TVN Meteo | Świat

Wzrost poziomu dwutlenku węgla na wyspie Vulcano. "Czerwona strefa", część mieszkańców nie może nocować w swoich domach

TVN Meteo | Świat

Autor:
ps//rzw
Źródło:
CNN, The Guardian, La Stampa
Wyspa Vulcano leży na północ od Sycylii
Wyspa Vulcano leży na północ od SycyliiGoogle Earth
wideo 2/3
Google EarthWyspa Vulcano leży na północ od Sycylii

Połowie z około 500 mieszkańców wulkanicznej włoskiej wyspy Vulcano zakazano przebywania w swych domach w nocy. Mają w tym czasie obowiązek opuścić tak zwaną czerwoną strefę. Wyznaczono ją na terenie, gdzie wystąpił niebezpieczny dla zdrowia poziom emisji dwutlenku węgla. U ludzi i zwierząt wywołało to problemy z oddychaniem. Koszty zastępczego noclegu ewakuowani pokrywają z zasiłków przyznanych przez miejscowe władze.

Wyspa Vulcano leży Morzu Tyrreńskim, w archipelagu Wysp Liparyjskich na północ od Sycylii, zajmuje powierzchnię 21 kilometrów kwadratowych. W ostatnich dniach ilość dwutlenku węgla emitowanego z krateru wulkanicznego na wyspie wzrosła z 80 ton do 480 ton na dobę, zmniejszając udział tlenu w powietrzu - podał włoski Narodowy Instytut Geofizyki i Wulkanologii (INGV).

"Czerwona strefa" na wyspie Vulcano

Stężenie dwutlenku węgla znacząco zaczęło rosnąć 21 października. Wtedy mieszkańcy zaczęli zgłaszać problemy z oddychaniem zaobserwowane u siebie i swoich zwierząt.

Na obszarze portowym w północnej części wyspy, gdzie notuje się największe stężenie CO2, wyznaczono "czerwoną strefę". Jak podaje włoski dziennik "La Stampa", wyspę na stałe zamieszkuje około 500 osób, z czego połowa ma domy w "czerwonej strefie". Zgodnie z obowiązującym od poniedziałku 22 listopada rozporządzeniem Marco Giorgianniego, burmistrza Lipari - miejscowości i wyspy o tej samej nazwie położonej w pobliżu Vulcano - 250 mieszkańców obszaru portowego nie może przebywać w swoich domach od 23 do 6 rano. Stwierdzono bowiem, że zanieczyszczenie jest szczególnie groźne w godzinach nocnych, podczas snu.

Burmistrz ujawnił, że "w ostatnich tygodniach toksyczne gazy spowodowały śmierć kilku kotów należących do mieszkańców okolicy portu".

W nocy na terenie objętym "czerwoną strefą" mogą zatem do odwołania przebywać tylko osoby prowadzące tam badania naukowe i pomiary oraz funkcjonariusze służb, w tym obrony cywilnej. Rozporządzenie zabrania ponadto wjazdu na wyspę turystom przez miesiąc.

Zasiłki noclegowe dla mieszkańców

Aby zrekompensować koszty znalezienia alternatywnego noclegu, mieszkańcy otrzymają specjalne, miesięczne zasiłki. Wyniosą one od 400 euro dla jednoosobowych gospodarstw domowych do 800 euro dla rodzin liczniejszych niż czteroosobowe.

Na wyspie działają obecnie cztery stacje geochemiczne do pomiaru CO2 z gleby. Obserwatorium Astrofizyczne w Katanii zainstalowało na terenie archipelagu także siedem nowych stacji do pomiaru aktywności sejsmicznej, w tym sześć na wyspie Vulcano. Kamerą termiczną o wysokiej rozdzielczości monitorowana jest temperatura gruntu.

Jak podaje INGV, do ostatniej erupcji na wyspie doszło ponad 130 lat temu. Trwała od 2 sierpnia 1888 roku do 22 marca 1890 roku.

PAP/Maria Samczuk, Adam Ziemienowicz

Autor:ps//rzw

Źródło: CNN, The Guardian, La Stampa

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock