Fiona i Ian skreślone. Takich imion dla huraganów już nie będzie

Autor:
anw
Źródło:
Reuters, WMO, tvnmeteo.pl
Zniszczenia po przejściu Iana
Zniszczenia po przejściu IanaReuters Archiwum
wideo 2/2
Reuters Archiwum Zniszczenia po przejściu Iana

Fiona i Ian zostały wycofane z listy nazewnictwa huraganów. Decyzję podjęła Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) po tym, jak niszczycielskie żywioły o tych nazwach zabiły w ubiegłym roku dziesiątki ludzi i wyrządziły szkody warte miliardy dolarów.

Zwyczaj nadawania imion huraganom lub burzom tropikalnym sięga roku 1953, co miało na celu uproszczenie ostrzeżeń i relacjonowania ich skutków w mediach. Zdaniem Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO), ludzie szybciej i lepiej zapamiętują imiona niż liczby czy dane techniczne. Huragany są nazywane w kolejności alfabetycznej, imiona są zwykle uaktualniane co sześć lat.

Dlaczego niektóre nazwy są usuwane z listy? Dzieje się tak, kiedy huragan okazuje się naprawdę niszczycielski i wyrządza ogromne szkody. Zastępcza nazwa jest wybierana w czasie zebrania WMO. Tak stało się w środę, kiedy wykreślono Fionę i Iana.

"W przyszłości imię Fiona będzie zastąpione przez Farrah, a Ian przez imię Idrisa" - podała WMO.

Huragan Fiona i Ian

Huragan Fiona uderzył w Portoryko we wrześniu 2022 roku. Żywioł przyniósł tam niszczycielskie powodzie. Huragan najpierw nawiedził Małe Antyle, Portoryko, Dominikanę i terytorium zależne Turks i Caicos, później dotarł do Kanady jako posttropiklany cyklon, niosący śmierć i spustoszenie. W wyniku żywiołu w Kanadzie i na Karaibach zginęło co najmniej 31 osób.

Zdjęcie satelitarne huraganu Fiona, 22 września 2022 rokuworldview.earthdata.nasa.gov

Ian uformował się na Oceanie Atlantyckim mniej niż dwa tygodnie później, zabijając co najmniej 160 osób, gdy przechodził przez Kubę i amerykańskie stany Floryda, Karolina Południowa, Karolina Północna i Wirginia.

Zdjęcie satelitarne huraganu Ian, 28 września 2022worldview.earthdata.nasa.gov

Sezon huraganowy 2022

Sezon huraganowy na Atlantyku oficjalnie trwa od 1 czerwca do 30 listopada. Na północno-wschodnim Pacyfiku zaczyna się wcześniej, 15 maja.

W 2022 roku na Atlantyku uformowało się łącznie 14 burz tropikalnych z wiatrem sięgającym 63 kilometrów na godzinę lub więcej. Osiem z nich stało się huraganami o prędkości wiatru wynoszącej 119 km/h lub większej. Dwa żywioły nasiliły się do poważnych huraganów, były to Fiona i Ian. Podczas nich wiatr osiągał ponad 178 km/h.  

Zniszczenia po przejściu Iana
Zniszczenia po przejściu IanaReuters Archiwum

Autor:anw

Źródło: Reuters, WMO, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: worldview.earthdata.nasa.gov