"Szprycha 2010" dla prezydent Warszawy

Najnowsze

| Newspixfot. TVN Warszawa

- Komunikacja miejska jest coraz bardziej przyjazna dla niepełnosprawnych - mówi Marek Sołtys, który działa na ich rzecz. - To zasługa urzędującej prezydent - chwali. Fundacja, którą powołał wręczy więc Hannie Gronkiewicz-Waltz specjalną statuetkę: Szprycha 2010. Tym wyróżnieniem mają być co roku nagradze osoby, dzięki którym życie osób z niepełnosprawnością w stolicy jest łatwiejsze.

- Nie chodzi o sympatie polityczne. Żaden prezydent nie zrobił tyle, żeby komunikacja miejska była przyjaźniejsza dla niepełnosprawnych - uzasadnia Marek Sołtys, znany jako Szalony Wózkowicz.

I wylicza ostatnie zmiany na lepsze: wymiana autobusów na niskopodłogowe oraz zakup 186 tramwajów niskopodłogowych z automatycznymi rampami dla wózków - to najważniejsze z nich.

Na tym nie koniec. Po spotkaniu z prezydent miasta metro rozpoczęło rozmowy z jego fundacją orędującą za niepełnosprawnymi, Towarzystwem Przyjaciół Szalonego Wózkowicza, na temat udogodnień na stacjach. Chodzi o montaż ramp oraz wyświetlaczy, które poinformują, kiedy przyjedzie najbliższy pociąg niskopodłogowy. TPSW chce też, żeby w metrze powstał punkt, w którym osoba na wózku mogłaby poczekać na dogodny pociąg.

Nowa nagroda

Dlatego Hanna Gronkiewicz-Waltz dostanie od TPSW statuetkę Szprycha 2010. Tą nagrodą organizacja chce odznaczać co roku osoby, które zasłużyły się w działalności na rzecz osób z niepełnosprawnością.

- Mamy nadzieję, że wyróżnienie stanie się zarówno podziękowaniem czy docenieniem jak i zachętą do dalszego działania - podkreśla Sołtys.

Trzech nagrodzonych

Odznaczenia Towarzystwo Przyjaciół Szalonego Wózkowicza wręczy 21 marca. Oprócz prezydent dostaną je prezes fundacji "Otwarte Drzwi" Anna Machalica - za działanie na rzecz środowisk osób z niepełnosprawnością i osób bezdomnych i dziennikarz Wojciech Karpieszuk - za przedstawianie społeczeństwu problemów osób z niepełnosprawnością, starszych i nie radzących sobie w życiu.

TPSW podziękuje też lokalom i teatrom, które przystosowały się do potrzeb osób z niepełnosprawnością.

mz/ec

Źródło zdjęcia głównego:  | Newspix