Kolejna ofiara śmiertelna powodzi na Krecie. "Sytuacja jest poza kontrolą"

Aktualizacja:
Autor:
ps/dd
Źródło:
ekathimerini.com, skai.gr, Reuters, tvnmeteo.pl, The Guardian

Powódź, która była następstwem ulewnych deszczy, nawiedziła w sobotę północą część Krety. Zginęły dwie osoby - przekazały w niedzielę greckie władze. To mężczyzna i kobieta, których pojazd porwały wody powodziowe. Auto wylądowało w morzu. - Wystąpiły osuwiska, drogi są zamknięte i nieprzejezdne, ulice zmieniły się w rwące potoki. Nigdy nie widziałem czegoś takiego - przekazał Giorgos Zervakis, burmistrz miejscowości Sitia.

Greccy ratownicy odnaleźli w niedzielę ciało 49-letniej kobiety, która jest drugą ofiarą śmiertelną sobotnich powodzi na Krecie. Znaleziono ją przy pomocy dronów u wybrzeży nadmorskiej miejscowości Agia Pelagia, około 25 kilometrów na zachód od Heraklionu, największego miasta i stolicy administracyjnej Krety.

Dwie ofiary śmiertelne

Ofiara została zepchnięta do morza, gdy próbowała wydostać się z samochodu porwanego przez wody powodziowe. W ten sposób zakończono akcję poszukiwawczą, która rozpoczęła się w sobotę, gdy ciało 50-letniego mężczyzny, kierowcy pojazdu, zostało znalezione w samochodzie, który wylądował w morzu.

Kreta. Media piszą o "chaosie"

W wyniku ulewnych deszczy doszło w sobotę do powodzi w północnej części Krety. Ulice zmieniły się w rwące potoki, zalane zostały domy. Grecki nadawca państwowy nazwał skutki gwałtownej pogody "biblijną katastrofą".

- Sytuacja jest poza kontrolą - powiedział w niedzielę burmistrz miejscowości Sitia, Giorgos Zervakis. - Wystąpiły osuwiska, drogi są zamknięte i nieprzejezdne, ulice zmieniły się w rwące potoki. Nigdy nie widziałem czegoś takiego - dodał.

Według miejscowych mediów w rejonie Agia Pelagia i sąsiedniej Ligarii, gdzie strażacy uratowali inną kobietę z samochodu, który również trafił do morza, może być więcej zaginionych osób. 

W gminie Melawizi obfite opady deszczu spowodowały najwięcej szkód. Portal skai.gr określił skutki gwałtownej pogody "chaosem".

Google Maps

Pogodowy chaos na Krecie. "Problemy są wszędzie"

Lokalne media przekazały w sobotę, że w miejscowości Sitia na północnym wschodzie Krety ośmiu turystów i jeden ochroniarz zostali uwięzieni w tamtejszym muzeum, a kolejne cztery osoby utknęły w dwóch samochodach.

Zervakis przekazał w sobotę, że w ciągu trzech godzin podczas opadów spadło 350 litrów wody na metr kwadratowy.

Google Maps
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ps/dd

Źródło: ekathimerini.com, skai.gr, Reuters, tvnmeteo.pl, The Guardian