750 wolontariuszy będzie pomagać pielgrzymom w stolicy

Warszawa

UM WarszawaW Warszawie będzie 750 wolontariuszy

Do warszawskich diecezji w dniach poprzedzających Światowe Dni Młodzieży, przyjedzie około 30 tys. pielgrzymów. Wspierać ich będzie ponad 750 wolontariuszy.

O tym, jak zostać wolontariuszem mówi PAP Angelika Greniuk, wolontariuszka Centrum Myśli Jana Pawła II.

"Potrzebne są chęci"

- By wziąć udział w wolontariacie potrzebne są chęci i trochę czasu. Trzeba się zarejestrować przez specjalny formularz na stronie internetowej. Później przejść rozmowę kwalifikacyjną. Następnym etapem były obowiązkowe szkolenia m.in. z komunikacji międzykulturowej, udzielania pierwszej pomocy, bezpieczeństwa - opowiadała Greniuk.

- W związku z tym, że nie mogę jechać do Krakowa, stwierdziłam, że byłoby fajnie zaangażować się w wolontariat na miejscu, gdzie pracuję, czyli w Warszawie. Bardzo chciałam też poznać nowych ludzi i dać coś z siebie. Zostawić taką małą cząstkę siebie w tych przygotowaniach do dni diecezjalnych - powiedziała wolontariuszka, która pomoże niepełnosprawnym pielgrzymom.

- By nawiązać kontakt z osobą z niepełnosprawnością z innego kraju, należy spróbować porozumieć się w jej języku. Zapytać jak można pomóc i traktować osoby z niepełnosprawnością po prostu normalnie, tak jak traktuje się inne osoby pełnosprawne - podkreśliła Greniuk.

"Wolontariat to świetna sprawa"

- Wolontariat to świetna sprawa. Można spotkać wiele osób i przede wszystkim bardziej się otworzyć na różne wyzwania i na różnych ludzi. Uczyć się jak reagować w pewnych sytuacjach. To poszerza horyzonty - powiedziała wolontariuszka.

Światowe Dni Młodzieży odbędą się w dniach od 26 do 31 lipca. Poprzedzą je organizowane w całym kraju tzw. dni w diecezjach, które potrwają od 20 do 25 lipca.

W Warszawie dla pielgrzymów przygotowano koncert "Nadzieja i Miłość" na pl. Piłsudskiego i strefę ŚDM, w którą zmieni się skwer Hoovera. Pielgrzymi będą tu mogli odpocząć, obejrzeć filmy, spotkać się z ciekawymi ludźmi. W czasie dni poprzedzających ŚDM diecezje przyjmują biblijne nazwy - archidiecezja warszawska zamieni się w biblijną Górę Moria, a warszawsko-praska przyjmie nazwę Betlejem.

Najważniejszym gościem Światowych Dni Młodzieży będzie papież Franciszek. O jego wizycie mówił podczas uroczystości Bożego Ciała kard. Kazimierz Nycz. CZYTAJ WIĘCEJ

Uroczystości Bożego Ciała
TVN24

PAP/kw