"Wszystko gra" w Centrum Nauki Kopernik

Wystawa "Wszystko gra" w CNK
Wystawa "Wszystko gra" w CNK
Dawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl fot. Bartłomiej Zborowski / PAP
Wystawa "Wszystko gra" w CNKDawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl fot. Bartłomiej Zborowski / PAP

Czy fala dźwiękowa łaskocze? Jak wygląda muzyka? Ile tonów kryje łazienkowy kafel? Przekonają się o tym goście Centrum Nauki Kopernik, w którym otwarto muzyczną wystawę czasową - Wszystko gra. Z eksponatów będzie można korzystać do marca 2013 roku.

Wszystko gra to pierwsza interaktywna wystawa czasowa w Centrum Nauki Kopernik. Można skorzystać na niej z dziewiętnastu nietypowych instrumentów, które pozwalają przeprowadzić zaskakujące doświadczenia muzyczne. Ich twórcą jest Michael Bradke - niemiecki muzyk i pedagog, który od 20 lat konstruuje instalacje dźwiękowe.

Wszystko wokół nas gra, grają czarne dziury, śpiewają wieloryby, a bicie serc naszych matek było pierwszym dźwiękiem jaki słyszeliśmy w naszym życiu. Tą wystawą chcemy pokazać, jak ważne miejsce w naszym życiu zajmuje muzyka - powiedział dyrektor Centrum Nauki Kopernik (CNK) Robert Firmhofer.

Mikroskopy i dźwięk

Dźwiękowe mikroskopy pozwolą usłyszeć przedmioty na co dzień milczące, takie jak patyczek do lodów czy krajalnica do jajek. Będzie można sprawdzić, czy nasz głos nie zgubi się na zakrętach pozwijanej rury i czy balansując własnym ciałem potrafimy zagrać melodię na jednej strunie.

Grający na Butelkopianie przekonają się, że wysokość dźwięku zależy od wielkości butelki, w którą uderzamy pałeczką i od ilości nalanej do niej wody. Oprócz tego na zwiedzających czekają m.in. Ksylofon, czyli gigantyczne, drewniane cymbały Klepane organy, na których będzie można skomponować piosenkę Transformator głosu i przestrzenny model ludzkiego ucha.

Część eksponatów jest typowo naukowych poświęconych wibracjom materiałów. Mamy instrumenty, w których to materiał - metal, szkło, drewno - wibruje i wydaje dźwięki. Mamy instrumenty, w których struna zmienia dźwięk, mamy też takie, w których wibruje powietrze - opisywał Michael Bradke.

Wiele instrumentów na wystawie zachęca do wspólnego muzykowania. Można szukać własnych wzorów, melodii, porządku w chaosie muzyki. Chodzi o to by bawić się dźwiękiem, a potem w domu zacząć grać na instrumentach i tworzyć muzykę - zachęcał autor wystawy.

Muzyka postrzegana jako sztuka?

Dyrektor CNK przypomniał, muzyka nie zawsze była postrzegana jako sztuka. Za czasów Pitagorasa była częścią nauki. W średniowieczu muzykę wykładano na uniwersytetach jako część kwadrywium matematycznego obok: geometrii, algebry i astronomii. Dopiero w XVII w. zaczęto postrzegać ją jako część indywidualnego wyrazu twórczego nas ludzi i oddzielono ją od zjawisk fizycznych - powiedział Robert Firmhofer.

Jak wyjaśniał, muzyka jest także formą współżycia społecznego, buduje relacje między ludźmi, pomaga nam się uczyć i rozwijać talenty.

Dzięki słuchaniu i uprawianiu muzyki rozwijamy też talent matematyczny. Muzyka składa się z dźwięku, ale to co różni muzykę od dźwięku, to jego organizacja. To złożenie jest wykonane w wyniku wkładu dodatkowego instrumentu muzycznego - mózgu twórcy. Muzyka tym się różni od kakofonii dźwięków, że zawiera przeżycia, uczucia i intelektualny wkład twórcy - wyjaśniał prof. Łukasz Turski z Rady Programowej CNK.

Wystawa będzie otwarta do 17 marca 2013 roku. Do wstępu upoważnia standardowy bilet do Centrum Nauki Kopernik.

PAP/bf

Pozostałe wiadomości

Cierpiąca na nieuleczalną chorobę genetyczną pięcioletnia Debora mieszka z rodzicami na warszawskim Grochowie. Rodzina ma samochód, który parkuje przed swoim blokiem, na miejscu dla osób z niepełnosprawnościami. Często, jak mówi mama pięciolatki, miejsce jest zastawiane autami przez osoby bez uprawnień, na co reagują rodzice dziewczynki. Ktoś w akcie zemsty zniszczył ich auto. Policja ustala sprawców.

Reagowali na nieprawidłowe parkowanie. Auto rodziców chorej pięciolatki zniszczone

Reagowali na nieprawidłowe parkowanie. Auto rodziców chorej pięciolatki zniszczone

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zatrzymany w Radomiu kierowca nie dość, że jechał ponad 100 kilometrów na godzinę w terenie zabudowanym, to w dodatku był pijany, a w aucie wiózł kilkuletnie dziecko. Mężczyzna za swoje nieodpowiedzialne zachowanie odpowie przed sądem.

Przekroczył prędkość, był pijany i wiózł kilkuletnie dziecko

Przekroczył prędkość, był pijany i wiózł kilkuletnie dziecko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończył się pierwszy etap budowy głównego budynku Panoptikum w Lesznowoli. Według zapowiedzi ministry kultury Hanny Wróblewskiej, to miejsce będzie "ważnym centrum konserwacji, digitalizacji, ale będzie też służyło podniesieniu kompetencji muzealników". Obiekt o powierzchni 21 tysięcy metrów kwadratowych pomieści między innymi magazyny muzealne.

Tutaj trafią eksponaty z muzealnych magazynów

Tutaj trafią eksponaty z muzealnych magazynów

Źródło:
PAP

Uroczystości Bożego Ciała w Warszawie oznaczają utrudnienia dla komunikacji miejskiej. W czwartek przez ulice przejdą procesje, co wiąże się ze zmianami w ruchu. Autobusy pojadą objazdami.

Procesje Bożego Ciała w stolicy i zmiany w ruchu

Procesje Bożego Ciała w stolicy i zmiany w ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czasie drugiej wojny światowej działało tam pogotowie opiekuńcze dla żydowskich dzieci. Po wojnie spotykali się tam artyści, dla których budynek stał się przestrzenią eksperymentów. Decyzją Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków do rejestru został wpisany unikatowy Dom Hanny i Gabriela Rechowiczów przy ulicy Lekarskiej 9 w Warszawie.

"Artyści na elewacjach wykonali mozaikę z przyniesionych z Wisły kamieni"

"Artyści na elewacjach wykonali mozaikę z przyniesionych z Wisły kamieni"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przed budynkiem Nuncjatury Apostolskiej w Warszawie odbyła się manifestacja pod hasłem "Solidarni z osobami skrzywdzonymi". Miała związek z decyzją biskupów, którzy poinformowali, że prymas Polski abp Wojciech Polak nie będzie już pracował w komisji ds. pedofilii. 

"Stoimy, by wyrazić solidarność z osobami skrzywdzonymi w Kościele"

"Stoimy, by wyrazić solidarność z osobami skrzywdzonymi w Kościele"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, tvn24.pl

We Włochach doszło do awantury pomiędzy 24-letnim obywatelem Ukrainy a jego 50-letnim znajomym z Gruzji. Jak ustaliła policja, młodszy z mężczyzn ranił nożem 50-latka. Poszkodowany trafił do szpitala, a podejrzany usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa.

Pili alkohol, jeden ranił drugiego nożem

Pili alkohol, jeden ranił drugiego nożem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokurator postawił zarzut usiłowania zabójstwa 35-latkowi, który zaatakował nożem 33-latka podczas Dni Ursynowa.

Atak na imprezie plenerowej. Nożownik z Ursynowa usłyszał zarzut

Atak na imprezie plenerowej. Nożownik z Ursynowa usłyszał zarzut

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeszcze w tym roku ma zakończyć się budowa wiaduktu na Chełmżyńskiej. Wiaduktem Trasy Łazienkowskiej nad Saską Kępą kierowcy pojadą dopiero w lipcu przyszłego roku. Przetarg na przebudowę Grzybowskiej utknął na etapie ponownej oceny ofert.

W tym roku oddadzą ważny wiadukt. Ale są też komplikacje

W tym roku oddadzą ważny wiadukt. Ale są też komplikacje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ogień pojawił się dachu jednego z budynków Instytutu Lotnictwa. W obiekcie był prowadzony generalny remont. W początkowej fazie pożaru panowało silne zadymienie. W sumie ewakuowano 45 osób.

Pożar w Instytucie Lotnictwa

Pożar w Instytucie Lotnictwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ta inwestycja była zapowiadana już od kilkunastu lat i początkowo miała zakończyć się w 2029 roku. Ministerstwo Infrastruktury podało jednak, że remont linii średnicowej złapał opóźnienie. Powód? Projektowanie tuneli średnicowych trzeba zacząć od nowa. Mają pełnić funkcję schronów.

Na remont linii średnicowej trzeba będzie jeszcze poczekać

Na remont linii średnicowej trzeba będzie jeszcze poczekać

Źródło:
"Gazeta Stołeczna", tvnwarszawa.pl

W Sądzie Okręgowym w Płocku odbył się drugi proces w głośnej sprawie uprowadzenia i zabójstwa Krzysztofa Olewnika. Do zbrodni doszło ponad 20 lat temu. Uniewinniony został przyjaciel ofiary Jacek Krupiński. Zapadły też wyroki na kolejnych oskarżonych. Wszystkie nieprawomocne.

Sąd uniewinnił przyjaciela zamordowanego Krzysztofa Olewnika

Sąd uniewinnił przyjaciela zamordowanego Krzysztofa Olewnika

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Pijany kierowca siedział za kierownicą ursusa i przemierzał wieczorem jedną z miejscowości pod Przasnyszem. O zdarzeniu poinformował policję świadek. Okazało się, że 41-latek był kompletnie pijany.

Kompletnie pijany prowadził ciągnik, zauważył go inny kierowca

Kompletnie pijany prowadził ciągnik, zauważył go inny kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W zabytkowej, opuszczonej kamienicy przy Górnośląskiej 22 runął strop. Mieszkańcy przylegającego budynku skarżą się na dramatyczny stan zabytku. Zwracają uwagę na to, że już w przeszłości dochodziło tam do licznych incydentów. Boją się o własny budynek. Konserwator zabytków rozkłada ręce. Już trzy lata temu wydał nakaz zabezpieczenia kamienicy. Nic to nie dało.

Opuszczona kamienica się rozpada. Sąsiedzi boją  się, że zniszczy też ich budynek

Opuszczona kamienica się rozpada. Sąsiedzi boją się, że zniszczy też ich budynek

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

W środę mija 27. dzień strajku okupacyjnego na Uniwersytecie Warszawskim. Przedstawiciele studentów podpisali już w zeszłym tygodniu porozumienie z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Po południu planowane są negocjacje z władzami uczelni. Strajkujący mają pięć postulatów, zwracają głównie uwagę na pogarszające się warunki studiowania.

Strajk na Uniwersytecie Warszawskim. Będą negocjacje z uczelnią

Strajk na Uniwersytecie Warszawskim. Będą negocjacje z uczelnią

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Oszuści przekonali 30-letniego mieszkańca powiatu mławskiego (Mazowieckie), że bierze udział w policyjnej akcji wymierzonej przeciwko korupcji z udziałem pracowników poczty i banku. By "uchronić" swoje oszczędności, przelał je na "policyjne konto". W ten sposób mężczyzna stracił ponad 100 tysięcy złotych.

Myślał, że bierze udział w policyjnej akcji. Stracił ponad 100 tysięcy złotych

Myślał, że bierze udział w policyjnej akcji. Stracił ponad 100 tysięcy złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczni policjanci na gorącym uczynku zatrzymali kieszonkowca. Widzieli, jak ukradł portfel z pieniędzmi i dokumentami. Nie była to jedyna okradziona przez niego osoba w tym miejscu. W przeszłości 67-latek był też już za to karany.

Kieszonkowiec na bazarku. Nie wiedział, że jest obserwowany

Kieszonkowiec na bazarku. Nie wiedział, że jest obserwowany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga w Warszawie poinformowała o zarzutach prania brudnych pieniędzy dla 17 osób. Wśród zatrzymanych są osoby podejrzane o udział w organizowanej grupie przestępczej. Zawiadomienie w tej sprawie złożył bank, który dopatrzył się podejrzanej transakcji opiewającej na milion euro.

Zaczęło się od przelewu na milion euro. 17 osób z zarzutami prania pieniędzy

Zaczęło się od przelewu na milion euro. 17 osób z zarzutami prania pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rozpoczął się proces Łukasza Żaka, oskarżonego o spowodowanie śmiertelnego wypadku na Trasie Łazienkowskiej w Warszawie. Według biegłych mężczyzna w chwili wypadku był pijany, a swoją jazdę nagrywał telefonem komórkowym.

Tragiczny wypadek na Trasie Łazienkowskiej. Łukasz Żak w sądzie przepraszał

Tragiczny wypadek na Trasie Łazienkowskiej. Łukasz Żak w sądzie przepraszał

Źródło:
PAP, TVN24

W Parku Strumykowa na warszawskiej Białołęce mężczyzna został trafiony strzałą w kolano. Obok 34-latek trenował strzelanie do tarczy. Poszkodowany trafił do szpitala, łucznik do policyjnego komisariatu.

Odpoczywał na ławce w parku. Nagle nadleciała strzała

Odpoczywał na ławce w parku. Nagle nadleciała strzała

Źródło:
tvnwarszawa.pl