Czerwona lampka dla Jeziorka Czerniakowskiego

Fot. TVN Warszawa / Zielone Mazowsze / jeziorkoczerniakowskie.blogspot.com
Fot. TVN Warszawa / Zielone Mazowsze / jeziorkoczerniakowskie.blogspot.com | TVN Meteo, MSW

Napięta sytuacja wokół Jeziorka Czerniakowskiego - ekolodzy kłócą się z deweloperem, na brzeg wypływają śnięte ryby. Wydaje się jednak, że kolejne doniesienia zamiast zwrócić, odwracają uwagę od najważniejszej kwestii. Stan jeziorka jest zły i systematycznie się pogarsza. Czerwona lampka w głowach decydentów powinna się już zapalić, bo jeśli szybko nie zajmiemy się tym rezerwatem, to wkrótce nie będzie czego chronić.

"Teren rezerwatu, otoczony rozrastającym się miastem, jest enklawą przyrodniczą stolicy. Jeziorko Czerniakowskie jest ostoją zarówno gatunków wodnych i związanych z wodą, jak też różnych zwierząt lądowych" - czytamy opracowaniu, zamieszczonym na stronie urzędu miasta.

Zaniedbany rezerwat

Tymczasem jaki jest stan akwenu - widzą nawet laicy. Na forach internetowych dla wędkarzy roi się od wpisów na temat.

"Widzę, że rozmawiacie o naszym jeziorku kochanym, który z roku na rok jest coraz gorzej nie do ryb, a do samego łowiska. Należę do tego koła i wiem prawie wszystko, co się dzieje na jeziorku. Od 2005 roku jeziorko zarasta i to bardzo szybko, poruszałem ten temat na zebraniach, jeżeli nic nie zrobi z tym, to jeziorko się zniszczy a ryba zginie" - pisał już w 2006 roku internauta Dr. Jacky.

Dziś - alarmują obrońcy przyrody - pełno tam miniwysypisk, "na dziko" parkują też samochody. - Są nawet nielegalne ogródki działkowe - przypomina z kolei prezes Marvipolu Andrzej Nizio. Jak twierdzi, sam entuzjastycznie przyjąłby działania ochronne w rezerwacie, bo zwiększą atrakcyjność jego osiedla.

Jak uratować jeziorko?

Co się dzieje z jeziorkiem? Specjaliści mają na to odpowiedź.

Przez całe lata Jezioro Czerniakowskie odcięte od zasilania wodami powierzchniowymi płynącymi po tarasie pradoliny Wisły, osuszone wskutek prac melioracyjnych i budowlanych, zasilane depozytem popiołów i kwaśnych deszczów, doprowadzone zostało do stanu, w którym określanie go mianem rezerwatu przyrody stanowi dramatyczny przejaw przerostu formy nad treścią.

Stale obniżający się poziom lustra wody, osuszenie trzcinowisk północnej części jeziora, stanowiącej przez lata ostoję ptactwa wodnego, silna eutrofizacja wód jeziora oraz zaśmiecanie obszaru misy jeziora przez ludzi szukających "kontaktu" z przyrodą dopełnia obrazu zniszczeń środowiskowych jakie zostały dokonane w ostatnich dziesięcioleciach.

To fragment dokumentu, który specjaliści przygotowali... 12 lat temu. Opracowanie zaprezentowano na międzynarodowej konferencji, której współorganizatorem był stołeczny ratusz. Dokument jest dostępny w internecie.

Co na to poradzić? Ogłoszenie przetargu na koncepcję rewaloryzacji jeziora Czerniakowskiego w Warszawie przez Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych stanowi naszym zdaniem ostatni moment dla rozpoczęcia prac, które w perspektywie najbliższych dwóch-trzech lat spowodować mogą odwrócenie niekorzystnych skutków zaniedbań i degradacji środowiska wodnego rezerwatu przyrody - czytamy w opracowaniu.

Urzędnicy: jest źle od lat

prawoMiasto zdaje sobie z tego sprawę. Na komisji dialogu społecznego urzędnicy miejskiego biura planowania mówili w kuluarach, że od czasu tamtego opracowania, w rezerwacie nic się nie zmieniło. Pokazywali zdjęcia nielegalnych miniwysypisk i parkingów, które powstają w okolicy zbiornika wodnego.

Podobnie jak wiele innych obiektów przyrodniczych położonych w aglomeracji warszawskiej, jeziorko ulega wzrastającemu naporowi urbanizacji. Konsekwencją tego procesu jest systematyczne obniżanie się poziomu wody w starorzeczu, a w rezultacie zmniejszanie się jego powierzchni. - tak na stronie miasta sytuację akwenu opisuje mgr Jolanta Pawlak.

Planowanie... a działanie?

Teraz co prawda plan ochrony tych terenów został przyjęty przez radę, ale musi go jeszcze zaopiniować Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Ta nie chce deklarować kiedy i z jakimi zmianami go przyjmie. Dokument jest miejscami niezgodny ze studium uwarunkowań i kierunków rozwoju przestrzennego Warszawy. Uzgadnianie ich może potrwać nawet 3 lata.

Czy plan poprawi stan rezerwatu? Zależy od determinacji urzędników miasta, wojewody i RDOŚ. Jeziorko, mimo że jest rezerwatem, ulega degradacji.

Eksperci: potrzebne konsekwentne działania

- Najlepiej by było, żeby miasto teren wokół jeziorka wykupiło i zadbało o niego (są tam m.in. działki i pola uprawne) - sugerował na posiedzeniu komisji dialogu społecznego ds. środowiska, hydrolog dr Michał Fic. - Jeziorko samo się nie obroni.

- Najłatwiej czegoś zakazać, a żeby wprowadzić plan, potrzeba zaangażowania miasta lub potężnego inwestora - tłumacz Fic. I podaje liczby: od 1925 roku powierzchnia jeziorka spadła z 19,6 do 14,6 ha, długość zmniejszyła się o 100, zaś szerokość o ponad 60 m, zaś głębokość spadła o 2 m.

Ptaki też się wyniosą

Kolejny problem zauważają ornitolodzy. Służby ochrony przyrody powinny jak najszybciej odławiać pleniące się norki amerykańskie, które uniemożliwiają rozmnażanie prawochronionych gatunków m.in. bączka - tłumaczy dr Tomasz Mazgajski, szef pracowni ornitologicznej Muzeum i Instytutu Zoologii Polskiej Akademii Nauk. Ostrzega, że w innym wypadku ptaki się wyniosą z okolic jeziorka. - W ostatnim czasie na 18 lęgów udał się tylko jeden - dodaje.

Na komisji dialogu społecznego konserwator przyrody Anna Ronikier-Dolańska oznajmiła, że na ten rok nie ma zaplanowanych podobnych działań. Zdaniem ornitologa, służby będą czekać na wprowadzenie planu ochrony jeziorka w życie. To przesuwa ochronę przyrody w nieokreśloną przyszłość.

Mieszkańcy będą sprzątać

Na sobotę obrońcy jeziorka umawiają się na wielkie sprzątanie jego brzegów. Zbiórka o godz. 12 pomiędzy blokami Bernardyńska 1A, 2 i 4. "Worki na śmieci zapewni nam Rada Dzielnicy Mokotów. Wskaże również miejsce, gdzie mamy je zostawić i z których w poniedziałek te worki zostaną odebrane." - czytamy na stronie internetowej Obronić Osiedle Bernardyńska.

Deweloper na celowniku

Uwaga obrońców przyrody skupiła się w ostatnich miesiącach na deweloperze - firmie Marvipol, która w otulinie rezerwatu buduje apartamenty.

To, że deweloper stał się kozłem ofiarnym przyznają nawet ekolodzy. - Nie wykluczam tego, ta budowa przepełniła czarę goryczy, a on jest wrogiem widocznym - mówi w rozmowie z portalem tvnwarszawa.pl dr Witold Jaszczuk z Zielonego Mazowsza.

Czytaj więcej o konflikcie wokół jeziorka

Milena Zawiślińska

Źródło zdjęcia głównego:  | TVN Meteo, MSW

Pozostałe wiadomości

W pobliżu Spichlerza Twierdzy Modlin z wody wyłowiono dłubankę. To archaiczna forma łodzi. Badacze mówią o sensacyjnym znalezisku.

Z dna Wisły wydobyli dłubankę. "Może być największa w Polsce"

Z dna Wisły wydobyli dłubankę. "Może być największa w Polsce"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczni policjanci wpadli na trop osób, które na terenie jednej z miejscowości w powiecie płońskim zajmowały się wytwarzaniem klefedronu - jednego z podstawowych składników dopalaczy. Zatrzymali trzy osoby, którym przedstawiono już zarzuty. Mężczyźni zostali tymczasowo aresztowani na trzy miesiące.

Policjanci zlikwidowali laboratorium klefedronu i zatrzymali trzy osoby

Policjanci zlikwidowali laboratorium klefedronu i zatrzymali trzy osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z 80. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego w Muzeum Warszawy otwarta zostanie wystawa "Sylwester 'Kris' Braun. Fotograf od powstania". Wydarzeniu towarzyszy premiera albumu o takim samym tytule. Poznajemy w nim szczegóły biografii wybitnego fotografa, a także historię jego asystentki Berty Weissberger. Jej udział w dokumentacji powstania został przez Brauna przemilczany.

"Fotograf od powstania" i przemilczana asystentka

"Fotograf od powstania" i przemilczana asystentka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rodzina zgłosiła zaginięcie 80-latki. Trwała akcja poszukiwawcza, gdy do dyżurnego policji zadzwonił dzielnicowy, który na środku ruchliwej drogi zauważył starszą kobietę. Była zdezorientowana i wyczerpana. Gdy podał rysopis, okazało się, że to zaginiona.

Szła środkiem ruchliwej drogi. Nie wiedziała, gdzie jest

Szła środkiem ruchliwej drogi. Nie wiedziała, gdzie jest

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wydarzenia upamiętniające powstańczy zryw w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego oznaczają zmiany w ruchu, parkowaniu i funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Ratusz publikuje program wydarzeń zaplanowanych nie tylko na 1 sierpnia, ale także na kolejne dni.

Sześć dni obchodów rocznicy powstania. Zakazy parkowania i zamknięte ulice

Sześć dni obchodów rocznicy powstania. Zakazy parkowania i zamknięte ulice

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W masowej wyobraźni Powstanie Warszawskie jest czarno-białe, bo takie są zdjęcia z tamtego okresu. Ale przecież niebo było niebieskie, drzewa zielone, pył po bombardowaniu szary, a krew czerwona. Z okazji 80. rocznicy zrywu ukazał się album zawierający 100 fotografii z 1944 roku, które zostały pokolorowane. Trafią też na plenerową wystawę na ogrodzeniu Łazienek Królewskich.

Zobaczyć powstanie w kolorze. 100 zdjęć walczącej Warszawy

Zobaczyć powstanie w kolorze. 100 zdjęć walczącej Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wymagał pilnej naprawy, przywrócono jego estetykę. Zakończył się remont Pomnika Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich. Zaimpregnowano schody i odnowiono fragmenty z brązu. Monument będzie gotowy na uroczystości z okazji obchodów 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Zdążyli z remontem pomnika przed rocznicą powstania

Zdążyli z remontem pomnika przed rocznicą powstania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trwa rozruch technologiczny dwóch ogromnych tarcz TBM, które będą drążyły tunele bemowskiego odcinka linii M2 na Karolin. Ratusz pokazał w poniedziałek początek prac. Tarcze Anna i Krystyna ważą po 650 ton - tyle, ile trzy samoloty pasażerskie i będą pracowały przez 24 godziny.

Jedna waży tyle, co trzy samoloty pasażerskie. Dwie tarcze wydrążą tunele metra na Bemowie

Jedna waży tyle, co trzy samoloty pasażerskie. Dwie tarcze wydrążą tunele metra na Bemowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wojskowy Instytut Medyczny, z którym związany jest ppłk Piotr Szymański, wszczyna postępowanie dyscyplinarne po tym, jak w sieci pojawiło się nagranie, na którym żołnierz wyzywa i szarpie się z kilkoma osobami w restauracji. Zachowanie oficera potępił także szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wulgarne zachowanie oficera. Wojskowy Instytut Medyczny wszczyna postępowanie dyscyplinarne

Wulgarne zachowanie oficera. Wojskowy Instytut Medyczny wszczyna postępowanie dyscyplinarne

Źródło:
PAP

Nie żyje dziewięcioletnia dziewczynka, potrącona przez kierowcę ciężarówki w Wesołej. Do tragedii doszło we wtorek, kiedy razem z mamą przejeżdżała przez jezdnię przejazdem rowerowym. Po wypadku obie trafiły do szpitala.

Była z mamą, gdy potrącił je kierowca ciężarówki. Dziewczynka zmarła w szpitalu

Była z mamą, gdy potrącił je kierowca ciężarówki. Dziewczynka zmarła w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Żuromińska policja interweniowała w sprawie kolizji dwóch aut na parkingu przed sklepem. Sprawcy jednak nie było na miejscu. Mężczyzna uciekł do lasu w pobliżu swojego domu. Okazało się, że 47-latek był pijany. Swoje pierwsze prawo jazdy miał od lutego.

W wieku 47 lat zdobył pierwsze prawo jazdy, stracił je po pięciu miesiącach

W wieku 47 lat zdobył pierwsze prawo jazdy, stracił je po pięciu miesiącach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Siedmiolatka z mamą zwiedzała stolicę. Wycieczkę na prom przerwało ukąszenie osy. Na szyi dziecka pojawił się rumień. Pomogli jej strażnicy miejscy i ratownicy medyczni.

Usłyszeli dramatyczny krzyk kobiety. Towarzyszyła jej zapłakana kilkuletnia dziewczynka

Usłyszeli dramatyczny krzyk kobiety. Towarzyszyła jej zapłakana kilkuletnia dziewczynka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Muzeum Powstania Warszawskiego dusi się w zbyt małym budynku. Koncepcję rozbudowy kompleksu wybrano w konkursie architektonicznym sześć lat temu, ale prace budowlane nawet się nie rozpoczęły. Brakuje pieniędzy. Miasto postawiło na inne inwestycje kulturalne, a rządowy program dofinansowania zawiera przeszkody, które - w ocenie stołecznych urzędników - są nie do obejścia.

Nie ma pieniędzy na rozbudowę Muzeum Powstania Warszawskiego

Nie ma pieniędzy na rozbudowę Muzeum Powstania Warszawskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

72-letni pracownik pływalni na Targówku usłyszał zarzut narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Jak podaje prokuratura, był odpowiedzialny za obsługę i monitorowanie sprawności urządzenia, które dozowało chlor do wody. Pozostali dwaj pracownicy po przesłuchaniu zostali zwolnieni bez stawiania zarzutów.

"Do wody w basenie trafiło za dużo chloru". Trzech zatrzymanych pracowników, jeden z zarzutami

"Do wody w basenie trafiło za dużo chloru". Trzech zatrzymanych pracowników, jeden z zarzutami

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Łazienki Królewskie i ogrody Pałacu Króla Jana III Sobieskiego zamknięte do odwołania. Powodem są silne podmuchy wiatru, które mogły spowodować uszkodzenia drzew. Muzea poinformowały o zamknięciu parków w mediach społecznościowych.

Łazienki Królewskie i park w Wilanowie zamknięte do odwołania

Łazienki Królewskie i park w Wilanowie zamknięte do odwołania

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Tuż przed północą na numer 112 zadzwonił anonimowo mężczyzna i poinformował, że na stacjach PKP na terenie powiatu ostrołęckiego i wyszkowskiego zostały podłożone ładunki wybuchowe. Po przekazaniu tej wiadomości rozmówca rozłączył się i nie odbierał już telefonu.

Powiadomił o bombach na dworcach kolejowych. Odwiedzili go o szóstej rano

Powiadomił o bombach na dworcach kolejowych. Odwiedzili go o szóstej rano

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawskie zoo ma kolejnego nowego mieszkańca. Tym razem to mała ośliczka somalijska o imieniu Zuzia. Niebawem będzie można zobaczyć ją na wybiegu.

Zuzię porzuciła matka, ale ma dziewięciu ludzkich "tatusiów"

Zuzię porzuciła matka, ale ma dziewięciu ludzkich "tatusiów"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

1 sierpnia w  80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, by oddać hołd i uczcić pamięć poległych o godzinie 17 na terenie województwa mazowieckiego zostaną włączone syreny alarmowe. Sygnał będzie ciągły i potrwa minutę.

1 sierpnia o 17 na całym Mazowszu zawyją syreny

1 sierpnia o 17 na całym Mazowszu zawyją syreny

Źródło:
tvnwarszawa.pl