Ile Budapesztu w Warszawie?

Piotr Siła - organizator spotkań
Piotr Siła - organizator spotkań
Piotr Siła - organizator spotkań

Poczciwe ikarusy, pomnik na Białołęce, Franciszek Liszt tuż obok Fryderyka Chopina i langosze przy hali Banacha. Okazuje się, że w Warszawie jest całkiem sporo Budapesztu, czy raczej Węgier.

- Jestem głęboko przekonany, że przyjdzie taki dzień, kiedy nam się uda, że będziemy mieli w Warszawie Budapeszt - oznajmił chwilę po ogłoszeniu sondaży wyborczych Jarosław Kaczyński. Zdanie błyskawicznie zrobiło furorę w sieci.

Prezes PiS nawiązał do niedawnego triumfu Fideszu Wiktora Orbana, któremu udało się odzyskać władzę na Węgrzech po 8 latach rządów postkomunistów. Internauci odebrali jednak Jarosława Kaczyńskiego bardziej dosłownie i kierując się najprostszymi skojarzeniami, już przymierzają się do zapuszczania wąsów i diety gulaszowo-parykowej.

Antagoniści prezesa PiS prześciagają się w złośliwych komentarzach, a sympatycy zwracają uwagę, że nawet jeśli sprawę potraktować dosłownie, to Budapeszt w Warszawie nie musiałby być taki zły. Skorzystaliby na tym np. pasażerowie metra, bo Węgrzy zdążyli się już dorobić czterech linii.

Gaspar Keresztes - Węgierski Instytut Kultury
fot. Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl
Gaspar Keresztes - Węgierski Instytut Kultury fot. Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl

"Te miasta są do siebie podobne"

Nam na razie musi wystarczyć jedna. Ale, jak przekonują sami Węgrzy, Budapesztu w Warszawie i tak jest już całkiem sporo: – Te miasta są do siebie pod pewnymi względami podobne – wyjaśnia Gaspar Keresztes z Węgierskiego Instytu Kultury. - Budapeszt, tak jak Warszawa, jest przedzielony rzeką. Podobnie, jak w stolicy Polski część miasta jest potrzegana jako ta bardziej prestiżowa i elegancka. Druga jako ta niebezpieczna i gorsza – tłumaczy. Chętnie także wciela się w rolę przewodnika po węgierskiej Warszawie.

Śladami Węgier po Warszawie

Z Keresztesem rozmawiamy na chwilę przed koncertem muzyki Franciszka Liszta, który organizowany jest przez jego Instytut w ramach "Węgierskich wtorków". - Właśnie z tym kompozytorem związane jest najmłodsze węgierskie miejsce w Warszawie - zwraca uwagę. Popiersie Liszta odsłonięto w sierpniu w Łazienkach.

fot. Wikipedia, Krzysztof Dudzik, CC BY-SA 3.0
fot. Wikipedia, Krzysztof Dudzik, CC BY-SA 3.0fot. Wikipedia, Krzysztof Dudzik, CC BY-SA 3.0

Raptem kilka miesięcy wcześniej na Białołęce stanął pomnik László O'svátha – węgierskiego bohatera narodowego.

Podobnych miejsc jest zresztą więcej: - Niedaleko Pałacu Staszica jest tablica z płaczącym gołąbkiem pokoju, którego po wydarzeniach na Węgrzech w 56 roku namalował Franciszek Starowieyski. Z kolei na Starym Mieście wisi tablica poświęcona Jozefowi Antallowi. To węgierski polityk, który organizował pomoc dla polskich uchodźców przybyłych do Wegier po klęsce wrześniowej – wylicza Keresztes.

W Warszawie nie brakuje też kilku węgierskich ulic, oprócz oczywiście samej ulicy Węgierskiej na Ochocie.

Gaspar Keresztes - Węgierski Instytut Kultury
fot. Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl
Gaspar Keresztes - Węgierski Instytut Kultury fot. Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl

Węgry na ulicach...

Ale Warszawę i Budapeszt łączą nie tylko pomniki, ulice, ambasada czy Wegierski Instytut Kultury.

Tysiące mieszkańców stolicy jeszcze nie tak dawno codziennie korzystało z dzieła węgierskich inżynierów, czyli ikarusów. Te pojazdy przez kilka dekad niepodzielnie królowały na stołecznych ulicach, pętlach i w zajezdniach. Pierwszy przegubowy ikarus pojawił się w Warszawie w 1978 roku. Trzy lata później zaczęła kursować pierwsza "solówka", czyli model trzydrzwiowy. CZYTAJ WIĘCEJ

- Inżynierowie mieli zbudować duży autobus, który będzie mógł wozić dużo ludzi i będzie się mieścił w małych uliczkach. Nie mieli przy tym dużo środków. Projekt narodził się w jedną noc, można powiedzieć, że z biedy. Nie przypuszczali chyba, że ich pojazdy będą jeździć nie tylko w kilku europejskich krajach, ale nawet w Ameryce Południowej – opowiada Keresztes.

... i w kuchni

Na temat internetowej twórczości wypowiada się niechętnie. – Może to i kogoś śmieszy, ale Węgry to dużo więcej niż wąsy, papryka i gulasz – zwraca uwagę. I trudno się z nim nie zgodzić. Na pewno jeżeli chodzi o kuchnię. – Jest w Warszawie kilka miejsc, gdzie można spróbować węgierskich specjalności, od kuchni bardzo prostej do tej wyszukanej. Jest oczywiści klasyka Boprince przy ul. Zgoda, można też dobrze zjeść u nas w Instytucie przy ul. Moniuszki albo spróbować langoszy (pieczone na oleju placki, popularna węgierska przekąska – red.) przy hali Banacha.

Bogactwo węgierskiej kuchni będą mogli poznać także uczestnicy "Wegierskich Wtorków" w urzędzie dzielnicy Bemowo. – Chcieliśmy pokazać mieszkańcom prawdziwą węgierską kulturę. Było już spotkanie poświęcone pisarstwu, muzyce. Jeszcze w październiku o kuchni opowiadać będzie Robert Makłowicz – zapowiada Piotr Siła, organizator spotkań. Rozmowę zamyka formułką, której nie mogliśmy w końcu nie usłyszeć: - Polak, Węgier, dwa bratanki. I tego się trzymajmy – ucina.

fot. Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl
fot. Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl

Paweł Radziszewski

Pozostałe wiadomości

Kolizja z udziałem nietrzeźwego kierowcy na Ochocie. Brały w niej udział cztery samochody osobowe, nikt nie ucierpiał.

Cztery auta rozbite, jeden z kierowców pijany. Zderzenie przy Dworcu Zachodnim

Cztery auta rozbite, jeden z kierowców pijany. Zderzenie przy Dworcu Zachodnim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pojawił się nowy pomysł na zagospodarowanie kamienicy po Empiku, nieopodal ronda de Gaulle'a. Wicemarszałkini Senatu i kandydatka na prezydentkę Warszawy Magdalena Biejat zaproponowała, by urządzić tam dom rzemiosła.

Pustostan po Empiku straszy od dwóch lat. Biejat ma pomysł na kamienicę

Pustostan po Empiku straszy od dwóch lat. Biejat ma pomysł na kamienicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w trakcie środowej debaty kandydatów poinformował, że w czwartek zostanie otwarta dla mieszkańców i turystów kładka pieszo-rowerowa łącząca oba brzegi Wisły - na wysokości ul. Karowej na Powiślu i ul. Okrzei na Pradze. Dziś ratusz poinformował, że otwarcie nastąpi o 18, a o 18:30 rozpocznie się pierwszy spacer.

Dziś otworzą most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły. "O 18:30 zapraszamy na spacer"

Dziś otworzą most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły. "O 18:30 zapraszamy na spacer"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

ABW przeprowadziła w środę szereg czynności procesowych, w tym przeszukań na terenie Warszawy i Tychów - poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński. Chodzi o śledztwo w sprawie ujawnionej działalności szpiegowskiej na rzecz Rosji. Jak dodał Dobrzyński, zabezpieczono 48,5 tysiąca euro oraz 36 tysięcy dolarów.

Akcja ABW w Warszawie i Tychach przeciwko siatce rosyjskich szpiegów

Akcja ABW w Warszawie i Tychach przeciwko siatce rosyjskich szpiegów

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Policjanci warszawskiej drogówki dostali zgłoszenie, że na parkingu centrum handlowego przy ulicy Modlińskiej driftuje kierowca mercedesa. Zareagowali natychmiast i przerwali "popisy". Wystawili kierowcy mandat na pięć tysięcy złotych i zatrzymali dowód rejestracyjny auta.

"Popisy" na parkingu kosztowały go pięć tysięcy złotych

"Popisy" na parkingu kosztowały go pięć tysięcy złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 1998 roku zginął pracownik jednej z warszawskich hurtowni. Tej sprawy przez lata nie udawało się wyjaśnić. Teraz śledczy poinformowali o przełomie i zatrzymaniu podejrzanego o zbrodnię. Usłyszał już zarzuty i został aresztowany.

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z mieszkania w Śródmieściu zniknął zegarek warty 40 tysięcy złotych. Zostało puste pudełko, ale nie było żadnych śladów kradzieży.

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

24 automaty znaleźli funkcjonariusze podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej w nielegalnym salonie gier hazardowych, który zlikwidowali w Płońsku (Mazowieckie). Miesiąc temu w tym samym miejscu likwidowali podobny salon.

Dziewięć już działało, 15 było przygotowanych do rozstawienia

Dziewięć już działało, 15 było przygotowanych do rozstawienia

Źródło:
PAP

W ostatni weekend marca Trakt Królewski zmieni się w deptak. Ulice Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście, zwyczajem poprzednich lat, będą zamykane dla ruchu samochodowego.

Krakowskie Przedmieście poleca się na świąteczny spacer. Trakt Królewski znów będzie deptakiem

Krakowskie Przedmieście poleca się na świąteczny spacer. Trakt Królewski znów będzie deptakiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Był pijany i nie miał prawa jazdy, spowodował wypadek. On wyszedł z niego niemal bez szwanku, ale ciężko ranny jest pasażer. 35-letni kierowca został tymczasowo aresztowany.

Był pijany, spowodował wypadek, trafił do aresztu

Był pijany, spowodował wypadek, trafił do aresztu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ponad pół promila alkoholu w organizmie miał 18-letni kierowca, którego zatrzymali po wieczornym, kilkunastokilometrowym pościgu policjanci z Piaseczna.

"Pędził przed siebie, nie zważał na to, jakie zagrożenie stwarza"

"Pędził przed siebie, nie zważał na to, jakie zagrożenie stwarza"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Działający od niespełna trzech lat sklep socjalny Spichlerz ma problemy. Fundacja prowadząca placówkę poinformowała, że czeka ją eksmisja. Urzędnicy odpowiadali, że ta nie płaci czynszu, choć dostała lokal na preferencyjnych warunkach. Na dziś dług wynosi prawie 280 tysięcy złotych. - Fundacja jest nierzetelnym partnerem - twierdzi wiceprezydentka stolicy Aldona Machnowska-Góra. Zaplanowana na czwartek eksmisja została odwołana.

Socjalnemu Spichlerzowi grozi eksmisja. "Czuję się wrobiony, wykorzystany"

Socjalnemu Spichlerzowi grozi eksmisja. "Czuję się wrobiony, wykorzystany"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Start w wyborach na urząd prezydenta Warszawy potwierdziło sześcioro kandydatów: Rafał Trzaskowski, Magdalena Biejat, Tomasz Bocheński, Przemysław Wipler, Janusz Korwin-Mikke i Romuald Starosielec. W TVP Info zorganizowano debatę z ich udziałem. Byli pytani między innymi o edukację, transport, zdrowie, bezpieczeństwo, mieszkania oraz światopogląd. Był też rzut "świerszczem" oraz pytanie o książki do czytania w metrze.

Kandydaci na prezydenta Warszawy między innymi o transporcie i zdrowiu

Kandydaci na prezydenta Warszawy między innymi o transporcie i zdrowiu

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nowe przejście pod torami na stacji Warszawa Gdańska ułatwi podróżnym dostęp na perony i do pociągów oraz usprawni przesiadki na metro, autobusy i tramwaje. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę o wartości około 80 milionów złotych na zaprojektowanie i wybudowanie nowych rozwiązań.

Nowe przejście pod torami i łatwiejszy dostęp na perony. Będą zmiany na stacji Warszawa Gdańska

Nowe przejście pod torami i łatwiejszy dostęp na perony. Będą zmiany na stacji Warszawa Gdańska

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest pozwolenie na budowę, które umożliwia ogłoszenie przetargu na wykonawcę remontu Elizeum, podziemnego salonu księcia Kazimierza Poniatowskiego. - Remont nie będzie ani krótki, ani łatwy. Potrwa trzy lata - zapowiedział stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki.

Jest pozwolenie. Podziemne miejsce schadzek brata króla czeka remont

Jest pozwolenie. Podziemne miejsce schadzek brata króla czeka remont

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Około 200 ewakuowanych osób, blokada dróg dojazdowych do Portu Lotniczego Warszawa-Modlin oraz interwencja pirotechników z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin. Wszystko z powodu porzuconej walizki na parkingu przed terminalem lotniska.

Ewakuacja 200 osób i blokada dróg dojazdowych do lotniska

Ewakuacja 200 osób i blokada dróg dojazdowych do lotniska

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa wagony pociągu osobowego, który zjeżdżał na stację postojową, wyjechały poza tory. Nie było w nim pasażerów. Były utrudnienia w ruchu kolejowym.

Dwa wagony pociągu wypadły z szyn

Dwa wagony pociągu wypadły z szyn

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wiosenna pogoda sprzyja pracom na ostatnim odcinku linii M2 na Bemowie. Na stacji Karolin budowniczowie wybierają już ziemię z poziomu -2, a na Stacji Techniczno-Postojowej rozpoczęło się betonowanie kanałów przeglądowych w halach elektrowozowni.

Są już dwa piętra pod ziemią

Są już dwa piętra pod ziemią

Źródło:
tvnwarszawa.pl