Zielone łuny rozświetliły niebo nad Finlandią

Autor:
kw/dd
Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Przebywający w miejscowości Rovaniemi mogli w sobotę podziwiać niezwykły spektakl na niebie. Nad ich głowami pojawiła się silna zorza polarna. Zielone łuny były widoczne przez niemal godzinę.

Jasne i kolorowe światła północy pojawiły się w sobotę nad Finlandią. Niebo mieniło się zielonymi odcieniami nad miejscowością Rovaniemi. Zorza polarna zaczęła tańczyć na nieboskłonie około godziny 19. Skrzącą się poświatę można było obserwować przez prawie godzinę.

Według jednego z miejscowych fotografów, któremu udało się uchwycić ten cudowny spektakl, było to jedno z najbardziej rozległych i malowniczych zjawisk od kilku lat.

Zorza polarna. Jak powstaje?

Zorza polarna powstaje w wyniku rozbłysków słonecznych, podczas których duże ilości naładowanych cząstek wyrzucane są ze Słońca. Cząstki mkną przez Układ Słoneczny i docierają do naszej planety. Na wysokości około 100 kilometrów, w okolicach biegunów magnetycznych Ziemi, wzbudzane są atomy w naszej atmosferze i powstają światła zorzy. Na półkuli północnej zorza jest określana łacińską nazwą Aurora borealis, a południowa zorza polarna nosi nazwę Aurora australis.

Zasięg występowania zorzy polarnej zależy od siły rozbłysku na Słońcu. Im jest silniejszy, tym większe prawdopodobieństwo, że zorze pojawią się bliżej równika, czyli na półkuli północnej - dalej na południe.

Zderzenia mogą wstrząsnąć magnetosferą wokół północnych i południowych biegunów Ziemi, uwalniając kolorowe strumienie w niebo.

>>> Czytaj dalej: Zorza polarna - co to jest, jak wygląda i powstaje? Gdzie można zobaczyć zorzę polarną?

Autor:kw/dd

Źródło: Reuters, tvnmeteo.pl