Kto chce, a kto nie chce komisji w sprawie reprywatyzacji?

Burzliwa sesja rady miasta
Burzliwa sesja rady miasta
TVN24
Burzliwa sesja rady miastaTVN24

Przepadł pomysł wprowadzenia doraźnej komisji w Radzie Warszawy, która miała problem reprywatyzacji w stolicy. Nawet nie wprowadzono tego punktu do porządku obrad. „Za” głosowało tylko 29 radnych, a potrzeba minimum 31.

Powołanie komisji zaproponowała Hanna Gronkiewicz-Waltz. Specjalny zespół złożony z miejskich radnych miał przyjrzeć się zwrotom warszawskich nieruchomości w latach 1990-2016. Tego punktu nie było jednak w zaplanowanym na czwartek porządku obrad nadzwyczajnej sesji. Prezydent Warszawy poprosiła o jego dopisanie – bezskutecznie.

Podczas głosowania nad wprowadzeniem punktu „za” było 29 radnych, przeciw – 22. Dwie osoby wstrzymały się od głosu.

Nie udało się wprowadzić punktu, bo jak tłumaczyła przewodnicząca Ewa Malinowska-Grupińska (PO), do tego potrzeba minimum 31 osób (cała rada liczy 60).

- Głosami PiS została zablokowana komisja doraźna, która miała wyjaśnić wszystkie problemy z tym związane. PiS jawnie powiedział, że nie zależy mu na wyjaśnieniu tych spraw, a na dymisji pani prezydent. Na to nie pozwolimy – skomentował po obradach Jarosław Szostakowski, przewodniczący klubu PO.

"Chcą gonić króliczka, nie go złapać”

- Niestety nie udało się. Chodzi chyba o to, żeby gonić króliczka, a nie żeby go złapać. Ja osobiście jestem zdeterminowana, żeby te wszystkie rzeczy, które znajdziemy w Wydziale Dekretowym, były ujawnione i żeby te, które się nadają do postępowania karnego zostały dokładnie prześwietlone – powiedziała po głosowaniu Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Prezydent Warszawy podczas dyskusji (jeszcze przed głosowaniem) przekonywała, że chciałaby, aby większość komisji należała do opozycji. Apelowała o dołączenie do niej różnych ekspertów i przedstawicieli organizacji społecznych, takich jak Miasto Jest Nasze czy Kancelaria Sprawiedliwości Społecznej. W kuluarach mówiono, że jej przewodniczącą powinna zostać Paulina Piechna-Więckiewicz reprezentującą Inicjatywę Polską.

PiS przeciw

Radni Prawa i Sprawiedliwości od początku sesji zapowiadali, że będą głosować przeciwko komisji. – Jej powołanie byłoby bezzasadne. Ta komisja byłaby fasadowa, fikcyjna, dlatego że ludzie, którzy pracowaliby w niej, nie byliby w stanie obrobić tej ilości dokumentów. Lata od 1990 do 2016 roku, to jest wiele tysięcy spraw, które trzeba przebadać. To jest niewykonalne – argumentował Cezary Jurkiewicz, przewodniczący klubu PiS.

Radny niezrzeszony Piotr Guział powiedział, że PO ma w radzie miasta 33 głosy, czyli większość niezbędną do wprowadzania punktów pod obrady. - Za powołaniem komisji głosowało 29 radnych, zatem PO nie potrafiła nawet przygotować tak ważnej sesji - stwierdził Guział.

Dyskusja na nadzwyczajnej sesji trwała ponad 8 godzin. Przebiegała w bardzo burzliwej atmosferze. Licznie przybyli mieszkańcy i przedstawiciele środowisk lokatorskich. Ci ostatni rzucali w radnych kolorowymi piłeczkami, na których napisano adresy nieruchomości objętych roszczeniami.

Nie chcieli słuchać tłumaczeń prezydent Warszawy. Mówili wprost: potrzebna jest dymisja i nowe wybory. W piątkowym wydaniu programu "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Jan Śpiewak mówił, że dymisja Hanny Gronkiewicz-Waltz byłaby najlepszym rozwiązaniem, ale nie spodziewa się, by prezydent podjęła taką decyzję.

Nadzwyczajna sesja

Nadzwyczajna Rada Warszawy - zwołana z inicjatywy prezydent stolicy - to pokłosie sprawy działki obok Pałacu Kultury, pod dawnym adresem Chmielna 70. Miasto zwróciło ją w 2012 r. w prywatne ręce - osób, które nabyły roszczenia od spadkobierców - mimo że wcześniej b. współwłaścicielowi nieruchomości, obywatelowi Danii, przyznano za nią odszkodowanie na podstawie umowy międzynarodowej.

[object Object]
Czwartkowa sesja rady miastaTVN24
wideo 2/11

Karolina Wiśniewska

Pozostałe wiadomości

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samolocie PLL LOT z Zurychu do Warszawy wykryto usterkę podwozia. Pasażerowie musieli opuścić pokład, a lot został ostatecznie odwołany. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje w stolicy?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Źródło:
PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Źródło:
PAP

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło około godziny 13 przy ulicy Vogla w Wilanowie. Samochód osobowy uderzył w drzewo, po czym stanął w płomieniach. Jak informuje straż pożarna, w wyniku wypadku zginęły trzy osoby.

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

21-letni kierowca trafił na dwa miesiące do aresztu. Spowodował wypadek, w wyniku którego zginął 19-latek - poinformowała rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Przasnyszu Ilona Cichocka. Jak się okazało, 21-latek miał 1,3 promila alkoholu w organizmie. Grozi mu do 12 lat więzienia.

19-latek zginął w wypadku. Kierowca był pijany, trafił do aresztu

19-latek zginął w wypadku. Kierowca był pijany, trafił do aresztu

Źródło:
PAP

Duże utrudnienia występowały w rejonie skrzyżowania Łopuszańskiej oraz Alej Jerozolimskich. W wyniku dwóch zdarzeń drogowych łącznie uszkodzonych zostało pięć samochodów. Jak poinformowała policja, nikt nie odniósł poważniejszych obrażeń.

Kolizja radiowozu i taksówki, tuż obok dachowanie

Kolizja radiowozu i taksówki, tuż obok dachowanie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o postępach w budowie zachodniego odcinka linii metra M2. Trwają prace konstrukcyjne. Niedługo rozpocznie się łączenie stacji techniczno-postojowej z pasażerską Karolin.

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci ze Zwolenia (Mazowsze) interweniowali wobec właścicieli królika, którego przetrzymywano w gołębniku bez dostępu do wody, pożywienia i światła dziennego. Za znęcanie się nad zwierzęciem grozi jej do trzech lat więzienia.

Królik uwięziony bez wody i jedzenia. Wezwano straż

Królik uwięziony bez wody i jedzenia. Wezwano straż

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sześć firm chce się podjąć przebudowy i zazielenienia 2,5 hektara ulic i placów w rejonie Złotej i Zgody. Miasto analizuje oferty, które wpłynęły. - Najkorzystniejszą złożyła firma Skanska - podał ratusz.

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl