Podtopienia i zalania w Portugalii. Ponad 300 interwencji strażaków

Autor:
as//rzw
Źródło:
PAP, Expresso, IPMA
Opady deszczu w piątek i sobotę w Portugalii
Opady deszczu w piątek i sobotę w Portugalii
ventusky.com
ventusky.comOpady deszczu w piątek i sobotę w Portugalii

Ulewne deszcze nawiedziły w piątek i sobotę Portugalię, przynosząc ze sobą lokalne podtopienia i zalania budynków. Straż pożarna przeprowadziła kilkaset akcji w kilku regionach. Sporo szkód zanotowano w popularnych wśród turystów miastach.

Przez Portugalię w piątek i sobotę przeszły ulewne deszcze. Największą sumę opadów zanotowano w północnych i środkowych regionach kraju, gdzie w piątek i sobotę obowiązywały alerty meteorologiczne drugiego i pierwszego stopnia.

Zmobilizowano ponad tysiąc strażaków

Jak poinformował w sobotę po południu przedstawiciel Służby Obrony Cywilnej Portugalii (ANEPC) Andre Fernandes, między północą a godziną 16 zarejestrowano 337 zdarzeń związanych z trudnymi warunkami pogodowymi. Najwięcej szkód zanotowano w środkowej oraz północnej części Portugalii, szczególnie w rejonie Lizbony, Leirii oraz Porto. Według portugalskich służb zdecydowana większość interwencji straży pożarnej polegała na wypompowywaniu wody z budynków oraz udrażnianiu dróg. Siedem przypadków miało związek z interwencją po osunięciu się ziemi, jednak nikt nie został ranny. Do usuwania skutków ulew zaangażowano 1177 strażaków i 398 wozów strażackich. Portugalski Instytut Morza i Atmosfery (IPMA) podał w niedzielę, że dla części północnej Portugalii w poniedziałek będą obowiązywać żółte ostrzeżenia meteorologiczne przed deszczem.

Autor:as//rzw

Źródło: PAP, Expresso, IPMA

Źródło zdjęcia głównego: worldview.earthdata.nasa.gov/Twitter @IPMA