Przygotuj się na:

ZMIANY W SĄSIEDZTWIE CMENTARZY

Ze względu na Dzień Wszystkich Świętych w najbliższy weekend zmieni się organizacja ruchu w pobliżu stołecznych cmentarzy. Na wielu ulicach priorytet będzie miała komunikacja miejska, a na części z nich powstaną parkingi.

CNK: nowa (Re)generacja

Najnowsze

| instagram.com/robertkubica_real/fot

Minister nauki dała się sportretować robotowi, a prezydent Warszawy testowała multimedialny stół do tworzenia muzyki. W czwartkek otwarto kolejną atrakcję Centrum Nauki Kopernik: galerię "Re:generacja".

- Ta wystawa to podwójny eksperyment. Eksperymentem będzie nie tylko to, co będziemy robili w środku, ale eksperymentem był też cały pomysł wystawy - powiedział podczas oficjalnego otwarcia galerii dyrektor CNK, Robert Firmhofer.

1 tys. mkw. i 80 eksponatów

W nowootwartej części CNK, na przestrzeni ponad 1 tys. m kw., zwiedzający będą mieli do dyspozycji blisko 80 eksponatów, dzięki którym sprawdzą m.in. czym różni się język blokersów od języka naukowców, co wyróżnia przedstawicieli poszczególnych subkultur, a przemawiając z sejmowej trybuny będą się mogli poczuć jak politycy.

W czasie otwarcia galerii prezydent Warszawy do gustu przypadł eksponat "Reactable", w którym za pomocą specjalnych kostek układanych na multimedialnym stole można tworzyć muzykę, a Barbarze Kudryckiej szczególnie spodobał się "Robot portrecista", któremu narysowanie minister zajęło tylko chwilę.

Galeria "Re:generacja" - ostatnia z sześciu wystaw stałych CNK - została przygotowana z myślą o tzw. młodych dorosłych, czyli osób między 17. a 25. rokiem życia.

Planetarium w czerwcu

Już niebawem, w czerwcu CNK, otworzy ostatnią część centrum - planetarium. To będzie jedno z najnowoczesniejszych tego typu miejsc w Europie. - Natomiast jesienią zostaną otwarte trzy nowe laboratoria i pracownia robotyczna - mówi Robert Firmhofer.

Cyprian Jopek bf/par