Przygotuj się na:

ZMIANY I UTRUDNIENIA NA GÓRCZEWSKIEJ

Od nocy z 31 maja na 1 czerwca ruch w obu kierunkach będzie odbywał się jezdnią w kierunku centrum.

  Internetowa pustynia: Warszawa

  Najnowsze

  | EurosportTu mają powstać nowe nadajniki z Wi-Fi fot. TVN Warszawa

  - Na przełomie maja i czerwca uruchomimy 11 nowych nadajników z bezpłatnym internetem - chwali się miasto. Ale to tylko kropla w morzu potrzeb. Zaledwie 4 procent powierzchni stolicy jest objęte darmowym internetem. Sprawdziliśmy, jak to wygląda w innych polskich miastach?

  Nowe nadajniki mają pojawić się m.in. na Nowym Świecie, placu Trzech Krzyży i placu Grzybowskim, a także na Powiślu , czyli w miejscach najchętniej odwiedzanych przez turystów.

  Ursynów idzie w ślady Bemowa

  Z bezpłatnego internetu mogą korzystać także mieszkańcy Bemowa. Do dziś jest to niestety jedyna dzielnica, która - nie oglądając się na niemoc urzędników w ratuszu - rozwija swoją sieć. Dzięki temu dziś prawie 80 procent powierzchni dzielnicy jest w zasięgu darmowego internetu.

  Swoim mieszkańcom niespodziankę szykuje także Ursynów. - Na początek będzie dostępny tylko w parku im. Jana Pawła II. Jeżeli okaże się, że dobrze działa, zainstalujemy nadajniki w trzech innych parkach: Lasku Brzozowym, Przy Bażantarni i Kopie Cwila – zapowiada Piotr Guział, burmistrz dzielnicy.

  Usługa ma być dostępna jeszcze przed wakacjami. – Będzie nas kosztować napewno dużo mniej, niż na Bemowie, ale konkretnej sumy jeszcze dziś podać nie mogę – dodaje Guział.

  Na Woli mają (tylko) plan

  Niestety w ślady Bemowa i Ursynowa nie pójdą urzędnicy z Woli, którzy już na początku 2009 roku informowali o programie "internet socjalny". Zakładał on instalację nadajników w rejonie Ulrychowa, Koła, Młynowa oraz parków: Sowińskiego, Moczydło, Lasek na Kole i Szymańskiego. Od tamtej pory nic się jednak w tej sprawie nie zmieniło.

  - Nie mamy pieniędzy – odpowiada wprost Monika Beuth-Lutyk, rzeczniczka Woli.

  Niezrealizowana obietnica

  Bezprzewodowy internet w całej Warszawie to jedna z obietnic wyborczych Hanny Gronkiewicz-Waltz jeszcze z 2006 roku.

  Przed dwoma laty Urząd Komunikacji Elektronicznej ogłosił przetarg na częstotliwości sieci Wi-Max, następcy sieci wi-fi. Warszawa w przetagu nie wystartowała, mimo że wtedy, miała największe szanse na wygraną. Gdyby tak się stało, dziś w stolicy internet byłby niemal wszędzie.

  Rzeszów i Gdynia

  Stołeczni urzędnicy mogliby się wiele nauczyć od swoich kolegów z Rzeszowa. Około 40 procent miasta jest pokryte darmowym internetem. – Bezpłatny internet jest elementem sieci teleinformatycznej, jaką stworzyliśmy kilka lat temu. Projekt kosztował nas 9 mln zł, z czego ponad 7 dała nam Unia Europejska – tłumaczy Lesław Bańdur, dyrektor biura obsługi informatycznej.

  W Gdyni do tej pory zamontowano 38 nadajników Wi-Fi. – Jakość połączenia może nie jest najwyższa, ale pozwala sprawdzić pocztę, czy przeglądać strony internetowe – zapewnia Joanna Grajter, rzeczniczka Gdyni. Nadajniki znajdują się w najchętniej odwiedzanych przez turystów miejscach, oraz w większości dzielnic. – Plan zakładał, że w każdej z 22 dzielnic zamontujemy po dwa nadajniki. Niestety nie wszędzie się to do tej pory udało – przyznaje Grajter.

  Z bezpłatnego internetu można korzystać w tych miejscach:

  Stare Miasto, Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat do Świętokrzyskiej oraz skrzyżowanie Świętokrzyskiej i Tamki, Powiśle w rejonie ulicy Browarnej od Karowej do Tamki, Pasaż Wiecha, WOM-y w urzędach dzielnicowych, większość dzielnicy Bemowo.

  Niedługo Warszawa będzie miała około 30 nadajników. Na początek lata zaplanowane jest zakończenie instalacji kolejnych 12 urządzeń.

  Bezpłatny internet obejmie:

  Plac Trzech Krzyży, Nowy Świat, Rondo de Gaulle'a, ulice Dobra-Lipowa, Aleję Zieleniecką (2 punkty) i Francuską (2 punkty).

  Paweł Radziszewski roody

  Źródło zdjęcia głównego:  | Eurosport