Dwóch narciarzy porwała lawina. Ojciec wydostał się spod śniegu, syna nie zdołał odnaleźć

Autor:
wac//az
Źródło:
Summit County Rescue Group, Statista

Dwóch mężczyzn - ojciec i dorosły syn - jeździło na nartach na obszarze przeznaczonym dla narciarstwa przełajowego w stanie Kolorado, kiedy porwała ich lawina. Ze śniegu zdołał się odkopać starszy mężczyzna. Bezskutecznie próbował odnaleźć syna.

Lawina porwała mężczyzn około godziny 13.00 w niedzielę, 1 stycznia, kiedy jeździli na nartach na obszarze przeznaczonym dla narciarstwa przełajowego, na wysokości ok. 3500 m.n.p.m. Trasa przebiegała w pobliżu ośrodka narciarskiego Breckenridge, ok. 130 kilometrów od Denver, stolicy Kolorado. Jak podała ochotnicza drużyna ratownictwa górskiego Summit County Rescue Group (SCRG), starszy mężczyzna był w stanie odkopać się spod śniegu i zadzwonić pod numer alarmowy. Bezskutecznie szukał syna. Dopiero po godzinie 15.00 zwłoki mężczyzny odnalazł pies ratowniczy.

Kilkadziesiąt osób wzięło udział w akcji ratunkowej

Na wezwanie ojca o pomoc odpowiedziało 23 członków grupy ratowniczej oraz trzech członków specjalnej jednostki biura szeryfa hrabstwa Summit. W poszukiwaniach pomógł także patrol narciarski Breckenridge Ski Resort. Dwie godziny po zejściu lawiny, o godzinie 15.11, dowództwo SCRG poinformowało, że narciarz został znaleziony martwy. "Najgłębsze kondolencje dla wszystkich dotkniętych przez tę tragedię" - napisała drużyna ratownictwa górskiego we wpisie na Facebooku.

Ciało zmarłego przetransportowano do Breckenridge Mountain Clinic, a zespół SCSO Special Operations przeprowadził śledztwo na miejscu zdarzenia. Jeszcze tego samego dnia w miejscu tragedii mieli pojawić się przedstawiciele Colorado Avalanche Information Center, organizacji zajmującej się zbieraniem informacji o stanie pokrywy śnieżnej. Jej działania mają na celu zmniejszenie liczby ofiar lawin oraz wyrządzanych przez nie strat w stanie Kolorado. Dalsze informacje w sprawie przekaże biuro koronera hrabstwa Summit - przekazano w komunikacie.

Ofiary lawin w USA

Jak odnotowała CNN, w tym sezonie zimowym trzy osoby zginęły w lawinach na terenie USA: dwie w Kolorado i jedna w Montanie - wynika z danych Colorado Avalanche Information Center. Według portalu Statista, zajmującego się publikowaniem statystyk, w ciągu ostatnich 10 zim każdego roku w lawinach w Stanach Zjednoczonych ginęły średnio 24 osoby.

ZOBACZ TEŻ: Gwiazdor filmów Marvela miał wypadek w trakcie odśnieżania. Jest w stanie krytycznym

Autor:wac//az

Źródło: Summit County Rescue Group, Statista

Źródło zdjęcia głównego: Summit County Rescue Group

Pozostałe wiadomości