Muzeum Powstania Warszawskiego szuka wolontariuszy

Najnowsze

Mat.prasowe MPWMuzeum szuka wolontariuszy

Udzielanie informacji o pomnikach związanych z Powstaniem Warszawskim i oddanie hołdu uczestnikom zrywu w godzinę "W" - to część obowiązków wolontariuszy, których poszukuje Muzeum Powstania Warszawskiego. Wezmą oni udział w akcji społecznej "Wolność Łączy".

Akcja "Wolność Łączy" będzie częścią tegorocznych obchodów 74. rocznicy Powstania Warszawskiego. Jej ideą jest upamiętnienie 1 sierpnia godziny "W", czyli godziny 17, w której rozpoczął się stołeczny zryw oraz upowszechnianie wiedzy o znaku Polski Walczącej.

Organizujące ją Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza do udziału osoby, które ukończyły 14 lat i są dyspozycyjne 1 sierpnia w godz. 15-19. Do zadań wolontariuszy będzie należało zwrócenie uwagi na miejsca związane z Powstaniem Warszawskim i udzielanie informacji o pomniku lub tablicy, przy której dana osoba będzie pełniła służbę. Wolontariusze będą również oddawać hołd powstańcom w godzinę "W" oraz wręczać uczestnikom akcji przypinki ze znakiem Polski Walczącej.

Czas na zgłoszenia

Zainteresowani udziałem w akcji powinni wypełnić ankietę internetową dostępną na stronie muzeum (rekrutacja.1944.pl) wybierając opcję akcja "Wolność Łączy". Rekrutacja trwa do 11 lipca. Z chętnymi przedstawiciele placówki skontaktują się mailowo po 15 lipca.

Godzina "W" była formalnym początkiem zrywu. Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło około 40-50 tysięcy powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące.

W czasie walk w Warszawie zginęło około 18 tysięcy powstańców, a 25 tysięcy zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły około 180 tysięcy zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, około 500 tysięcy, wypędzono z miasta, które po Powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

ZOBACZ JAK WYGLĄDAŁY UBIEGŁOROCZNE OBCHODY ROCZNICY POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

Uroczystości w Parku Wolności TVN24
wideo 2/14

PAP/kw

Źródło zdjęcia głównego: Mat.prasowe MPW