W czwartek rusza remont pasa w Modlinie

 Mówi Edyta Mikołajczyk, doradca zarządu
Mówi Edyta Mikołajczyk, doradca zarządu
TVN 24
TVN 24 Mówi Edyta Mikołajczyk, doradca zarządu

W czwartek ruszą prace przy naprawie pasa startowego na lotnisku w Modlinie. Ich pierwszy etap, ma się zakończyć 3 stycznia - poinformowały w specjalnym oświadczeniu władze podwarszawskiego portu lotniczego.

26 grudnia rozpoczną się prace przygotowawcze do naprawy. Dzień później na miejscu pojawi się 9 zespołów po 10 osób każdy. Robotnicy najpierw oczyszczą i wysuszą wszystkie ubytki. Potem dziury zostaną wypełnione specjalną masą. - Materiał zastosowany do naprawy jest materiałem używanym w takich sytuacjach na wielu lotniskach w kraju i za granicą i posiada wszystkie wymagane certyfikaty - czytamy w oświadczeniu.

Pierwsza część do 3 stycznia

Jak informują władze lotniska prace przy pierwszym progu mają zakończyć się 3 stycznia. Dzień później zostanie on zgłoszony do odbiorów przez Urząd Lotnictwa Cywilnego i nadzór budowlany.

- Po wykonaniu tych prac i pozytywnych odbiorach będzie można przywrócić loty komunikacyjne - zapewniła podczas konferencji prasowej Edyta Mikołajczyk, doradca zarządu lotniska.

4 stycznia mają pojawić się informacje o postępie prac i dalszym harmonogramie napraw. Dlaczego obie wadliwe części pasa nie będą naprawiane równolegle? - Zależy nam, żeby jak najszybciej lotnisko otworzyć. Być może nie było możliwe równoczesne prowadzenierobót z dwóch stron. Naprawa pierwszej części pasa umożliwi normalną komunikację - tłumaczyła Mikołajczyk.

Winne zmiany temperatury

W wigilijny poranek doszło do spotkania władz lotniska z przedstawicielami głównego wykonawcy pasa, podwykonawcami i ekspertami odpowiedzialnymi za technologię naprawy.

- Wstępna ocena sytuacji wskazuje na uszkodzenia pasa startowego przy progach 08 i 26 w części wykonanej z betonu cementowego. Uszkodzenia nastąpiły pod wpływem działania czynników atmosferycznych, tj. niskiej temperatury – informują władze lotniska.

Latają z Lotniska Chopina

Podsumowanie konferencji prasowej
Podsumowanie konferencji prasowejTVN 24

Kłopoty zaczęły się w sobotę, kiedy wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego cofnął pozwolenie na użytkowanie kilometrowego odcinka betonowej części pasa startowego. Powodem są liczne ubytki w nawierzchni.

Na razie nie wiadomo, kiedy port zostanie ponownie otwarty. - Nie jestem w stanie odpowiedzieć na pytanie o konkretną datę uruchomienia lotniska dla samolotów komunikacyjnych - mówiła w niedzielę przedstawicielka lotniska.

Na razie wszystkie loty do końca roku będą przekierowywane na inne lotniska, przede wszystkim na Lotnisko Chopina w Warszawie. Tam zdecydował się przenieść swoje loty irlandzki Ryanair, a już wcześniej także Wizz Air.

Bieżące informacje o rejsach dostępne są na stronie internetowej: www.modlinairport.pl oraz w punkcie Informacji Lotniskowej, pod numerem tel.: 22 346 43 60 i 22 346 43 61.

Zdjęcia uszkodzonego pasa dzięki uprzejmości "Gazety Nowodworskiej" i portalu www.nowodworska.pl:

bf/b

Pozostałe wiadomości