Autobusem do centrum? Tylko miejskim

Często prywatne autobusy blokują miejskie na przystankach ZTM - fot. Maciej Wężyk/tvnwarszawa.pl
Często prywatne autobusy blokują miejskie na przystankach ZTM - fot. Maciej Wężyk/tvnwarszawa.pl

Ratusz ogranicza wjazd prywatnym autobusom do centrum. Dla pasażerów dojeżdżających spod Warszawy właśnie tym środkiem transportu, może to oznaczać spore utrudnienia. – Monopol ZTM nie służy pasażerom – denerwują się przewoźnicy. Podobnego zdania są eksperci.

Już od przyszłego roku część prywatnych linii autobusowych nie będzie mogło zatrzymać się w centrum. - Mamy umowę do końca przyszłego roku. Po tym czasie nie będziemy mogli zatrzymywać się na przystankach w centrum miasta, czyli będziemy musieli wysadzać pasażerów wcześniej, np. na Trasie Łazienkowskiej – mówi Kamil Gąsior z firmy Bags (dowozi pasażerów np. z Mińska Mazowieckiego). W takiej sytuacji są też inni przewoźnicy.

Do centrum tylko z ZTM

Brak możliwości skorzystania z przystanku oznacza, że prywatne linie po prostu nie będą mogły wjeżdżać do ścisłego centrum. Skąd taki pomysł? Jak tłumaczą urzędnicy ZTM, przewoźnicy często zamiast jedynie wypuszczać i wpuszczać pasażerów na przystanku, robią tam postój, sprzedają bilety i blokują jednocześnie możliwość wjazdu autobusom komunikacji miejskiej. Tak jest między innymi przy hotelu Novotel w Al. Jerozolimskich, pod Mariottem i w kilku innych miejscach w centrum. Dlatego urzędnicy pracują nad wyznaczeniem pewnej liczby przystanków węzłowych poza obszarem: Wisłostrada-Trasa Łazienkowska-Raszyńska-Towarowa-Okopową-Słomińskiego (Śródmieście, Wola, Ochota) i docelowo głównie na nich będą musiały zatrzymywać się prywatne linie.

5 groszy za zatrzymanie

Aktualnie z przystanków Zarządu Transportu Miejskiego korzystają zarówno autobusy komunikacji miejskiej, jak i prywatni przewoźnicy, którzy zawarli stosowne umowy. Ci drudzy, po uchwale rady miasta z czerwca 2011, za postój na przystanku muszą płacić – 5 groszy za każde zatrzymanie się. Zarząd Transportu Miejskiego już zapowiedział, że nie będzie przedłużał umów przewoźnikom, którym się one kończą, bo chce uporządkować sytuację.

- Chcemy przede wszystkim zachęcić przewoźników do tego, by wysadzali pasażerów na przystankach węzłowych na obrzeżach centrum. Dlatego wprowadzamy okres przejściowy. Do końca 2016 roku wszystko zostaje po staremu, z tą różnicą, że wygasające w tym okresie umowy z przewoźnikami nie będą przedłużane. Nie wykluczamy, że po 2016 roku część przystanków w centrum zostanie udostępniona na innych niż dotychczas zasadach również prywatnym autobusom. Mamy jeszcze trochę czasu, żeby się zastanowić – tłumaczy Leszek Ruta, szef ZTM.

"Tak robią monopoliści"

Jednak proponowane zmiany nie znajdują zrozumienia u przedsiębiorców. - Były na ten temat rozmowy z rok temu. Wtedy mówiliśmy, że takie rozwiązanie jest możliwe, ale w chwili, gdy ZTM ograniczy kursy autobusów z linii podmiejskich. Wtedy, przy założeniu, że obowiązywałby wspólny bilet również na nasze autobusy, to miałoby sens – mówi Jan Domosławski z firmy przewozowej Translud. – Ale ZTM woli brać od gmin dopłaty do swoich autobusów podmiejskich i wycinać konkurencję z centrum. To zachowanie monopolisty. Niestety, tracą pasażerowie – denerwuje się.

Podobnego zdania są eksperci.

Co drugi pasażer spod Warszawy

Co drugi pasażer stołecznej komunikacji, mieszka w podwarszawskich miejscowościach. To bardzo duża grupa, której organizator przewozów nie może dyskryminować – mówi prof. Wojciech Suchorzewski, ekspert z Politechniki Warszawskiej. - Oczywiście jestem za uporządkowaniem sytuacji na przystankach, bo często prywatne autobusy faktycznie blokują komunikację miejską. Jednak To rola organizatora przewozów, czyli ZTMu, by ten problem rozwiązać nie jednocześnie umożliwiając dojazd do centrum prywatnym przewoźnikom. Zwłaszcza, że oni nie pobierają dopłat z budżetu, jak przewoźnicy komunalni – dodaje profesor.

Walka o wspólny bilet

Zresztą nie tylko właściciele firm przewozowych mają ostatnio na pieńku z ZTM. Umowę wspólnego biletu wypowiedziały na początku tygodnia Ząbki, bo nie zgodziły się na, ich zdaniem, zbyt dużą podwyżkę ze strony ZTM. Większych pieniędzy nie chce też płacić za utrzymywanie SKM Otwock. Pozostałe podwarszawskie gminy również negocjują. Na podpisanie umów na przyszły rok mają czas do 10 grudnia.

Zdaniem dr Andrzeja Brzezińskiego z Politechniki Warszawskiej, pomóc w rozwiązaniu wielu problemów ze wspólnym biletem, czy obsługą komunikacyjną przez prywatnych przewoźników mógłby pomóc plan transportowy dla Warszawy. Ustawa o publicznym transporcie zbiorowym narzuca na miasta obowiązek sporządzenia takich dokumentów. Określa on np. jakimi środkami transportu powinny być obsługiwane poszczególne korytarze komunikacyjne. - To dałoby nam odpowiedź czy np. do Otwocka stawiamy bardziej na SKM, czy prywatne busy. Albo czy prywatni przewoźnicy powinni wjeżdżać do centrum, czy wysadzać pasażerów na obrzeżach i stamtąd byliby dowożeni tramwajem, czy metrem. Niestety, planu wciąż nie ma – mówi dr Andrzej Brzeziński.

Maciej Czerski

Co sądzisz na temat zmian, proponowanych przez ZTM:

Pozostałe wiadomości

W pobliżu Spichlerza Twierdzy Modlin z wody wyłowiono dłubankę. To archaiczna forma łodzi. Badacze mówią o sensacyjnym znalezisku.

Z dna Wisły wydobyli dłubankę. "Może być największa w Polsce"

Z dna Wisły wydobyli dłubankę. "Może być największa w Polsce"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczni policjanci wpadli na trop osób, które na terenie jednej z miejscowości w powiecie płońskim zajmowały się wytwarzaniem klefedronu - jednego z podstawowych składników dopalaczy. Zatrzymali trzy osoby, którym przedstawiono już zarzuty. Mężczyźni zostali tymczasowo aresztowani na trzy miesiące.

Policjanci zlikwidowali laboratorium klefedronu i zatrzymali trzy osoby

Policjanci zlikwidowali laboratorium klefedronu i zatrzymali trzy osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z 80. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego w Muzeum Warszawy otwarta zostanie wystawa "Sylwester 'Kris' Braun. Fotograf od powstania". Wydarzeniu towarzyszy premiera albumu o takim samym tytule. Poznajemy w nim szczegóły biografii wybitnego fotografa, a także historię jego asystentki Berty Weissberger. Jej udział w dokumentacji powstania został przez Brauna przemilczany.

"Fotograf od powstania" i przemilczana asystentka

"Fotograf od powstania" i przemilczana asystentka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rodzina zgłosiła zaginięcie 80-latki. Trwała akcja poszukiwawcza, gdy do dyżurnego policji zadzwonił dzielnicowy, który na środku ruchliwej drogi zauważył starszą kobietę. Była zdezorientowana i wyczerpana. Gdy podał rysopis, okazało się, że to zaginiona.

Szła środkiem ruchliwej drogi. Nie wiedziała, gdzie jest

Szła środkiem ruchliwej drogi. Nie wiedziała, gdzie jest

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wydarzenia upamiętniające powstańczy zryw w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego oznaczają zmiany w ruchu, parkowaniu i funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Ratusz publikuje program wydarzeń zaplanowanych nie tylko na 1 sierpnia, ale także na kolejne dni.

Sześć dni obchodów rocznicy powstania. Zakazy parkowania i zamknięte ulice

Sześć dni obchodów rocznicy powstania. Zakazy parkowania i zamknięte ulice

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W masowej wyobraźni Powstanie Warszawskie jest czarno-białe, bo takie są zdjęcia z tamtego okresu. Ale przecież niebo było niebieskie, drzewa zielone, pył po bombardowaniu szary, a krew czerwona. Z okazji 80. rocznicy zrywu ukazał się album zawierający 100 fotografii z 1944 roku, które zostały pokolorowane. Trafią też na plenerową wystawę na ogrodzeniu Łazienek Królewskich.

Zobaczyć powstanie w kolorze. 100 zdjęć walczącej Warszawy

Zobaczyć powstanie w kolorze. 100 zdjęć walczącej Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wymagał pilnej naprawy, przywrócono jego estetykę. Zakończył się remont Pomnika Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich. Zaimpregnowano schody i odnowiono fragmenty z brązu. Monument będzie gotowy na uroczystości z okazji obchodów 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Zdążyli z remontem pomnika przed rocznicą powstania

Zdążyli z remontem pomnika przed rocznicą powstania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trwa rozruch technologiczny dwóch ogromnych tarcz TBM, które będą drążyły tunele bemowskiego odcinka linii M2 na Karolin. Ratusz pokazał w poniedziałek początek prac. Tarcze Anna i Krystyna ważą po 650 ton - tyle, ile trzy samoloty pasażerskie i będą pracowały przez 24 godziny.

Jedna waży tyle, co trzy samoloty pasażerskie. Dwie tarcze wydrążą tunele metra na Bemowie

Jedna waży tyle, co trzy samoloty pasażerskie. Dwie tarcze wydrążą tunele metra na Bemowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wojskowy Instytut Medyczny, z którym związany jest ppłk Piotr Szymański, wszczyna postępowanie dyscyplinarne po tym, jak w sieci pojawiło się nagranie, na którym żołnierz wyzywa i szarpie się z kilkoma osobami w restauracji. Zachowanie oficera potępił także szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wulgarne zachowanie oficera. Wojskowy Instytut Medyczny wszczyna postępowanie dyscyplinarne

Wulgarne zachowanie oficera. Wojskowy Instytut Medyczny wszczyna postępowanie dyscyplinarne

Źródło:
PAP

Nie żyje dziewięcioletnia dziewczynka, potrącona przez kierowcę ciężarówki w Wesołej. Do tragedii doszło we wtorek, kiedy razem z mamą przejeżdżała przez jezdnię przejazdem rowerowym. Po wypadku obie trafiły do szpitala.

Była z mamą, gdy potrącił je kierowca ciężarówki. Dziewczynka zmarła w szpitalu

Była z mamą, gdy potrącił je kierowca ciężarówki. Dziewczynka zmarła w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Żuromińska policja interweniowała w sprawie kolizji dwóch aut na parkingu przed sklepem. Sprawcy jednak nie było na miejscu. Mężczyzna uciekł do lasu w pobliżu swojego domu. Okazało się, że 47-latek był pijany. Swoje pierwsze prawo jazdy miał od lutego.

W wieku 47 lat zdobył pierwsze prawo jazdy, stracił je po pięciu miesiącach

W wieku 47 lat zdobył pierwsze prawo jazdy, stracił je po pięciu miesiącach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Siedmiolatka z mamą zwiedzała stolicę. Wycieczkę na prom przerwało ukąszenie osy. Na szyi dziecka pojawił się rumień. Pomogli jej strażnicy miejscy i ratownicy medyczni.

Usłyszeli dramatyczny krzyk kobiety. Towarzyszyła jej zapłakana kilkuletnia dziewczynka

Usłyszeli dramatyczny krzyk kobiety. Towarzyszyła jej zapłakana kilkuletnia dziewczynka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Muzeum Powstania Warszawskiego dusi się w zbyt małym budynku. Koncepcję rozbudowy kompleksu wybrano w konkursie architektonicznym sześć lat temu, ale prace budowlane nawet się nie rozpoczęły. Brakuje pieniędzy. Miasto postawiło na inne inwestycje kulturalne, a rządowy program dofinansowania zawiera przeszkody, które - w ocenie stołecznych urzędników - są nie do obejścia.

Nie ma pieniędzy na rozbudowę Muzeum Powstania Warszawskiego

Nie ma pieniędzy na rozbudowę Muzeum Powstania Warszawskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

72-letni pracownik pływalni na Targówku usłyszał zarzut narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Jak podaje prokuratura, był odpowiedzialny za obsługę i monitorowanie sprawności urządzenia, które dozowało chlor do wody. Pozostali dwaj pracownicy po przesłuchaniu zostali zwolnieni bez stawiania zarzutów.

"Do wody w basenie trafiło za dużo chloru". Trzech zatrzymanych pracowników, jeden z zarzutami

"Do wody w basenie trafiło za dużo chloru". Trzech zatrzymanych pracowników, jeden z zarzutami

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Łazienki Królewskie i ogrody Pałacu Króla Jana III Sobieskiego zamknięte do odwołania. Powodem są silne podmuchy wiatru, które mogły spowodować uszkodzenia drzew. Muzea poinformowały o zamknięciu parków w mediach społecznościowych.

Łazienki Królewskie i park w Wilanowie zamknięte do odwołania

Łazienki Królewskie i park w Wilanowie zamknięte do odwołania

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Tuż przed północą na numer 112 zadzwonił anonimowo mężczyzna i poinformował, że na stacjach PKP na terenie powiatu ostrołęckiego i wyszkowskiego zostały podłożone ładunki wybuchowe. Po przekazaniu tej wiadomości rozmówca rozłączył się i nie odbierał już telefonu.

Powiadomił o bombach na dworcach kolejowych. Odwiedzili go o szóstej rano

Powiadomił o bombach na dworcach kolejowych. Odwiedzili go o szóstej rano

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawskie zoo ma kolejnego nowego mieszkańca. Tym razem to mała ośliczka somalijska o imieniu Zuzia. Niebawem będzie można zobaczyć ją na wybiegu.

Zuzię porzuciła matka, ale ma dziewięciu ludzkich "tatusiów"

Zuzię porzuciła matka, ale ma dziewięciu ludzkich "tatusiów"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

1 sierpnia w  80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, by oddać hołd i uczcić pamięć poległych o godzinie 17 na terenie województwa mazowieckiego zostaną włączone syreny alarmowe. Sygnał będzie ciągły i potrwa minutę.

1 sierpnia o 17 na całym Mazowszu zawyją syreny

1 sierpnia o 17 na całym Mazowszu zawyją syreny

Źródło:
tvnwarszawa.pl