Poznasz tam legendarnego korespondenta wojennego

fot. Wikimedia/Bomkia
fot. Wikimedia/Bomkia | pzhl.org.pl, PAP

To już ostatnia szansa, żeby przyjrzeć się zawodowi korespondenta wojennego w Domu Spotkań z Historią. W dniach 11-13 marca przy ulicy Karowej 20 będziecie mogli wziąć udział w pokazach zdjęć, filmów oraz dyskusjach. Najbliższy weekend to również finisaż wystawy "Amerykanin w Warszawie. Stolica w obiektywie Juliena Bryana 1936-74". Podczas ostatniej, czwartej odsłony "Dni Bryana" przypomniana zostanie postać legendarnego dziennikarza Edwarda R. Murrowa i mistrza fotoreportażu Robera Capy.Posłuchasz legendarnych audycji Murrowa

Murrowa uważa się za najważniejszego amerykańskiego korespondenta wojennego, którego relacji z objętej wojną Europy w latach 40. słuchały miliony. Organizatorzy zaprezentują archiwalne nagrania audycji radiowych.

Capa fotografował wojnę domową w Hiszpanii, wojnę chińską-japońską, II Wojnę Światową, I wojnę izraelsko-arabską oraz I wojnę w Indochinach. Zginął w wieku zaledwie 41 lat w wyniku wybuchu miny właśnie w Indochinach.

„Dnia Bryana" to okazja, by przyjrzeć się zawodowi fotoreportera wojennego oraz porozmawiać o współczesnych konfliktach wojennych. W programie znajdą się pokazy zdjęć i filmów, spotkania ze świadkami historii, historykami i medioznawcami, dyskusje z dziennikarzami o roli fotografii wojennej, o pracy fotoreporterów i fotoedytorów. Rozmowy toczyć się będą także wokół najważniejszych fotografii wojennych, które zmieniły świat i wpłynęły na bieg wydarzeń w XX wieku.

PROGRAM DNI BRYANA, vol. 4: 11 marca (piątek) 18.00-19.30 – Finisaż wystawy Amerykanin w Warszawie. Stolica w obiektywie Juliena Bryana. Spotkanie ze świadkami historii. Gośćmi wieczoru będą bohaterowie zdjęć Juliena Bryana oraz osoby, które podczas prezentowanej w DSH wystawy rozpoznały na zdjęciach swoich bliskich. To niepowtarzalna okazja do porozmawiania o Bryanie ze świadkami historii i poznania kulisów powstawania ekspozycji. Spotkanie poprowadzą kuratorzy wystawy: Monika Kapa-Cichocka (DSH), Tomasz Stempowski (IPN) oraz Jacek Sawicki (IPN). Podczas spotkania pokażemy także dokument Proszę, wybacz mi Warszawę (TVN24).

12 marca (sobota) 17.00-18.30 – spotkanie: This I believe! Spotkanie poświęcone legendarnemu amerykańskiemu dziennikarzowi - Edwardowie R. Murrowie oraz działalności "chłopców Murrowa", zawodowych korespondentów wojennych. Podczas spotkania zaprezentujemy archiwalne audycje radiowe. Wieczór poprowadzi dziennikarz Dariusz Rosiak. Wśród gości m.in. dr hab. Maciej Mrozowski, medioznawaca (SWPS, Wydział Dziennikarstwa i nauk Politycznych UW) oraz dr hab. Urszula Jarecka, socjolog i medioznawca (PAN, Instytut Filozofii i Socjologii).

18.30-20.00 – pokaz filmu: "Good Night and Good Luck", reż. George Clooney, 2005, 93'. Nominowany do Oscara dramat ukazujący kulisy medialnej wojny Edwarda R. Murrowa z senatorem Josephem McCarthy'em.

13 marca (niedziela) 14.00-15.30 – pokaz filmu: Robert Capa: In Love and War, reż. Anne Makepeace, 2003, 90'. Dokument o życiu Roberta Capy (1913-1954) jednego z najważniejszych fotografów XX wieku, pionierze i mistrzu fotoreportażu.

16.00-17.00 – pokaz filmu: Zdjęcie czy symbol (Looking for an Icon), reż. Hans Pool, Maaik Krijgsman, 2005, 52'. Niezwykły dokument opowiadający historię kilku fotografii, które wywarły wpływ na zbiorową świadomość i wpłynęły na bieg wydarzeń.

17.00-18.30 – spotkanie: Kadry wojny. Neutralnym okiem?

Historia najsłynniejszych fotografii wojennych i ich twórców m.in. Roberta Capy, Kena Ooesterbroeka, Kevina Cartera, Jamesa Natchweya. Dyskusja o kulisach i zasadach pracy fotoedytora. Jak wybrać najlepsze zdjęcie do publikacji opowie fotoedytor "Gazety Wyborczej" Marek Grygiel, kurator CSW-Zamek Ujazdowski. Wśród gości fotoreporterzy, m.in. Cezary Sokołowski, Maksymilian Rigamonti, Wojciech Grzędziński. Spotkanie zakończy pokaz filmu Śmierć Kevina Cartera (The Death of Kevin Carter: Casualy of the Bang Bang Club) w reż. Dana Kraussa o fotoreporterze z Bractwa Pif-Paf nagrodzonym Pulitzerem za zdjęcie z Sudanu z 1993 roku.

myk

Źródło zdjęcia głównego:  | pzhl.org.pl, PAP

Pozostałe wiadomości

Po godzinie 8.30 aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia zablokowali ulicę Marszałkowską w centrum Warszawy. Organizacja konsekwentnie domaga się większych inwestycji w transport publiczny.

Ostatnie Pokolenie zablokowało Marszałkowską

Ostatnie Pokolenie zablokowało Marszałkowską

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Służby zlikwidowały działające pod Siedlcami laboratorium, gdzie produkowano narkotyki syntetyczne. Zatrzymano dwie osoby. Na miejscu znaleziono środki odurzające o wartości blisko ośmiu milionów złotych.

Znaleźli narkotyki warte prawie osiem milionów złotych, zatrzymali "chemików"

Znaleźli narkotyki warte prawie osiem milionów złotych, zatrzymali "chemików"

Źródło:
PAP

W czwartek rano na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich z Łopuszańską zderzyły się samochody osobowy i dostawczy. Jednej osobie udzielana jest pomoc medyczna.

Zderzenie dwóch aut na ruchliwym skrzyżowaniu

Zderzenie dwóch aut na ruchliwym skrzyżowaniu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Transportu Miejskiego wstępnie podsumował konsultacje społeczne w sprawie zmian w kursowaniu komunikacji miejskiej po otwarciu linii tramwajowej do Wilanowa. Wzięło w nich udział około dwóch tysięcy osób, z czego połowa online. Według urzędników, najwięcej uwag dotyczyło czterech linii autobusowych.

Zmiany po uruchomieniu tramwaju do Wilanowa. Pytania o przyszłość czterech linii autobusowych

Zmiany po uruchomieniu tramwaju do Wilanowa. Pytania o przyszłość czterech linii autobusowych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

92-latka wybrała się do córki, ale zapomniała, gdzie ona mieszka. Zbłąkaną seniorką zainteresowała się przechodząca kobieta. Z kolei 79-letnia mieszkanka Śródmieścia postanowiła wybrać się poza Warszawę i zgubiła się już na Muranowie. W upalne dni starsze osoby są szczególnie narażone, powinny unikać samotnych podróży i dłuższego przebywania na zewnątrz.

Wyszły z domu i w upalne dni zgubiły się w mieście. To trudny czas dla starszych osób

Wyszły z domu i w upalne dni zgubiły się w mieście. To trudny czas dla starszych osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl