w nielegalnym salonie gier hazardowych, który zlikwidowali w Płońsku (Mazowieckie). Miesiąc temu w tym samym miejscu likwidowali podobny salon.

Dziewięć już działało, 15 było przygotowanych do rozstawienia

Dziewięć już działało, 15 było przygotowanych do rozstawienia

Źródło:
PAP

W ostatni weekend marca Trakt Królewski zmieni się w deptak. Ulice Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście, zwyczajem poprzednich lat, będą zamykane dla ruchu samochodowego.

Krakowskie Przedmieście poleca się na świąteczny spacer. Trakt Królewski znów będzie deptakiem

Krakowskie Przedmieście poleca się na świąteczny spacer. Trakt Królewski znów będzie deptakiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Był pijany i nie miał prawa jazdy, spowodował wypadek. On wyszedł z niego niemal bez szwanku, ale ciężko ranny jest pasażer. 35-letni kierowca został tymczasowo aresztowany.

Był pijany, spowodował wypadek, trafił do aresztu

Był pijany, spowodował wypadek, trafił do aresztu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ponad pół promila alkoholu w organizmie miał 18-letni kierowca, którego zatrzymali po wieczornym, kilkunastokilometrowym pościgu policjanci z Piaseczna.

"Pędził przed siebie, nie zważał na to, jakie zagrożenie stwarza"

"Pędził przed siebie, nie zważał na to, jakie zagrożenie stwarza"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Działający od niespełna trzech lat sklep socjalny Spichlerz ma problemy. Fundacja prowadząca placówkę poinformowała, że czeka ją eksmisja. Urzędnicy odpowiadali, że ta nie płaci czynszu, choć dostała lokal na preferencyjnych warunkach. Na dziś dług wynosi prawie 280 tysięcy złotych. - Fundacja jest nierzetelnym partnerem - twierdzi wiceprezydentka stolicy Aldona Machnowska-Góra. Zaplanowana na czwartek eksmisja została odwołana.

Socjalnemu Spichlerzowi grozi eksmisja. "Czuję się wrobiony, wykorzystany"

Socjalnemu Spichlerzowi grozi eksmisja. "Czuję się wrobiony, wykorzystany"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Start w wyborach na urząd prezydenta Warszawy potwierdziło sześcioro kandydatów: Rafał Trzaskowski, Magdalena Biejat, Tomasz Bocheński, Przemysław Wipler, Janusz Korwin-Mikke i Romuald Starosielec. W TVP Info zorganizowano debatę z ich udziałem. Byli pytani między innymi o edukację, transport, zdrowie, bezpieczeństwo, mieszkania oraz światopogląd. Był też rzut "świerszczem" oraz pytanie o książki do czytania w metrze.

Kandydaci na prezydenta Warszawy między innymi o transporcie i zdrowiu

Kandydaci na prezydenta Warszawy między innymi o transporcie i zdrowiu

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nowe przejście pod torami na stacji Warszawa Gdańska ułatwi podróżnym dostęp na perony i do pociągów oraz usprawni przesiadki na metro, autobusy i tramwaje. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę o wartości około 80 milionów złotych na zaprojektowanie i wybudowanie nowych rozwiązań.

Nowe przejście pod torami i łatwiejszy dostęp na perony. Będą zmiany na stacji Warszawa Gdańska

Nowe przejście pod torami i łatwiejszy dostęp na perony. Będą zmiany na stacji Warszawa Gdańska

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest pozwolenie na budowę, które umożliwia ogłoszenie przetargu na wykonawcę remontu Elizeum, podziemnego salonu księcia Kazimierza Poniatowskiego. - Remont nie będzie ani krótki, ani łatwy. Potrwa trzy lata - zapowiedział stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki.

Jest pozwolenie. Podziemne miejsce schadzek brata króla czeka remont

Jest pozwolenie. Podziemne miejsce schadzek brata króla czeka remont

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Około 200 ewakuowanych osób, blokada dróg dojazdowych do Portu Lotniczego Warszawa-Modlin oraz interwencja pirotechników z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin. Wszystko z powodu porzuconej walizki na parkingu przed terminalem lotniska.

Ewakuacja 200 osób i blokada dróg dojazdowych do lotniska

Ewakuacja 200 osób i blokada dróg dojazdowych do lotniska

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa wagony pociągu osobowego, który zjeżdżał na stację postojową, wyjechały poza tory. Nie było w nim pasażerów. Były utrudnienia w ruchu kolejowym.

Dwa wagony pociągu wypadły z szyn

Dwa wagony pociągu wypadły z szyn

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wiosenna pogoda sprzyja pracom na ostatnim odcinku linii M2 na Bemowie. Na stacji Karolin budowniczowie wybierają już ziemię z poziomu -2, a na Stacji Techniczno-Postojowej rozpoczęło się betonowanie kanałów przeglądowych w halach elektrowozowni.

Są już dwa piętra pod ziemią

Są już dwa piętra pod ziemią

Źródło:
tvnwarszawa.pl