Najnowsze

"Anna" pod fabryką Norblina. "Maria" wróciła do pracy

Najnowsze


"Anna" – pierwsza z czterech tarcz TBM – przekopała już 453 m tunelu. Znajduje się teraz pod fabryką Norblina. Do wiercenia tunelu po kilkunastu dniach przerwy wróciła również "Maria".

"Anna" drążyła przez ostatnie siedem dni w tempie ok. 20 metrów na dobę. Przez ostatni tydzień przesunęła się o 138 metrów. W sumie wykonała już 453 metrów tunelu, a obecnie znajduje się w okolicy fabryki Norblina - informuje Warszawskie Metro.

Maria wraca do gry

W poniedziałek maszyna pokonała pierwszą na swojej drodze konstrukcję II linii metra – wentylatornię szlakową V10. Obiekt znajduje się ok. 395 metrów od szybu startowego, na wysokości ul. Miedzianej.

Dzięki temu zostanie wybudowane połączenie, które umożliwi wymianę powietrza, ewakuację pasażerów i dostęp służb ratowniczych do tuneli. W środę do pracy wróciła "Maria" i wykopała już kolejne 10 m tunelu północnego. Jej postój, podobnie jak w przypadku pierwszego TBM-u, wynikał z konieczności dołączenia taśmociągu odprowadzającego urobek.

Tak wyglądał start tarcz TBM:

Ruszył TBM
Ruszył TBMTVN24

Łącznik i tunel

TBM to wielka maszyna, przypominająca nieco małą fabrykę. Waży 600 ton i mierzy 97 metrów długości. Jednocześnie drąży, przesuwa się i pozostawia za sobą gotowy tunel.

lata/par

Źródło zdjęcia głównego: budowametra.pl

Pozostałe wiadomości