Deklaracja ZTM: metro budujemy w obu kierunkach

fot. TVN Warszawa
| Fakty TVNfot

Do tej pory były plany, teraz jest deklaracja. ZTM lansuje pomysł przedłużania II linii metra jednocześnie na Targówek i Bemowo. Powodem są pieniądze. Stolica ma szansę na duże dofinansowanie, które trzeba będzie szybko wydać. O to, z której strony stacje będą otwierane jako pierwsze, zdecydują jednak względy techniczne.

- Jeżeli chodzi o potrzeby mieszkańców, to na Targówku są one większe – przyznał w "Witaj Warszawo" Leszek Ruta, dyrektor ZTM. - Gdyby oddać trzy pierwsze stacje najpierw na Targówku, to efekt dla mieszkańców byłby największy – powiedział w studiu Ruta.

Podkreślił jednak, że różnice w terminach oddawania stacji byłyby najwyżej kilkumiesięczne i zadecydują o tym względy techniczne i ekonomiczne, a nie potrzeby pasażerskie.

- To nie jest kwestia referendum. O tym, jak będzie budowane metro, decydują twarde argumenty - mówił w "Witaj Warszawo" Ruta.

II linia do 2022 roku

Miasto chce pospieszyć się z II linią, bo teraz jeszcze ma szansę na unijne pieniądze. - Gdy skończy się budowa centralnego odcinka, mają być gotowe szczegółowe projekty budowlane kolejnych stacji i tuneli - powiedział Ruta.

Warszawa może liczyć na duże dofinansowanie, ale musi je wydać do 2022 roku. – Do 2022 roku musi powstać cała II linia razem z wąsem na "Gocław". Później o pieniądze będzie ciężko – tłumaczy Ruta. Dlatego jeszcze raz podkreślił, że inwestycja musi być prowadzona w obu kierunkach jednocześnie.

mjc/mz

Źródło zdjęcia głównego:  | Fakty TVN

Pozostałe wiadomości