Trąba powietrzna w Niemczech. "Cegły latały w powietrzu"

Autor:
mjz,as
Źródło:
PAP, wetter.de
Przez Hawanę przeszło tornado
Przez Hawanę przeszło tornadoMiguel Díaz-Canel/Twitter
wideo 2/2
Tornada i trąby powietrzne

Przez Kraj Saary na zachodzie Niemiec w czwartek przeszła trąba powietrzna, niszcząc około 50 domów. Największe zniszczenia odnotowano w gminie Marpingen.

Jak podaje dziennik "Bild", zaczęło się od gwałtownej aury, która zawitała do Kraju Saary w czwartek. Ostrzeżenia pogodowe dla zachodnich Niemiec zostały wydane już rano, ponieważ w regionie spodziewano się gwałtownych burz. Wczesnym popołudniem mieszkańców gminy Marpingen czekała jednak przykra niespodzianka.

Uszkodzone domy, drogi i tory

Około godziny 14.40 w pobliżu miejscowości Urexweiler zaczęła formować się trąba powietrzna. Zjawisko szybko nabrało niszczycielskiej siły.

"Drzewa łamały się, przewracając się na domy, drogi, tory kolejowe. Zrywały się całe dachy domów, cegły latały w powietrzu, ludzie w panice uciekali na zewnątrz" – relacjonowali świadkowie. Drogi były tymczasowo zablokowane przez powalone drzewa, a przed domami leżały stosy zerwanych połamanych dachówek. Mniej więcej w tym samym czasie grad i ulewy spowodowały wypadki na autostradzie A8 w pobliżu miasta Merzig.

Wieczorem minister spraw wewnętrznych Kraju Saary Reinhold Jost przedstawił raport o uszkodzeniach. Poinformował, że według wstępnych informacji nikt nie został ranny. Uszkodzeniu uległo ponad 50 domów, a największe zniszczenia objęły rejon "kilku ulic". Jak dodaje "Bild", wielu osobom nie pozwolono jeszcze wrócić do domów, ponieważ nie ma pewności, czy budynki są nadal stabilne konstrukcyjnie po nawałnicy.

Google Maps
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mjz,as

Źródło: PAP, wetter.de

Źródło zdjęcia głównego: Google Maps