O Warszawie mówi: "Jest Wyzywająca", "To przepiękna kosmiczna wioska", a nawet "Nigdy nie będzie należeć do przyjezdnych". Pisarz Andrzej Stasiuk urodził się na Grochowie, ale dziś mieszka w Wołowcu w Beskidzie Niskim. W czwartek będzie gościem Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza na rynku Starego Miasta.
- To kolejne spotkanie z cyklu "Formuły retoryczne". Jesteśmy nastawieni na bezpośrednią konfrontację. Udało nam się zrezygnować z krytyków literackich, dyżurnych dziennikarzy i oddać pisarza bezpośrednio w ręce młodej publiczności - studentów lub młodych autorów – mówi Bartłomiej Kwasek z Muzeum Literatury.
Młodzież vs Stasiuk
Polemizować i spierać z pisarzem będzie trybunał retoryczny. Tym razem w jego składzie znajdą się młodzi studenci.
- Dzięki temu spotkania te mają bardzo żywy charakter. Trybunał retoryczny powstał z idei konfrontacji pisarza z młodą publicznością i ta idea sprawdza się jak dotąd rewelacyjnie – kończy Bartłomiej Kwasek.
Bardziej gawędziarz, niż mówca
Dzięki temu jest szansa, że spotkanie to będzie inne niż typowy "wieczorek literacki". – Andrzej jest świetnym mówcą. Jak się rozkręci rozmowa z nim staje się gawędą. Umie przykuwać uwagę. Choć znam go już 20 lat, jutro chętnie zapytam go o mongolskie stepy. Ostatnio tam podróżował i podobno zrobiły na nim kolosalne wrażenie – mówi Jarosław Klejnocki, który zrobi wprowadzenie do spotkania.
Przyjdzie około 200 osób
Będzie to trzecie spotkanie z cyklu "Formuły retoryczne". Na poprzednich gośćmi byli Stefan Chwin i Jerzy Sosnowski. Organizatorzy przewidują, że na spotkanie ze Stasiukiem przyjdzie około 200 osób. Warto w Muzeum Literatury pojawić się wcześniej, by zająć sobie wygodne miejsce.
2 czerwca, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza
Rynek Starego Miasta 20, godz. 18:00, wstęp darmowy
Temat spotkania: "O literaturze oraz o historii, która staje się geografią"
Andrzej Stasiuk (1964 r.) - Poeta, prozaik, eseista, dramatopisarz, wydawca. Laureat nagrody Fundacji Kultury (1994), Fundacji im. Kościelskich (1995), im. S. B. Lindego (2002), kilkakrotnie nominowany do literackiej nagrody Nike. W 2005 r. otrzymał Nike za Jadąc do Babadag.
Jego książki są tłumaczone na niemal wszystkie europejskie języki, a także na koreański. Mieszka w Beskidzie Niskim.
band/ec
Źródło zdjęcia głównego: | Getty Images