Wszystkie "pekiny" Warszawy

O pojęciu "Pekin"
O pojęciu "Pekin"
Dawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl
O pojęciu "Pekin"Dawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl

Od XIX-wiecznych kamienic, przez budownictwo z czasów PRL-u, po współczesne dokonania deweloperów - szlakiem "pekinów" Warszawy oprowadził nas jeden ze znawców historii stolicy. Na tej liście prym wiedzie Pałac Kultury i Nauki, ale znajdują się na niej głównie budynki mieszkalne, przeludnione, o niskim standardzie.

Kiedy napisaliśmy na tvnwarszawa.pl o jednym z najbardziej znanych "pekinów", czyli o kamienicy przy ul. Złotej 83, internauci przypominali, że tak nazywanych budynków jest w Warszawie więcej.

Pierwsze skojarzenie, które przychodzi na myśl, gdy słyszymy słowo "pekin", to oczywiście Pałac Kultury i Nauki.

Nazwa znakiem niechęci

- Kiedy zaczęto budować Pałac Kultury, ludziom natychmiast skojarzył się z wielkimi kamienicami, zwanych pekinami, bo budynek odpowiednio duży i pewnego rodzaju niechęć do tego rodzaju budownictwa ujawniła się w nadaniu mu tej nazwy. Pomógł skrót: PKiN - twierdzi Jarosław Kaczorowski, znawca Warszawy i przewodnik znany jako Spacerolog Praski.

Nazwa ta odnosi się jednak przede wszystkim do dużych budynków mieszkalnych.

Ze stolicy Chin

- Słowo to pojawiło się prawdopodobnie w okresie międzywojennym, a może nawet jeszcze wcześniej. Związane jest oczywiście z przysłowiowym dziś niemalże rodzajem budownictwa, stosowanym m.in. w stolicy Chin, gdzie na małym obszarze musiało zamieszkiwać wiele osób, w bardzo małych mieszkankach. Wieści o tego rodzaju budownictwie dochodziły do nas prawdopodobnie w związku z dalekowschodnią aktywnością Rosji, w której brali udział także Polacy, w czasach, gdy Warszawa znajdowała się pod carskim zaborem. Docierały więc do nas relacje z Azji i być może już wtedy ukształtowała się ta nazwa - wyjaśnia znawca Warszawy.

- Na przełomie wieków taki był w Warszawie standard w większości mieszkań wyrobników, robotników. Po prostu tak się mieszkało: po kilka osób w jednej izbie. Mieściła się tam łazienka, a właściwie kącik sanitarny, często jedynie z miednicą do mycia i wiadrem na brudną wodę, czasem nawet nie było parawanu, ale był obowiązkowo pion kuchenny - dodaje.

Słynne "Pekiny"
Słynne "Pekiny"Dawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl

Gorsze mieszkania obok lepszych, pokoje jak w hotelu

Jedną z najsłynniejszych tego typu kamienic jest Złota 83 z przełomu XIX i XX wieku.

- Miała ok. 200 mieszkań, w kilku klatkach schodowych, ale trzeba pamiętać, wówczas w jednym budynku były mieszkania o wysokim standardzie i o niskim. Ten przy Złotej 83 jest ewidentnym przykładem takiego budynku, ponieważ do mieszkań o wysokim standardzie prowadzą inne klatki schodowe niż do mieszkań gorszych - mówi ekspert.

ZAJRZYJ DO WNĘTRZ "PEKINU"

Jego zdaniem można określić mianem "pekinu" także budynek przy Marszałkowskiej 1, który zwany jest "żelazkiem" ze względu na charakterystyczną, trójkątna budowę.

- Ze względu na to, że był projektowany jako hotel. Mieszkania są głównie malutkie, za to jest ich bardzo dużo. W budynku pełno było nowinek technicznych - wyjaśnia Spacerolog Praski. - Możemy też wymienić budynek przy Targowej 14, mający aż cztery podwórka i to chyba jedyny pozostały w Warszawie tego typu dom - dodaje.

I zaznacza, że wielopodwórzowe molochy o dużym zagęszczeniu ciemnych mieszkań były standardem.

Budowano też domy z samymi tanimi, małymi mieszkaniami o niskim standardzie pod wynajem, jak np. powstałe tuż przed I wojną światową kamienice otaczające dawny bazar Pachulskiego między Stalową a Strzelecką.

"Pekiny" w czasach Polski Ludowej
"Pekiny" w czasach Polski LudowejDawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl

Rekordzista na Grochowie

Również w okresie międzywojnia powstawały budynki typu "pekin". Tak było chociażby przy al. 3 Maja 2. W 11 klatkach schodowych mieści się ogromna liczba mieszkań.

- Można by sądzić, że wraz z nadejściem najświatlejszego i najlepszego na świecie ustroju, czyli realnego socjalizmu takie rzeczy się skończą - ironizuje ekspert. - Ale oczywiście nie skończyły się. Magia liczb wyjaśnia nam, co to był za ustrój. Wystarczy powiedzieć, że w budynku naprzeciw Dworca Wschodniego, w słynnej "desce" albo "jamniku", jest ponad 400 mieszkań i 1200 mieszkańców - tłumaczy.

- Rekordem jest jednak budynek bardzo postępowego i lewicowego architekta - Oskara Hansena, który projektował z małżonką, na Przyczółku Grochowskim. Ma on łącznie półtora kilometra, ale nie w linii prostej. Do tego podzielony jest na kilka adresów. Zjeżdżają się tam różni architekci, zachwycający się tym budynkiem, z Ameryki Południowej, czy Japonii. Natomiast gdyby kazać im tam mieszkać, pewnie mieliby zupełnie inne zdanie – przekonuje nasz rozmówca.

O drewnianych "Pekinach"
O drewnianych "Pekinach"Dawid Krysztofiński / tvnwarszawa , NAC , "Kronika Warszawy"

Drewniane i współczesne

Były też "pekiny" dla biedoty. Takie osiedle baraków znajdowało się na Annopolu. Powstało w okresie międzywojennym za dzisiejszą Trasą Toruńska.

- Było to oczywiście ogromne siedlisko biedy i wszelkiego rodzaju społecznych wynaturzeń, zresztą nie jedyne. Podobną rolę pełnił budynek dawnej fabryki Polus przy ul. Lubelskiej 30/32, kilka domów przy obecnej Kobielskiej, a także baraki, które stały na Żoliborzu, na północny zachód od obecnego Dworca Gdańskiego - wylicza znawca Warszawy.

Drewniane "pekiny" powstawały najczęściej na prawym brzegu Wisły. Takie przykładem jest opuszczony budynek przy ul Dziewanny. Zabity deskami wygląda jak komórka, ale służył do mieszkania.

- Z kolei przy ul. Stalowej i Środkowej była tzw. "drewniana kamienica" Tonnów. Miała dwa piętra i facjatę oraz 27 osi okiennych od strony ul. Stalowej. Rozebrana została w latach 60. – wyjaśnia ekspert.

A współcześnie?

- Współczesne "pekiny" to głównie radosna twórczość naszych deweloperów, którzy budują przede wszystkim na Białołęce, ale Marina Mokotów jest również przykładem takiego "pekinu", tzn. osiedla o zbyt dużej liczbie mieszkań na małej powierzchni - mówi Spacerolog Praski.

ran/mz

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl