"Trik na kuratora" i kamienica jest twoja

Problemy z roszczeniami w Warszawie
Problemy z roszczeniami w Warszawie
TVN24
Problemy z roszczeniami w WarszawieTVN24

Stare kamienice w centrum Warszawy to łakomy kąsek dla inwestorów. Przez luki w prawie coraz częściej trafiają one w ręce tych, którzy z prawowitymi spadkobiercami nie mają wiele wspólnego. - Mamy bałagan, a na to nakłada się nasza mentalność - mówił w TVN24 Grzegorz Sroczyński, dziennikarz "Gazety Wyborczej", który tłumaczył, jaki trik wykorzystują biznesmeni i kancelarie prawne, by zdobywać interesujące ich nieruchomości.

Sroczyński, autor artykułu "Jak znikają szkolne boiska", mówił w TVN24, że obecnie w Warszawie, zwłaszcza w centrum miasta toczy się "wyścig" różnych biznesmenów i kancelarii prawnych do kamienic i działek, które są trudne do odzyskania dla ich prawowitych spadkobierców.

Sprawy, które były łatwe do rozstrzygnięcia, już się wprawdzie zakończyły. Wciąż jednak pozostają te, które nie są już tak oczywiste, a to otwiera drogę do nieuczciwych praktyk.

Czytaj też na tvn24.pl.

"Trik na kuratora"

Jednym ze sposobów - jak mówił dziennikarz - stosowanych np. przez inwestorów, którzy chcą uzyskać prawo do cennej nieruchomości, jest "trik na kuratora". - Zgłasza się do sądu osoba, która nie ma nic wspólnego ze spadkobiercą, ale mówi, że chciałaby być jego kuratorem - tłumaczył Sroczyński.

"Kurator osoby nieznanej z miejsca pobytu", zgodnie z prawem, ma szukać właściciela danej działki czy nieruchomości. Jednym z wymogów jest zamieszczenie - co pół roku - ogłoszenia w ogólnopolskiej gazecie z informacją o swoich poszukiwaniach.

Innym obowiązkiem kuratora jest zabezpieczenie interesów majątkowych poszukiwanej osoby. W praktyce oznacza to, że kurator w imieniu spadkobiercy domaga się od państwa zwrotu nieruchomości. Coraz częściej sądy wyrażają zgodę na to, by to kurator podpisał akt notarialny. W ten sposób staje się on właścicielem danej nieruchomości.

- Takich spraw jest kilkaset w Warszawie - powiedział Sroczyński. Dodał, że tego typu roszczeń do obiektów oświatowych, np. boisk i szkół jest 119.

Luka w prawie

Marcin Bajko, dyrektor biura Gospodarowania Nieruchomościami w Warszawie, w rozmowie ze Sroczyńskim na łamach "Gazety Wyborczej" tłumaczył, że z powodu roszczeń jeden z dawnych właścicieli działki odzyskał boisko szkolne i zrobił na nim płatny parking. Inny chce zburzyć gimnazjum i zbudować biurowiec. Z kolei przedszkole Saski Zakątek musi oddać wykrojoną ze środka terenu działkę z placem zabaw dla maluchów. Zaznaczył, że podobnych przypadków jest i będzie więcej.

- To ogromna luka w prawie. Mamy bałagan, a na to nakłada się nasza mentalność - mówił w TVN24 Sroczyński. Dodał, że w sądach orzekają "grzeczne dzieci okresu transformacji" - ludzie wychowani w poczuciu, że interes prywatnego właściciela jest ważniejszy niż interes np. miasta. - Wszędzie, gdzie jest luz prawny, sądy interpretują (przepisy prawa - red. ) na korzyść prywatnych właścicieli - stwierdził.

"Związane ręce"

Zdaniem dziennikarza, problem wynika także stąd, że w Polsce nikt nie doważył się powiedzieć dawnym właścicielom: "Były trudne czasy, była wojna, był komunizm, różni ludzie różne rzeczy tracili. Ktoś tracił rodzinę, ktoś kamienicę. I teraz niestety państwa nie stać na to, żeby oddać sto procent. Możemy oddać 20 procent i w ciągu najbliższych 15 lat będziemy wypłacać odszkodowania w wysokości np. 20 procent".

- Niestety nikt się na to nie zdecydował, ponieważ w początkach wolnej Polski było przeświadczenie, że musimy naprawić wszystkie komunistyczne krzywdy - dodał.

Marcin Bajko w rozmowie z TVN24, mówił: - Najczęściej mamy związane ręce. Niech nam rząd pomoże, bo Warszawa nie zasługuje na takie przepisy sprzeczne ze wszystkim standardami.

db/kka

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl