Martin był huraganem. Ten wciąż silny żywioł namiesza w pogodzie w części Europy

Autor:
as
Źródło:
AccuWeather, NHC
Huragany - najważniejsze informacje
Huragany - najważniejsze informacje
NASA/NOAA/NASA Earth Observatory/tvnmeteo.pl
NASA/NOAA/NASA Earth Observatory/tvnmeteo.plHuragany - najważniejsze informacje

Huragan Martin, który utworzył się na północno-wschodnim Atlantyku, zmierza na północ. Zjawisko przekształciło się w cyklon posttropikalny i w weekend dotrze do Wysp Brytyjskich, przynosząc ze sobą obfite opady deszczu, a na wybrzeżu także silne porywy wiatru.

Huragan Martin to siódmy huragan, jaki uformował się na Atlantyku w tym sezonie. Zjawisko osiągnęło pierwszą kategorię w pięciostopniowej, rosnącej skali Saffira-Simpsona. Jego skutki odczuwalne były przede wszystkim na pełnym morzu - centrum żywiołu przeszło daleko od atlantyckich wysp i nie uderzyło w ląd.

W czwartek amerykańskie Narodowe Centrum Huraganów (NHC) podało, że Martin przekształcił się w cyklon posttropikalny, ale zachował siłę huraganu. O godzinie 21 czasu lokalnego (czyli 22 czasu środkowoeuropejskiego) znajdował się on ponad 1500 kilometrów na północny zachód od archipelagu Azorów. Niósł on ze sobą porywy wiatru do 130 kilometrów na godzinę. NHC przewiduje, że Martin będzie słabnąć, ale zanim się rozproszy, zdąży namieszać w pogodzie w części Europy.

Martin nad Atlantykiem, 4 listopadaNHC/NOAA/NESDIS/STAR GOES E

Obfity deszcz i silny wiatr

Meteorolodzy NHC przewidują, że do piątkowego popołudnia Martin nieco osłabnie i zacznie kierować się na wschód nad Wyspy Brytyjskie. Zjawisko rozproszy się przed uderzeniem w ląd.

Pomimo to żywioł może okazać się niebezpieczny. W sobotę w Wielkiej Brytanii i Irlandii przewidywane są ulewne opady deszczu, a w niedzielę na wybrzeżu Szkocji i Irlandii Północnej może dodatkowo wystąpić porywisty wiatr o prędkości co najmniej 62 km/h.

Deszczowa, wietrzna pogoda spodziewana jest również w zachodniej Francji oraz na północy Półwyspu Iberyjskiego. Meteorolodzy z NHC ostrzegają również przed martwą falą na Oceanie Atlantyckim, która może prowadzić do powstania silnych prądów rozrywających na Azorach i atlantyckim wybrzeżu Europy. Tego typu zjawiska, nazywane także prądami wstecznymi i strugowymi, powstają, gdy masy wody gwałtownie odbijają się od brzegu lub przeszkody, zawracając w głąb morza. Są one szczególnie niebezpieczne dla pływaków, którzy mogą zostać przez nie porwani.

Trasa cyklonu posttropikalnego MartinNHC/NOAA

Autor:as

Źródło: AccuWeather, NHC

Źródło zdjęcia głównego: NHC/NOAA/NESDIS/STAR GOES E