20 darmowych minut na znalezienie miejsca i karta Eko

Warszawa

ZTMParkingi P+R proekologiczne

Pojawią się karty Eko dla użytkowników pojazdów elektrycznych oraz możliwość bezpłatnego doładowania, brak opłat za postój rowerów, motorowerów i motocykli.

Tak przedstawiają się główne zmiany się w nowym, przyjętym przez Radę Warszawy regulaminie parkingów Parkuj i Jedź.

Bezpłatne dla jednośladów

Jak informuje Zarząd Transportu Miejskiego, zgodnie z decyzją radnych, na parkingach P+R nie będą pobierane opłaty za postój jednośladów. Pojazdy te będzie można zostawiać na parkingach także w godzinach nocnych między 2.31 a 4.29, gdy trwa przerwa techniczna.

Karta Eko

Nowy regulamin wprowadza specjalną Kartę Eko dla użytkowników pojazdów elektrycznych, którzy także będą mogli zostawiać swoje pojazdy na parkingach na całą noc. "O przyznaniu kart będzie decydowała kolejność zgłoszeń. Liczba kart do wydania zostanie określona na podstawie ogólnej liczby miejsc postojowych na parkingu oraz ich wykorzystania w ciągu dnia" - czytamy w komunikacie ZTM-u.

Poza tym, że auta elektryczne będą mogły spędzić na parkingach całą noc, będzie można je tam również naładować, ale w nocy tylko z Kartą Eko - informuje ZTM. I dodaje, że stacje ładowania będą montowane sukcesywnie. Pierwsza taka stacja ma się pojawić na parkingu P+R Metro Młociny I. "Będą tam dwa stanowiska do jednoczesnego ładowania czterech pojazdów elektrycznych" - pisze ZTM.

Koniec opłat za szukanie miejsca

Nowy regulamin wprowadza także zmianę, która ucieszy wszystkich kierowców. Pojawił się w nim bowiem zapis, który sprawi, że kierowcy nie będą już płacili za czas, w którym poszukują wolnego miejsca postojowego. Czas naliczania opłaty będzie się rozpoczynał dopiero po upływie 20 minut od wjazdu na parking. "Parkingi będą mogły służyć także jako strefy postojowe K+R (Kiss and Ride) - dodaje ZTM.

Już 14 parkingów

Jak przypomina ZTM, pierwszy parking P+R, który powstał przy Metrze Marymont, został uruchomiony ponad 10 lat temu, 11 kwietnia 2007. "Dziś w 9 dzielnicach działa już 14 parkingów Parkuj i Jedź, które codziennie umożliwiają przesiadkę do warszawskiego transportu publicznego ponad 4200 kierowcom samochodów oraz ponad 650 osobom dojeżdżającym na rowerach" - informuje ZTM.

I podkreśla, że wszyscy, którzy posiadają ważne bilety kartonikowe (od dobowego wzwyż) oraz bilety okresowe ZTM z parkingów mogą korzystać bezpłatnie.

Czytaj także o strefach Kiss and Ride:

O pilotażowych strefach
Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

mp/mś