Co najmniej 11 zabitych i 13 rannych po zejściu lawiny śnieżnej

Autor:
ps
Źródło:
PAP, Reuters, AP, tvnmeteo.pl

Co najmniej 11 osób zginęło, a 13 odniosło obrażenia wskutek zejścia lawiny śnieżnej w górskim regionie na północy Pakistanu - poinformowały lokalne władze. Ranni w krytycznym stanie, w tym dziecko, zostali przetransportowani do szpitala.

Lawina zeszła w piątek w rejonie przełęczy Shounter na wysokości 4420 metrów nad poziomem morza, która łączy dystryktr Astore w regionie Gilgit-Baltistan z regionem Dżammu i Kaszmir. Ofiary to pasterze i członkowie ich rodzin, którzy prowadzili swe stada z kontrolowanej przez Pakistan części Kaszmiru na pastwiska.

Krajowa agencja ds. zarządzania klęskami żywiołowymi poinformowała, że spod śniegu wydobyto 11 ciał.

13 osób, w tym dziecko, zostało rannych. W stanie krytycznym zostali przetransportowani do szpitala. 

Akcję ratunkową utrudniały złe warunki atmosferyczne.

Google Maps

"Liczba takich incydentów rośnie"

"Lawina spowodowała wielki smutek i utratę ludzkich istnień" - napisał w mediach społecznościowych premier Shebhaz Sharif. Dodał, że "liczba takich incydentów rośnie w Pakistanie ze względu na skutki zmian klimatycznych".

Pakistan, który w ciągu ostatnich lat zmagał się z rekordowymi monsunowymi opadami deszczu i wzmożonym topnieniem lodowców w górach, jest wśród 10 krajów najbardziej zagrożonych klęskami żywiołowymi spowodowanymi przez negatywne zmiany klimatu - przypomina agencja Reutera. Latem ubiegłego roku doszło do rozległych powodzi, w wyniku których zginęło ponad 1700 osób.

Autor:ps

Źródło: PAP, Reuters, AP, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Kopteva Marina/Shutterstock | zdjęcie ilustracyjne

Pozostałe wiadomości