Gronkiewicz-Waltz o reprywatyzacji: zasypiemy ministerstwo wnioskami

Prezydent Warszawy o działce na pl. Defilad
Prezydent Warszawy o działce na pl. Defilad
Mateusz Szmelter, tvwarszawa.pl
Prezydent Warszawy o działce na pl. DefiladMateusz Szmelter, tvwarszawa.pl

- Cały czas uczymy się, że przypadki reprywatyzacji są coraz bardziej skomplikowane. Proste zwroty się skończyły - mówi Hanna Gronkiewcz-Waltz, która wreszcie odniosła się do kwestii działki przy placu Defilad.

Przypomnijmy, chodzi o cenną działkę w sąsiedztwie Sali Kongresowej - przedwojenny adres Chmielna 70. Miasto zwróciło ją w 2012 roku. Dziennikarze "Gazety Stołecznej" dotarli jednak do dokumentów wskazujących, że byłemu właścicielowi tej nieruchomości, obywatelowi Danii, odszkodowanie zostało przyznane już w latach 50., na mocy układu zawartego jeszcze przez rząd PRL z Królestwem Danii.

Potwierdzają to także dokumenty znalezione przez urzędników ministerstwa finansów.

Gronkiewicz-Waltz: ministerstwo zrzuca winę

Hanna Gronkiewicz-Waltz długo unikała zabrania głosu w tej sprawie. Nie przyszła na sesję, na której ratusz tłumaczył się z kontrowersyjnego zwrotu. Sprawę przedstawiał i prostował wiceprezydent Jarosław Jóźwiak.

Przekonywał, że władze miasta nie zawiniły, a cała odpowiedzialność za niesłusznie oddaną działkę leży po stronie Ministerstwa Finansów, bo to w jego kompetencji leży wydanie decyzji potwierdzającej wypłatę odszkodowania i wpisanie danej nieruchomości do Skarbu Państwa.

- Naszą interpretację potwierdził sąd orzeczeniem z 31 maja – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Skąd to orzeczenie? - W połowie maja złożyliśmy do sądu wniosek o zabezpieczenie tej działki w postaci wpisu do księgi hipotecznej, aby obecny właściciel nie zbył nieruchomości. Sąd jednak wniosek odrzucił przekonując, że taki wpis jest możliwy dopiero po wydaniu odpowiedniej decyzji ministerstwa. To potwierdza nasze stanowisko – tłumaczy Jóźwiak.

W ten sposób obie strony przerzucają się odpowiedzialnością. Resort finansów w wydanym kilka tygodni temu komunikacie przekonywał: "Miasto stołeczne Warszawa niechybnie pospieszyło się. Taka jest nasza ocena. Nie czekało na naszą odpowiedź, nie dopytywało się o sprawy, nie poinformowało nas, że sprawa jest pilna".

Pytana o to prezydent Warszawy odpowiada pytaniem na pytanie: - A co innego ma powiedzieć ministerstwo? Zrzuca winę na kogoś innego. My mamy obowiązek wydania nieruchomości, których nie ma na liście indeminizacyjnej. Chmielnej nie było. Na mocy kodeksu postępowania administracyjnego, ministerstwo jest zobowiązane wydać decyzję w ciągu 60 dni. Czekaliśmy ponad dwa lata. Jeszcze za mało? - pyta.

Jóźwiak: wyciągnęliśmy wnioski

Kiedy dopytujemy o wnioski, jakie płyną z tej sprawy dla władz Warszawy, odpowiada wymijająco. - Cały czas uczymy się, że są przypadki coraz bardziej skomplikowane. Proste zwroty się skończyły – mówi i dodaje, że sprawa z Chmielną "na pewno wpłynie na długość zwrotów i tempo będzie mniejsze".

Więcej szczegółów podaje wiceprezydent Jóźwiak, odpowiedzialny właśnie za reprywatyzację.

- Wyciągnęliśmy wnioski z tej sprawy – podkreśla zdecydowanie. - Zaostrzyliśmy procedury dotyczące zwrotów działek, zwłaszcza tam, gdzie mamy do czynienia z podmiotami zagranicznymi – dodaje. Przypomina, że procedury te zmieniały się na przestrzeni lat. Początkowo działki czy budynki objęte roszczeniami sprawdzano na specjalnej liście w ministerstwie finansów. Lista miała zawierać spis nieruchomości, które na mocy umów międzynarodowych zostały już spłacone. - Lista miała być też wiarygodna i aktualna, lecz szybko okazało się, że nie jest, bo nie wszystkie nieruchomości są na niej wymienione – komentuje Jóźwiak.

- Od 2008 roku, decyzją ówczesnego wiceprezydenta Jakubiaka, przy każdej sprawie, gdzie występował jakiś podmiot zagraniczny lub obco brzmiące nazwisko, wysyłaliśmy do ministerstwa pisma. Pytaliśmy czy dany podmiot był objęty indeminizacją i czy mógł otrzymać odszkodowanie, czy też nie – wspomina i zapewnia: - Tak samo było w sprawie działki przy Chmielnej 70.

- Teraz postanowiliśmy jeszcze bardziej zaostrzyć procedury – mówi Jóźwiak. - Nie tylko sprawdzamy na liście i wysyłamy pismo. Wysyłamy też wniosek o wszczęcie postępowania indeminizacyjnego. Wszystko po to, żeby mieć jasną odpowiedź, czy indeminizacja była, czy też nie. Jeśli nie, ministerstwo w toku kodeksu postępowania administracyjnego musi odmówić wszczęcia takiego postępowania – tłumaczy.

W tym celu w miejskim biurze gospodarki nieruchomościami został powołany nowy pełnomocnik, który zajmuje się sprawami związanymi z indeminizacją. - Będziemy teraz zasypywać resort finansów wnioskami. Skoro urzędnicy resortu nie odpowiadali nam na pisma, to w takim razie będą musieli wydawać decyzję w toku postępowania administracyjnego – dodaje wiceprezydent.

Biała księga reprywatyzacji

Oprócz tego, władze Warszawy zapowiedziały wydanie tzw. "białej księgi" w sprawie reprywatyzacji. Deklaracja padła z ust samej Hanny Gronkiewicz-Waltz pod koniec czerwca.

Na jakim etapie są dzisiaj prace? - Biała księga cały czas się robi. To ma być biała księga, a nie krótka informacja. Wszystkie przypadki zwrotów i decyzję chcemy przedstawić. Będą opisane odszkodowania, postawy prawne. To co zrobiliśmy, jakie wnieśliśmy akta prawne, jakie były orzeczenia sądowe – odpowiada prezydent.

W rozmowie z tvnwarszawa.pl 20 maja rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk zapowiedział, że cały dokument "będzie gotowy za 6-8 tygodni". Co oznacza, że w lekturę białej księgi powinniśmy zagłębić się w najpóźniej w połowie lipca.

Działka w prywatnych rękach. "Mogą robić, co chcą"

Co dalej z cenną działką na placu Defilad? Na sesji Rady Warszawy w maju ratusz zadeklarował, że będzie chciał ją odzyskać. - Dopóki ministerstwo nie wyda odpowiedniego dokumentu, nie jesteśmy w stanie nic zrobić – mówi teraz Jarosław Jóźwiak. - Obecnie działka cały czas należy do trójki prywatnych właścicieli i niestety mogą z nią robić co chcą – dodaje.

Wysłaliśmy do resortu finansów pytania dotyczące działki na placu Defilad i postępowania, które w tej sprawie się toczy. Na jakim etapie są prace i co dalej z cennym gruntem.

"Analizie, pod kątem wypłaty odszkodowania za nieruchomość położoną przy dawnej ul. Chmielnej, poddano 14 000 dokumentów w języku duńskim, spośród których obecnie wyodrębniono już ok. 247 stron. Skompletowana dokumentacja zostanie przekazana do tłumaczenia przysięgłego" – czytamy w odpowiedzi przesłanej do naszej redakcji.

CZYTAJ TAKŻE: Awantura na sesji w sprawie reprywatyzacji:

Protest na sesji rady miasta
Protest na sesji rady miastaArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Karolina Wiśniewska

Pozostałe wiadomości

Stołeczna policja poinformowała o zatrzymaniu obywatela Chin podejrzanego o zabójstwo 42-letniego Litwina. Do zdarzenia doszło w poniedziałek. Strzał padł w barze w Wólce Kosowskiej, ofiara zmarła w Nadarzynie.

Podejrzany o oddanie śmiertelnego strzału w Wólce Kosowskiej w rękach policji

Podejrzany o oddanie śmiertelnego strzału w Wólce Kosowskiej w rękach policji

Źródło:
PAP

Zmiana regulaminu korzystania z ogrodów Łazienek Królewskich. Dyrekcja wprowadziła zakaz korzystania z tamtejszych trawników. "Już niebawem kapcie na zmianę będzie trzeba brać ze sobą" - komentują oburzeni decyzją warszawiacy. W sprawie interweniował też stołeczny radny.

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Policjanci zatrzymali 52-latka, który, zjeżdżając z drogi ekspresowej S7, wjechał na węźle pod prąd i uderzył w bariery. Mężczyzna miał prawie cztery promile alkoholu w organizmie.

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek Zarząd Dróg Miejskich wprowadził nową organizację ruchu w rejonie ulic Złotej i Zgoda. Ma to związek z ich kompleksową przebudową.

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore  zmiany dla kierowców

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore zmiany dla kierowców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tirze, który był poza systemem elektronicznego nadzoru transportu, znaleźli 14 milionów nielegalnych papierosów. Tego samego dnia przejęli też mniejszy transport wyrobów tytoniowych i zlikwidowali małą bimbrownię.

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na przejeździe kolejowym w Ołtarzewie, gdzie na początku lipca zginął maszynista, nie ma już ograniczenia prędkości do 20 km/h dla pociągów. Wdrożono rozwiązanie, które ma upłynnić ruch na drodze prowadzącej przez tory.

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Instalacja z maków na placu Piłsudskiego miała upamiętniać poległych żołnierzy polskich pod Monte Cassino i konie w służbie Wojska Polskiego. Podczas czwartkowych uroczystości kwiaty zostały powyrywane. Właściciele apelują o ich zwrot.

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Źródło:
PAP

W piątek rano pątnicy z Praskiej Pielgrzymki Pieszej wyruszyli z Warszawy w drogę na Jasną Górę w Częstochowie. Tradycja tej pielgrzymki sięga XVII wieku.

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Źródło:
PAP

Po długim weekendzie wykonawca linii tramwajowej do Miasteczka Wilanów otworzy wschodnią jezdnię ulicy Sobieskiego. To oznacza zmiany w kursowaniu kilku linii autobusowych.

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śpiącą na ławce na Pradze Południe 28-latkę obudzili strażnicy miejscy. Okazało się, że mieszkanka Wawra była kompletnie pijana. Wynik badania alkomatem to aż blisko pięć promili.

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latek zgłosił kradzież auta, które - jak się okazało - stało na policyjnym parkingu w innym powiecie. W jego historii były luki. W końcu przyznał się, że sam porzucił samochód, bo chciał uniknąć kary. Teraz ma jeszcze większe problemy.

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wykorzystują długi weekend na wymianę nawierzchni ulicy Czerniakowskiej. Zamknięta pozostaje jezdnia w kierunku Śródmieścia, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Gagarina. Kierowcy jeżdżą objazdami, trasy zmieniły też autobusy.

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zlikwidowali nielegalną uprawę konopi pod Warką (Mazowieckie). Rośliny skrywał foliowy tunel, były między rosnącymi tam pomidorami. Zatrzymano 44-latka.

Między pomidorami uprawiał konopie

Między pomidorami uprawiał konopie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia "zapolowali" na piratów drogowych i pochwalili się efektami swojej pracy. Jeden z kierowców pędził 204 kilometry na godzinę drogą ekspresową, drugi 126 w obszarze zabudowanym. Pośpiech kosztował ich po pięć tysięcy złotych i 15 punktów karnych.

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie rowerzystki zderzyły się na bulwarach nad Wisłą. Jedna uciekła z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy drugiej, która z potłuczeniami i zawrotami głowy trafiła do szpitala.

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na drodze krajowej numer 62 pod Legionowem (Mazowieckie) doszło do zderzenia auta osobowego z ciężarówką. Jak podali strażacy, do szpitala trafiły cztery osoby. Jak ustaliliśmy, wśród rannych jest roczne dziecko. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 36-letniego mężczyznę z Wyszkowa, który po pijanemu zjechał z drogi na pobocze i uderzył w drzewo. Z kierowcą, który miał w organizmie 2,5 promila alkoholu, podróżowały dwie nastolatki, też pijane. Tego samego dnia w tej samej okolicy zatrzymany został 34-latek, który wsiadł za kierownicę, mając aż 3,5 promila.

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Źródło:
tvn24.pl

Ryanair ograniczy ruch lotniczy w porcie Warszawa-Modlin o 50 procent w tegorocznym sezonie zimowym - poinformowali przedstawiciele irlandzkiego przewoźnika. Zarząd portu w Modlinie na razie nie udziela komentarza w tej sprawie.

Ostre cięcie połączeń

Ostre cięcie połączeń

Źródło:
PAP

- Polska formalnie podejmie starania o organizację igrzysk olimpijskich - oświadczył w piątek premier Donald Tusk na wspólnej konferencji prasowej z ministrem sportu i turystyki Sławomirem Nitrasem w Karczewie. Jak mówił szef rządu, "realna perspektywa, biorąc pod uwagę wstępne decyzje, zobowiązania, deklaracje Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego", to 2040 lub 2044 rok.

Premier: będziemy ubiegać się o organizację igrzysk olimpijskich

Premier: będziemy ubiegać się o organizację igrzysk olimpijskich

Źródło:
TVN24