Poetycki mecz i maraton czytania, czyli literacki weekend w stolicy


Kiedy w Ogrodzie Krasińskich w sobotę ważyły się losy pojedynku drużyn walczących na cytaty z Boya-Żeleńskiego, przy placu Zamkowym rozpoczynał się sześciogodzinny maraton głośnego czytania dzieł Iwaszkiewicza. W weekend w Warszawie odbywają się dwie wielkie imprezy literackie.

Warszawski Ogród Krasińskich w sobotę - w ramach organizowanych po raz trzeci przez Bibliotekę Narodową Imienin Jana Kochanowskiego - zamienił się w salon literacki. Odbywają się tam spotkania autorskie, promocje książek, dyskusje.

"Odrzucenie przesądów i uprzedzeń"

Tematem przewodnim jest twórczość Tadeusza Boya-Żeleńskiego. - W kwestiach obyczajowych bliskie mu były liberalne poglądy Bertranda Russella i Benjamina Lindsaya, w studiach o literaturze interesował się głównie biografistyką, w publicystyce społecznej kierował się zdrowym rozumem, co często narażało go na zarzut niedostatecznej głębi - mówiła Małgorzata Szpakowska podczas dyskusji o literaturze o obyczajowości, która odbyła się po południu w Ogrodzie Krasińskich.

- Szczerze wyznawał wartości, które w pierwszej połowie XX wieku uważano za nowoczesne: demokratyczną równość wobec prawa, przewagę rozumu nad namiętnościami i nauki nad wiarą, partnerskie stosunki między płciami. A także odrzucenie przesądów i uprzedzeń oraz znacznej części tradycji, zwłaszcza mesjanistycznej i sarmackiej. Krytykował też modernistyczne pozy i nastroje - dodała.

Poetycki mecz

Po południu rozegrano poetycki mecz na utwory i tłumaczenia Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Dwie drużyny przerzucały się cytatami, a publiczność przez podnoszenie rąk wybierała zwycięzcę danej rundy. Walka była bardzo wyrównana i potrzebna była dogrywka, w której drużyna Agaty Buzek (Katarzyna Kolenda-Zalewska, Cezary Kosiński, Tomasz Sapryk, Tomasz Zimoch i Krzysztof Materna) musiała ustąpić drużynie Wiktora Zborowskiego (Katarzyna Figura, Małgorzata Kożuchowska, Wojciech Malajkat, Janina Paradowska i Michał Rusinek). W decydującym starciu obie drużyny sięgnęły po cytaty z boyowego przekładu powieści "Gargantua i Pantagruel" Rablaise'a.

W tym samym czasie w hallu prowadzącym do ruchomych schodów przy placu Zamkowym rozpoczął się sześciogodzinny maraton czytania dział Jarosława Iwaszkiewicza, który jest bohaterem tegorocznej edycji Big Book Festival. Miał go otworzyć Andrzej Wajda lekturą własnych listów do autora "Brzeziny", ale reżyser nie mógł przyjść, zastąpiła go żona, Krystyna Zachwatowicz.

W rolę Iwaszkiewicza wcielił się Robert Więckiewicz. Aż do północy co pół godziny będą się zmieniali lektorzy i czytane dzieła. Piosenkarka Novika będzie interpretowała wiersze, Krystyna Czubówna - opowiadanie "Tatarak". Znani z zamiłowania do eleganckich strojów projektantka Joanna Klimas i poeta Jacek Dehnel przeczytają opowiadanie "Moje ubrania", korespondencję małżeństwa Iwaszkiewiczów przedstawią Tymon Tymański i Olga Bołądź, a maraton zakończy o północy Mariusz Bonaszewski lekturą fragmentów II tomu "Dzienników" o miłości starego pisarza do młodego, umierającego na gruźlicę mężczyzny.

Big Book Festival

W niedzielę w Warszawie odbywać się będzie drugi dzień Big Book Festival. W kilkunastu punktach miasta przygotowano punkty, gdzie można w spokojnej atmosferze delektować się nadesłanymi przez wydawców nowościami książkowymi, w słonecznych chwilach - na przygotowanych leżakach. W południe w Pasażu Wiecha odbędzie się próba ustanowienia rekordu świata w liczbie osób czytających razem na wolnym powietrzu. Można przynieść książkę, podręcznik, gazetę, smartfon albo elektroniczny czytnik lub wypożyczyć książkę z festiwalowej biblioteki.

W SOBOTĘ ULICAMI STOLICY PRZEJECHAŁA TEŻ PARADA TRAKTORÓW:

Parada traktorów w Warszawie
Parada traktorów w Warszawie Tomasz Zieliński /tvnwarszawa.pl

PAP/ran

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl