Najnowsze

POLIN najlepszym muzeum w Europie

Najnowsze

Europejski sukces Muzeum POLIN
Fakty TVNEuropejski sukces Muzeum POLIN

Muzeum Historii Żydów Polskich zostało wyróżnione prestiżową nagrodą European Museum of the Year Award. To pierwsze takie wyróżnienie dla polskiej placówki w blisko czterdziestoletniej historii konkursu.

Nagroda dla najlepszego europejskiego muzeum trafiła do POLIN jako wyraz uznania za wyjątkową działalność placówki. Wysoko oceniono unikatową atmosferę miejsca, nietypową prezentację wspólnej historii Żydów i Polaków oraz kreatywne podejście do edukacji.

Jurorzy docenili też umiejętność mówienia o trudnych tematach w duchu wzajemnego szacunku i zrozumienia.

Decyzję o nadaniu nagrody placówce podjął sąd konkursowy. Jak wspomina dyrektor muzeum, jego członkowie kilka razy przyjeżdżali do muzeum jawnie -rozmawiali z personelem i zwiedzającymi - tajnie.

"Muzeum najwyższej klasy"

- Nagroda ta jest potwierdzeniem, że POLIN to muzeum najwyższej klasy – powiedział dyrektor Dariusz Stola, dyrektor.

- Jurorów, którzy obejrzeli setki muzeów w całej Europie, urzekła przede wszystkim przemyślana wystawa stała poświęcona tysiącletniej historii Żydów w Polsce. Ukazuje ona bogactwo kultury i dramatyczne dzieje – dodał.

Władze muzeum zabiegają o to, aby to miejsce żyło i skupiało się nie tylko na tragicznej historii holocaustu, ale też wspaniałej tysiącletniej historii Żydów w Polsce. Ta ułożona jest epokami. Zaczyna w średniowieczu, a kończy na czasach współczesnych.

W muzeum zobaczymy m.in. XVII-wieczną, ręcznie malowana synagogę czy żydowską ulicę w XX-leciu międzywojennym.

To co wyróżnia to miejsce, to m.in. fakt, że można w nim dotknąć każdego eksponatu. - Interaktywne placówki to fantastyczna rzecz, zwłaszcza dla dzieci – przyznaje jedna ze zwiedzających.

Najlepszy spośród 49 kandydatów

To nie pierwszy sukces tego muzeum. Już w ubiegłym roku uzyskało ono miano jednego z najpopularniejszych muzeum w Polsce. Wtedy też odwiedziło je około 350 tys. ludzi, w tym mnóstwo obcokrajowców.

W tegorocznej edycji, obok Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, o tytuł najlepszej placówki Europy ubiegało się 49 kandydatów z 24 krajów.

Nagroda ma charakter przechodni. Przez najbliższy rok będzie można ją podziwiać w siedzibie Muzeum Historii Żydów Polski.

PAP/kw

Pozostałe wiadomości