"Alfabet błędów" kontra "odmieniliśmy Warszawę". Absolutorium dla prezydent

Warszawa

Przemówienie prezydent WarszawyTVN24
wideo 2/2

Rada Warszawy głosami radnych PO udzieliła w czwartek prezydent Hannie Gronkiewicz-Waltz absolutorium za wykonanie budżetu za 2017 rok. Przeciw było PiS, krytykując prezydent między innymi za aferę reprywatyzacyjną. Gronkiewicz-Waltz podsumowała 12 lat swoich rządów.

Za udzieleniem absolutorium głosowało 32 radnych, przeciw było 23, dwie osoby wstrzymały się od głosu.

"Alfabet błędów"

Na początku posiedzenia prezydent stolicy szczegółowo przedstawiła dane o budżecie za ubiegły rok. Podkreślała, że Warszawa jest stabilna finansowa, co potwierdzają oceny ratingowe - agencji Moody's i Fitch. Radni PiS ostro krytykowali prezydent stolicy, przedstawiając "alfabet" - ich zdaniem - błędów i zaniechań Gronkiewicz-Waltz z aferą reprywatyzacyjną na czele.Dyskusja nad absolutorium zmieniła się w debatę nad oceną trzech kadencji Gronkiewicz-Waltz w stolicy. Prezydent zapowiedziała, że nie będzie ubiegać się o kolejną kadencję, wiec w czwartek radni po raz ostatni udzielali jej absolutorium. Prezydent nie odniosła się do zarzutów opozycyjnego PiS w radzie miasta.- Widzę, że zaczęła się kampania wyborcza, w której ja już nie będę uczestniczyć. Póki uczestniczyłam w kampaniach wyborczych, to oczywiście z pazurem odpowiadałam. Nie chciałabym mieć takiego wspomnienia z ostatniej rady, na której, jeśli chodzi o absolutorium, że opozycja była "be" - powiedziała Gronkiewicz-Waltz. - Dziękuję bardzo wszystkim. To było 12 lat, długich lat, niełatwych lat, bo to był i okres kryzysu, napięć - podkreśliła.Nie chciała mówić kto zawinił, jeśli chodzi o brak ustawy reprywatyzacyjnej. Dodała tylko, że jako prezydent podejmowała decyzje razem z wiceprezydentami miasta. - Mam różne zalety, mam też wady, jedną z moich wad jest to, że ufam ludziom, urzędnikom, bez względu na to, kiedy przyszli. W stosunku do wielu, którzy przyszli przede mną, nie zawiodłam się. Byli też tacy na których się zawiodłam - powiedziała Gronkiewicz-Waltz.

"Jak jeden dzień"

- Te 12 lat minęło jak jednej dzień - podsumowała. - Po 12 latach odmieniliśmy Warszawę, przede wszystkim to jest sukces mieszkańców, to jest sukces radnych - podkreśliła.W ostrych słowach Gronkiewicz-Waltz krytykował szef radnych PiS Cezary Jurkiewicz. Przedstawił alfabet poświęcony jej rządom: "a" jak afera reprywatyzacyjna, "b" jak opóźniona budowa II linii metra, "c" jak centrum miasta i różne lokalne centra, które miały powstać, "d" jak dekomunizacja i "wieczna walka z rozliczaniem przeszłości". Mówił też o "e" - europejskich wartościach lewicowo -liberalnych i spektaklu "Klątwa". Zakończył na "z" - "zabójczej reprywatyzacji".Osobny alfabet Jurkiewicz poświęcił samej reprywatyzacji: b" jak ból poniżonych lokatorów, "c" jak czyszczenie budynków, "d" - jak "duchy 140-letnich nieżyjących właścicieli". "G" - grunty warszawskie Marka M., biznesmena, nazywanego "handlarzem roszczeń", "h" - hańba władzy Platformy Obywatelskiej, "i" jak instrukcja dla urzędników o konieczności wydawania 300 decyzji zwrotowych rocznie; "j" jak świętej pamięci Jolanta Brzeska. Dodał, że prawdziwym absolutorium dla prezydent stolicy będą nachodzące wybory samorządowe.

Skarbnik o budżecie

Informację o realizacji budżetu za 2017 r. oprócz Gronkiewicz-Waltz przedstawił także skarbnik miasta Mirosław Czekaj. Dochody miasta w 2017 roku wyniosły 15 mld 477 mln zł., w tej kwocie dochody bieżące to 14 mld 895 mln zł, a majątkowe - 581 mln zł. Tradycyjnie najwięcej pieniędzy do kasy miasta wpłynęło z podatków PIT - ponad 5 mld zł. Miasto zanotowało 268 mln zł ponadplanowych dochodów. Wydatki stanowiły 15 mld 272 mln zł, zdecydowaną większość przeznaczono na wydatki bieżące - 13 mld 331 mln zł, na wydatki majątkowe miasto przekazało 1 mld 940 mln zł.W 2017 roku miasto przeznaczyło na inwestycje 1 mld 940 mln zł. To o 643 mln zł więcej niż w 2016 r. Plan inwestycyjny został zrealizowany w 93 proc. Na inwestycje ogólnomiejskie wydano w zeszłym roku 1,338 mld zł, a wydatki na inwestycje dzielnicowe w ubiegłym roku wyniosły 602 mln zł. Najwięcej środków Warszawa przeznaczyła na inwestycje w sferze transportu i komunikacji. Było to 1,015 mld zł, w tym na inwestycje w komunikację zbiorową 614 mln zł oraz na drogi i mosty - 401 mln zł.Drugim ważnym wydatkiem inwestycyjnym była edukacja, na którą przeznaczono 330 mln zł. Nakłady inwestycyjne w zakresie ochrony zdrowia łącznie wyniosły w ubiegłym roku ponad 158 mln zł, w zakresie gospodarki komunalnej i ochrony środowiska - 126 mln zł. Inwestycje w obszarze kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego kosztowały ponad 82 mln zł, w dziedzinie pomocy społecznej 68 mln zł, a infrastrukturę sportową i rekreacyjną przeznaczono w 2017 r. prawie 24 mln zł.

PAP/ran/pm