TVN Meteo | Świat

Nowy wariant koronawirusa. Fauci: omikron obecny w 20 krajach

TVN Meteo | Świat

Autor:
anw
Źródło:
Reuters

Potwierdzono 226 przypadków zakażenia nowym wariantem koronawirusa w 20 krajach na świecie - poinformował we wtorek doradca medyczny Białego Domu Anthony Fauci. Jak zaznaczył, nie wiadomo, czy omikron powoduje ciężki przebieg COVID-19.

We wtorek główny doradca medyczny Białego Domu Anthony Fauci poinformował o 226 przypadkach zakażenia wariantem omikron w 20 krajach. Zdaniem eksperta trudno jest przewidzieć, czy nowy wariant koronawirusa SARS-CoV-2 powoduje ciężki przebieg choroby COVID-19. Ze wstępnych informacji, które pochodzą z południowej Afryki wynika, że nie odnotowano tam nietypowych objawów związanych z zakażeniem omikronem.

Nowy wariant koronawirusa

Dyrektor generalny Centrum do spraw Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) Rochelle Walensky mówiła we wtorek, że obecnie na świecie mamy znacznie więcej narzędzi do walki z omikronem niż w tym samym czasie w zeszłym roku. Dodała, że nie ma dowodów na obecność tego wariantu w USA. 

Światowa Organizacja Zdrowia apelowała w oświadczeniu, aby osoby, które czują się źle lub są narażone na ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, w tym osoby w wieku 60 plus lub z chorobami współistniejącymi, odłożyły podróże.

Wariant omikron

Fauci w poniedziałek przekazał prezydentowi USA Joe Bidenowi, że za dwa tygodnie będzie wiadomo więcej o zdolnościach przenoszenia i innych cechach wariantu omikron. Zdaniem Fauciego istniejące szczepionki prawdopodobnie zapewnią pewien stopień ochrony przed ciężkimi przypadkami. Dodał, że szczepionki wzmacniające dla osób w pełni zaszczepionych zapewniają najsilniejszą dostępną ochronę przed COVID-19.

Autor:anw

Źródło: Reuters