Bloki skalne "wielkości trzypiętrowych budynków" unosiły się na rzece lawy spływającej ze zbocza wulkanu Cumbre Vieja po tym, jak zapadła się północna część krateru - poinformował Hiszpański Instytut Geologii i Górnictwa, dokumentując to nagraniami. Na wyspie La Palma cały czas odnotowuje się wzmożoną aktywność sejsmiczną.
Od wybuchu wulkanu Cumbre Vieja na kanaryjskiej wyspie La Palma, po 50 latach ciszy, mijają trzy tygodnie. Przez ten czas lawa o temperaturze przekraczającej tysiąc stopni Celsjusza zniszczyła 1186 budynków, pokryła obszar o powierzchni 493 hektarów. Ewakuowanych zostało sześć tysięcy ludzi.
Olbrzymie bloki skalne i rzeka lawy
Hiszpański Instytut Geologii i Górnictwa poinformował o "nieforemnych" blokach skalnych "wielkości trzypiętrowych budynków, unoszących się na szybko płynącej rzece wrzącej lawy" po zboczu Cumbre Vieja. Stało się to po tym, jak zapadła się północna część krateru wulkanu.
Informacji tej towarzyszyły wideo zamieszczone na stronie instytutu.
Jak zadeklarowała podczas niedzielnej wizyty na wyspie minister obrony Margarita Robles, od poniedziałku żołnierze hiszpańskiej marynarki wojennej będą pomagać w usuwaniu pyłu wulkanicznego, który pokrywa dużą część wyspy.
Lawa zalała ostatnie budynki we wsi Todoque
Jak przekazał w niedzielę na Twitterze Instytut Wulkanologii Wysp Kanaryjskich (ING), strumień lawy o temperaturze dochodzącej do 1240 stopni Celsjusza zniszczył kilka ostatnich budynków, które jeszcze opierały się żywiołowi we wsi Todoque.
Nowe strumienie lawy
"Zawalenie się północnej części wulkanu spowodowało uwolnienie dużych bloków materiału skalnego i wystąpienie nowych przepływów wzdłuż obszarów już ewakuowanych" - napisał na Twitterze Hiszpański Departament Bezpieczeństwa Narodowego. Jak dodano, "lawa dotarła do osiedla przemysłowego Camino de la Gata i nowych budynków".
Kolejne wstrząsy na La Palmie
Aktywność wulkanu w ciągu ostatnich dni się zwiększyła, dochodzi do dużej liczby wstrząsów sejsmicznych. W niedzielę do popołudnia polskiego czasu miało miejsce 21 wstrząsów. Najsilniejszy z nich miał magnitudę 3,8 - podał hiszpański Narodowy Instytut Geologiczny (ING).
Wstrząsy wystąpiły w miejscowościach Mazo, Fuencaliente i El Paso. Jak informowano wcześniej, między piątkiem a sobotą doszło natomiast do 100 wstrząsów.
Źródło: Reuters, tvnmeteo.pl, igme.es
Źródło zdjęcia głównego: © Geological Survey of Spain (IGME)